štúdiá na stredných školách. Žiaci budú maturovať podľa typu školy z daného počtu predmetov.
"To znamená, že žiak gymnázia maturuje z piatich predmetov, žiak strednej odbornej školy zo štyroch. Inak sú na tom bilinguálne školy, kde je počet maturitných predmetov päť až sedem a súvisí to s medzinárodnou zmluvou, ktorá je uzavretá medzi danou školou a príslušným štátom. Rozdiel je aj u škôl, ktoré sú s dvoma vyučovacími jazykmi, kde sa bude maturovať z piatich predmetov," povedal nám odborný radca pre stredné školy Krajského školského úradu v Košiciach RNDr. Viera Juríková.
Každý predmet sa bude skladať z internej a externej časti maturitnej skúšky. Pre tento školský rok budú mať externú časť len tri predmety a to matematika, anglický a nemecký jazyk. Písomnú časť bude mať slovenský jazyk, maďarský a ukrajinský jazyk. A ako vyzerá organizácia maturity? "V daný deň, keď sa koná externá časť maturitnej skúšky prebehne v prvej časti externý text, ktorý je zadávaný centrálne. Po prestávke bude nasledovať písomná časť príslušnej maturitnej skúšky, teda písomná časť internej časti. Obe časti sa hodnotia zvlášť. V prípade testu sa stanoví úspešnosť v percentách, v prípade písomnej časti dostane študent známku."
Žiaci, ktorí v tomto školskom roku maturujú budú dostávať nové vysvedčenia. Vytratí sa celkové hodnotenie, ako prospel s vyznamenaním, či veľmi dobre. "Vysvedčenie bude obsahovať všetky zložky z ktorých sa maturuje a buď budú udané percentá úspešnosti, alebo známka."
Novinkou je, že žiak maturuje z daného predmetu pred odbornou komisiou. "V tom je rozdiel oproti minulosti. Komisia pozostáva z troch odborníkov, teda ak prebieha skúška z matematiky, všetci traja skúšajúci budú matematici. Tu nastáva jeden problém. Žiaci sa obávajú, že ak budú maturovať pred odbornou komisiou a na škole je veľký počet žiakov, môže sa stať, že žiak nemusí maturovať u učiteľa, ktorý ho vyučoval."
Študenti sa však obavávajú aj toho, že na skúške budú traja odborníci. Najčastejší problém je však, že žiaci majú obavu z toho, či vôbec zmaturujú...
"Vyhláška presne stanovuje podmienky za akých žiak môže zmaturovať. Je to určené počtom percent úspešnosti z testu a príslušnou známkou, ak má predmet externú časť. Práve tá je najväčšou obavou, ale treba si uvedomiť, že pokiaľ žiak z ústnej, teda internej časti bude mať trojku, tak externú časť môže napísať aj pod hranicu minima a zmaturuje," vysvetlila RNDr. Juríková.
Terajší štvrtáci sa ponosujú, že neboli pripravovaní na novú formu maturity. "Možno to môžu pociťovať ako problém. Realita je však iná. Žiaci už počas štúdia boli pripravovaní na písomné testy, keďže sa na školách prešlo na skúšanie vo forme testov. Každý jeden žiak by mal byť pripravený na to, ako sa testy robia. To čo je pre žiakov dôležité je, že testy za predchádzajúce roky si nájdu na internete aj s kľúčom správnych odpovedí. Môžu si to skúšať a cvičiť sa."
Obava je však aj z formy zadaní otázok... "V prílohe vyhlášky je presne napísané, ako sa bude daný predmet skúšať. Je presne stanovené, koľko perent učiva z jednotlivých tém má byť obsiahnutých v otázke. Učitelia majú navyše zadávať otázky tak, aby viedli žiaka k správnej odpovedi, čo priamo vylučuje obavu žiakov. Otázky nemajú byť pokladané ako zákerné, ale majú smerovať k výsledku."
Žiaci gymnázia môžu novú formu maturity považovať za ťažšiu, lebo im pribudol jeden predmet. Na stredných odborných školách pribudol jazyk, hoci ak sa ho neučili dostatočne v rámci hodín, tak si môžu namiesto jazyka do roku 2007 zvoliť matematiku, alebo náuku o spoločnosti. Nová forma maturity by mala študentom pomôcť pri prechode na vysokú školu.
"Žiak, ktorý ide na vysokú školu odpovedá z rovnakého rozsahu otázok. Vysvedčenia sa budú dať porovnať navzájom, či ide o študenta gymnázia, alebo strednej odbornej školy. Vysoké školy sa však k tomu postavia podľa záujmu o ich fakulty. Ak nemali veľký záujem, zoberú do úvahy vysvedčenia. Pokiaľ záujem prevyšuje možnosti, prijímačky zostanú."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári