dramaturg a tanečný pedagóg vedie súbor jeho neľahkou cestou už takmer 45 rokov. Nikdy nevsadil na náhodu, v tanečníkoch odbúraval povrchnosť a viedol ich k profesionalite. Cieľavedomým úsilím vychoval Zemplín skvelých tanečníkov, muzikantov a choreografov ako Ján Ďurovčík, Mika, Širák a ďalší. Je to tým, že vniesol pred mnohými rokmi do vtedy malého a nenápadného súboru ducha profesionality. "Všetko je to o tvrdej práci. Každé vystúpenie a program sme vždy do poslednej chvíle upravovali do najmenších detailov. Stále máme zhrávku, v ktorej odstraňujeme posledné chyby, pretože tie sa nájdu vždy," tvrdí umelecký dirigent Zemplínu.
Počas svojej dlhoročnej práce so súborom, ktorý precízne umelecky formoval s kolegami až do dnešnej podoby, hovorí o svojej práci len veľmi skromne. "Nepíšte o mne, píšte o Zemplíne," povedal nám. Pritom ľudia z jeho okolia a umeleckej brandže sú presvedčení, že práve jemu vďačí súbor a umelecky dychtivá verejnosť za piedestál, na ktorom sa súbor dnes nachádza a za nezabudnuteľné zážitky a atmosféru, ktorú dokážu tanečníci a hudobníci pod jeho vedením vykúzliť na pódiu. Aj po rokoch dokáže divákov stále zaujať a vtiahnuť ich do čarovného kultúrneho dedičstva nášho regiónu prostredníctvom piesní a tancov. Okrem súboru Zemplín režíroval Hvižďák viacero festivalov v našom regióne, počas vystúpení slovenských súborov na Kube pripravoval pre nich 4 mesiace choreografiu, jeho umelecké pero sa podpísalo aj pod folklórne programy v Belgicku, na Ukrajine a ďalších štátoch. V Srbsku v Novom Sade dokonca založil pred mnohými rokmi súbor Šafárik, ktorý funguje dodnes.
Zemplín získal za viac ako štyri desaťročia radu významných ocenení, titulov a súťažných pohárov v rôznych krajinách sveta. Má za sebou úspešnú šnúru vystúpení v 26 štátoch po všetkých svetadieloch. Obľúbený je vo Francúzku, kde už absolvoval neuveriteľných 160 vystúpení. "Európu máme vytancovanú komplet. V zámorí sme účinkovali v Mexiku, Kanade, Tunisku a Alžírsku. V Ázii sme zasa vystupovali v Turecku. V Španielsku a Francúzku pomaly niet mesta, kde by sme sa nepredstavili," spomína Hvižďák.
Súbor sa zameriava najmä na oblasť Zemplína, okolitého regiónu a východného Slovenska. "Čerpáme z tohto prostredia, pretože je nám blízke. Ale zároveň je to akási kultúrna povinnosť, aby sme piesne a tance tohto regiónu zachovali v ich pôvodnej kráse," tvrdí. Úspech súboru okrem tvrdej práce a nácvikov vidí aj v tom, že Slovensko patrí medzi najkrajšie folklórne oblasti strednej Európy. "Jeho čaro spočíva v tom, že čo dedina - to iná reč a tanec, iné oblečenie a kroje. Zemplín a Šariš patria medzi najkrajšie, je to najmä tým, že tu máme pekné rytmické tance, ktoré vedia divákovi stále niečo povedať a dokážu ho zaujať. A to je jedno, či je to doma, alebo v zahraničí," hovorí presvedčivo Hvižďák.
Zemplín sa dokáže už roky presadiť a uviesť v čo najlepšom svetle na umeleckých pódiách v zahraničí, kde je obrovská konkurencia. Recept je podľa šéfa súboru zdanlivo jednoduchý: "Ak neprídete dobre pripravený, je to koniec. Musíte sa vždy predviesť a odohrať vystúpenie na plné obrátky." Najviac si však cení nedávny úspech u našich južných susedov. "Na Dunaj festivale v Budapešti sme sa zapísali perfektne, boli sme jeden z najlepších súborov. Ceníme si to oveľa viac, ako vystúpenia inde v zahraničí, pretože tu v strednej Európe je tá konkurencia pre nás predsa len najsilnejšia," vraví spokojne Hvižďák. Aj napriek tomu, že sa za vyše 47 rokov fungovania Zemplínu vystriedali generácie poslucháčov, stále dokáže pritiahnuť na svoje vystúpenia tisícky divákov ročne. "Vždy dávame do programu niečo nové, aby to bolo zaujímavé, aby tance dokázali divákov zaujať. Ale zachovávame pritom autentickú podobu kultúrneho dedičstva regiónu, len to štylizujeme do tej podoby, aby to bolo súčasnej generácii jasné a zrozumiteľné," dodáva Hvižďák.
Za všetko hovorí rad úspešných programov a ich repríz ako Valaly, Valaly, Z chlapca muž, z dievčaťa žena, Cesty za tancom, Piesne a tance spod Vihorlatu a množstvo ďalších. O budúcnosť súboru sa jeho skúsený choreograf neobáva. "Je tu rad skvelých tanečných pedagógov ako Peter Cicák, detské súbory zase vedie Daniela Podžubanová a Tatiana Valaščeková. Súbor má pripravený skvelý repertoár a programy, ktoré budú baviť divákov ďalších 20 rokov. A čo ma teší najviac - je tu veľký záujem aj zo strany detí, ktoré k nám prichádzajú na konkurzy. Sú ich stovky," dodal na záver Milan Hvižďák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári