Korzár logo Korzár Košice

Maranini z Kositu: Rokujeme o predaji!

Košice - V poslednom období sa o spoločnosti Kosit, ktorá má v Košiciach na dvadsať rokov zaistenú zákazku na zber, zvoz a zneškodňovanie komunálneho

odpadu, veľa hovorí. Talianski investori, ktorí držia 46-percentný balík v spoločnosti, údajne vyše roka a pol ponúkajú svoj podiel na predaj po celej Európe. Záujem o balík akciíí má údajne aj miestna konkurencia, ktorá podniká v odpadoch. Na všetko sme sa opýtali toho najkompetentnejšieho - prezidenta spoločnosti Kosit Vandera Maraniniho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako hodnotíte svojho spoločníka v spoločnosti Kosit, ktorým je mesto Košice?

- Trochu zadlžený spoločník, ale musím povedať, že s vedením magistrátu sme vždy našli nejaké riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste spokojný s platobnou disciplínou mesta?

- Môžem povedať, že platí kvázi pravidelne, ale to je problém, ktorý je v každom meste.

Niektorí poslanci obviňovali vedenie mesta, že zámerne zadržiava peniaze pre Kosit na účtoch, pretože majú záujem, aby sa dostal do problémov. Máte aj vy ten pocit?

- Teraz je to tak, že mesto je pozadu s preplatením faktúr za mesiac a pol. Posielame preto listy, žiadame úhradu faktúr, chceme, aby nám mesto zaplatilo, hradilo faktúry načas, a ak nebude rešpektovať dátumy splatnosti, použijeme podmienky napísané v zmluve.

Čo konkrétne?

- V zmluve je napísané, že mesto nám musí zaplatiť určitú sumu za služby vykonané k 31. 12. 2004. Na konci roka požiadame mesto, aby dodržiavalo to, k čomu sa zaviazalo v zmluve, lebo my nie sme banka. Inak môže nasledovať aj súdny proces.

SkryťVypnúť reklamu

Objavili sa špekulácie, že niekto má záujem na tom, aby mal Kosit problém, aby nešli platby, aby sa talianskeho podielu niekto zmocnil za lacný peniaz...

- Ku mne sa dostali hlasy, ktoré hovorili, že Kosit skrachuje v priebehu niekoľkých mesiacov, ešte skôr, ako Kosit vôbec začal fungovať. Kosit je zdravou spoločnosťou a s veľkou skromnosťou môžem vyhlásiť, že ju nemožno len tak rýchlo položiť alebo dostať do ťažkostí.

Ako vychádzate s miestnou konkurenciou?

- Po prvej fáze, keď sme urobili analýzu miestneho lokálneho trhu, sme sa snažili spolupracovať s firmami, ktoré sú aktívne na tomto území ako je VODS, ASA, FURA, Dúha, diskutujeme so všetkými.

O čom diskutujete?

- O stratégii... Snažíme sa dopracovať k dohodám, aby sme vytvorili systém, ktorý by mal vo svojom vnútri všetky príležitostí, možností, služby. Poviem vám praktický príklad, spaľovňa produkuje škvaru. Potrebujeme skládku na jej uloženie, to znamená, že sa snažíme dohodnúť s tými, ktorí ju majú. Dohoda je pre nás príležitosťou, aby sme ukladali škvaru na skládku za akceptovateľné náklady, ale samozrejme ten, kto by ju od nás preberal, by mal dobrý zdroj príjmov.

SkryťVypnúť reklamu

Máte na mysli konkrétne spoločnosť VODS?

- S VODS sme založil KOS-VOD, s. r. o., v ktorej má 51 percent Kosit a 49 percent má VODS. Táto spoločnosť by sa mala zaoberať špeciálne oblasťou nebezpečných odpadov. Naviac škvara môže byť za určitých podmienok použitá na rekultiváciu skládok, teda by sa mohla po spracovaní použiť na rekultivácie starej záťaže - starej myslavskej skládky odpadov z čias socializmu. Aj to je predmetom spoločnosti KOS-VOD, s. r .o., v ktorej má prostredníctvom Kositu podiel aj mesto Košice.

Prečo bola firma VODS taká atraktívna pre Kosit, že práve s ňou vytvoril spoločnosť?

- S predstaviteľmi VODS sme začali rozprávať od počiatku v Košiciach, pretože sme mali v úmysle vybudovať recyklačné zariadenie na recykláciu elektronického materiálu. Neskôr sme zvážili, že zrejme ešte na slovenskom trhu nie je dostatočné množstvo takého odpadu, aby bolo výhodné založiť takú spoločnosť. VODS potom pokračovalo v tejto aktivite samostatne, ale naše vzťahy sa nikdy neprerušili. Napokon sme sa dohodli, že založíme spoločnú spoločnosť (KOS-VOD).

Ovplyvnilo Vás aj to, že pán Sidor je vplyvný človek v oblasti odpadov, pôsobí v recyklačnom fonde a má dobré kontakty na ministra hospodárstva Pavla Ruska?

- Vždy berieme do úvahy všetko, na prvom mieste je záujem spoločnosti, a ak niekto má aj dobré vzťahy s ministrami, to rozhodne nie je na škodu veci.

Takže spoluprácu s VODS si pochvaľujete?

- V poslednom čase nie príliš. Máme problém hovoriť rovnakým jazykom, mám na mysli jazyk v biznise.

Čo to spôsobilo?

- Pomalosť, s akou sa spoločné projekty hýbu dopredu.

Hovorí sa aj o tom, že VODS prostredníctvom spoločnosti ASA by sa chcela stať majiteľom talianskeho podielu v Kosite za výhodnú cenu. Pri tej príležitosti sa priamo pýtam, či je pravdou, že talianske mestá majú problémy v spoločnosti Four Italy, ktorá vlastní podiel v Kosite a či je pravdou, že už vyše roka hľadajú v Európe kupca svojho podielu v Košiciach.

- Neviem, či VODS, resp. ASA majú v úmysle kúpiť náš balík v Kosite. 46 percent majú štyri talianske mestá a 5 percent patrí spoločnosti SIMEST. Určite viete, že vo svete obchodu, keď príde niekto s dobrou ponukou, ktorá sa po zvážení považuje za výhodnú, odštartujú sa rokovania.

Takže začali sa rokovania so spoločnosťou ASA, resp. VODS a predaji podielu talianskych miest v Kosite?

- ASA ani VODS nedali žiadny návrh.

Rokujete s niekým iným o odpredaji?

- Každý, kto by chcel kúpiť taliansky podiel v spoločnosti Kosit, si musí pripraviť pekný balík peňazí. V žiadnom prípade nemienime predať niečo pod cenu.

Koľko musí mať?

- Určite nie 200 miliónov, za ktoré sme kúpili spaľovňu, pretože sme do nej investovali, aby sme ju dostali na európsku úroveň. Musí mať teda podstatne viac, ale o cene je zbytočne hovoriť. Je to vždy vec ponuky a rokovaní.

Nejakú ponuku ste však už obdržali a rokujete o nej...

- Áno, dostali sme jednu zaujímavú ponuku. Umožnili sme preto, aby skupina technikov mohla urobiť analýzu našich zariadení v spaľovni na mieste. Teraz sme v očakávaní, či to hodnotenie bude pozitívne, no k dnešnému dňu ešte nemáme odpoveď. Takže neviem, čo sa stane, ale viem, že spoločnosť Four Italy, ktorá je majiteľom 46-percentného podielu v spoločnosti Kosit, bude pokračovať vo svojich aktivitách ďalej. Nie sme v kríze, štyri mestské spoločnosti sú v pohode, fungujú, zvažujú možnosť, ako by investovali v Srbsku. Ale opakujem, že ak niekto príde a dá zaujímavú ponuku, vždy ju zvážime.

Takže tvrdíte, že nie je pravdou, že dve talianské mestá zo spoločnosti Four Italy vystúpili?

- Absolútne to nie je pravda.

Nechcete prezradiť meno nádejného ženícha, ktorý vám dal ponuku a s ktorým rokujete o predaji? Môžete aspoň povedať, či ide o slovenskú alebo zahraničnú firmu?

- Nie sú to Slováci. Rokoval som so zástupcom tejto spoločnosti a to Slovák nebol, no neviem, či v pozadí sú nejakí Slováci.

Kedy by ste mali dostať odpoveď, či si napokon "tľapnete"?

- Do konca roka by sme mali dostať stanovisko.

Znamená to, že ak bude stanovisko pozitívne, odídu talianski investori z Kositu nadobro preč?

- To som nepovedal.

Nerozumieme tomu, chcete predať iba časť svojho podielu?

- To nie je pre nás len otázka ceny, ale celkovej stratégie. Môžeme sa v jednom sektore trochu stiahnuť, no rozvinúť aktivity v nejakom inom sektore. Takže o tom všetkom sa bude diskutovať. No na 90 percent bude spoločnosť Four Italy pokračovať vo svojich aktivitách.

Mesto ako 34-percentný akcionár spoločnosti sa zúčastňuje takýchto rokovaní o prípadnom odpredaji vášho podielu v Kosite?

- Nielen mesto, ale aj HOOCH sú akcionármi a musia byť informovaní. Ak sa predá časť alebo celý podiel, tak majú mesto aj HOOCH prednostné právo na kúpu nášho balíka a môžu ho využiť.

No len ak tiež prídu s tučnou peňaženkou...

- Samozrejme.

Už ste mesto Košice informovali o svojich rokovaniach a dali ste mu ponuku, aby odkúpilo váš balík prednostne, ak má záujem presne v súlade so zmluvou?

- Akcionári boli informovaní o tom, že je na stole ponuka. Ak by sa transakcia stala reálnou a my by sme sa dohodli so záujemcom, bude mojou úlohou napísať mestu list: Páni, spoločnosť Four Italy sa rozhodla, resp. má v úmysle predať svoj podiel, žiadam vás, aby ste prejavili svoj záujem do 30 dní, ak máte záujem využiť predkupné právo. Ponuka je v sume takej a takej, mesto alebo HOOCH musí predložiť podobný návrh, aby sme to akceptovali. Takto to funguje.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 282
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 382
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 204
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 245
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 870
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 372
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 096
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu