ktoré prišli o život pre Herodesov panický strach z veštby, súvisiacej s narodením Ježiška, premieta sa veľmi výrazne aj do pranostík. V pamäti generácií ostal zakotvený smutný osud maličkých a o smrti vravia preto napospol aj viaceré stredoeurópske mláďatkovské pranostiky.
Jedna z najvýstižnejších hovorí: Ak na deň neviniatok betlehemských prší, bude Pánbožko v budúcom roku potrebovať veľa anjelikov. Aj iné pranostiky obsahujú výstrahy: Ak je ráno na Mláďatká zamračené, v nasledujúcom roku budú zomierať deti, ak okolo poludnia, smrť ohrozí mladých ľudí, ak popoludní, odchod do večnosti hrozí starším ľuďom a večerné chmáry údajne signalizujú rozlúčku s týmto slzavým údolím starčekom. Jedna z miernejších dávnych prognóz hovorí: Ak na Mláďatká prší, obsýpajú sa (vyrážkami) deti.
Mláďatká však, našťastie, nielen strašia, ale aj sľubujú. Pár dní po zimnom slnovrate už ľudia začínajú registrovať, že čo i len o zlomok času, deň sa konečne predlžuje, keď sa konštatuje: Na Mláďatká sa deň omladzuje. Je to síce iba o pár desiatok sekúnd, aj tie však v minulosti stačili ľuďom na optimistickú vieru, že vláda tmy pomaličky končí. Ak v tento deň bolo aj pekné počasie, ľudia sa tešili, čo dokumentuje napríklad táto dávna roľnícka skúsenosť: Ak je na Mláďatká a na Jozefa (19. 3.) pekné počasie, v budúcom roku budú dobre rásť zemiaky. Večer tešil gazdinky i pohľad na hviezdnu oblohu, pretože aj dnes veria - Ak je na Mláďatká vidno veľa hviezd, bude veľa hrabavej hydiny.
V tomto povianočnom čase sa v niektorých dedinách i dnes môžeme stať svedkami pradávnych zvykov. Návštevníkov podtatranských obcí napríklad neraz šokuje, ak vidia mládencov chodiť za dievkami s "veľkonočným korbáčom". Nepoplietli si dátum, naopak, v súvislosti s nesmelo sa predlžujúcim dňom vykonávajú prastarú obyčaj mladenkovanie. Dievky dostanú korbáčiskom, na ktorý sa potom patrí zaviazať stužku a odmena pre chlapcov býva aj v podobe peniažkov, orechov a zabíjačkového sortimentu. V niektorých regiónoch sa na tento deň náramne tešia deti - v rámci mladenkovania je im totiž dovolené vyťať korbáčom po zadku otcovi i materi, aby sa ich aj v nadchádzajúcom roku držala sviežosť a zdravie.
Niektoré tabu z adventu a Vianoc nesie v sebe aj dnešný deň - ženy by napríklad v Gemeri za svet nevzali do rúk ihlu, pretože by si dozaista vyslúžili hnisavý zápal prstov a pritrafilo by sa i to, že ich sliepočky by si navzájom vyďobali oči... Ešte pozoruhodnejší je mláďatkový prísny zákaz vymetania kútov - niekde najmä starší ľudia veria, že práve dnes by týmto upratovacím úkonom vymietli aj dobrých domácich bôžikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári