nespokojnosť so zmenou zákona o správe a výbere daní a poplatkov. Do budúceho roku nechceli vstúpiť s rozpočtovým provizóriom, preto sa rozhodli odhlasovať rozpočet podľa vlastných predstáv vo výške tohtoročného. Je to ich reakcia na to, že správcom daní bude od januára mesto. Zvažujú podniknúť právne kroky v súvislosti so vzniknutou situáciou a pripravujú podanie na Ústavný súd SR.
Zmenu zákona považujú za porušenie práv občanov, ktorí si v komunálnych voľbách zvolili starostu a poslancov, aby rozhodovali o živote mestskej časti, jej rozvoji a základnom smerovaní. Zmena v polovici volebného obdobia im spôsobí problém s realizáciou rozvojových programov, pretože o príjmoch budú rozhodovať poslanci mestského zastupiteľstva, čo nemá oporu v zákone o obecnom zriadení.
"Mestská časť mala zadefinovanú časť svojich príjmov cestou výberu miestnych daní a poplatkov (daň z nehnuteľnosti, daň za psa, poplatok z reklamy a pod). Správcom dane a jeho príjemcom boli mestské časti, ktoré rozhodovali o sadzbách daní. Pri zostavovaní rozpočtu boli nezávislé a rozhodovali o riešení problémov a ďalšom rozvoji. Okrem dane malé MČ dostávali od mesta aj časť podielových daní. Šaca ich nedostávala napriek tomu, že zo svojich daňových príjmov za posledné štyri roky poukázala mestu viac ako 205 miliónov korún vo forme účelového príspevuk pre DPMK vo výške 130 miliónov, odkúpila nehnuteľnosti za 28 mil. a dala 5-miliónový príspevok na dostavbu zimného štadióna," uviedol na zasadnutí miestneho zastupiteľstva kontrolór Ing. Peter Šnajdár.
Schválenou novelou zákona dochádza k zásadnej zmene pri správe vecí verejných nakoľko MČ stráca svoju nezávislosť a neprípustným spôsobom boli zasiahnuté práva občanov, ale aj volených zástupcov, pretože do rozhodovania o ďalšom rozvoji vstupuje ďalší subjekt - mesto a poslanci mestského zastupiteľstva. To nie je v súlade so zákonom o obecnom zriadení, zákonom o meste ani štatútom mesta.
Obyvatelia Bratislavy a Košíc nemajú rovnaké podmienky a možnosti ovplyvňovať veci verejné a podieľať sa na správe a realizovaní rozvoja, nakoľko v polovici volebného obdobia nie sú nezávislí v oblasti príjmov rozpočtov svojich svojich mestských častí. Šaca to považuje za porušenie článku 12 Ústavy SR o rovnosti pred zákonom. Správca dane - Košice, nemôže podľa vyjadrenia daňového riaditeľstva ako aj ministerstva financií poveriť výberom daní MČ, ale v zákone o správe daní a poplatkov je uvedené, že pre rok 2005 sú pre správcu dane mesto Bratislava vyberateľom a aj príjemcom daní mestské časti, ktoré si ponechajú dane ako doteraz. Mestu poukážu iba rozdiel oproti predchádzajúcemu roku. Preto sa Šačania pýtajú, či je možný rozdielny výklad zákona a jeho použitie pre mesto Bratislava a Košice.
"Toto nie je fiškálna decentralizácia, ale špecifická situácia týkajúca sa iba mesta Košice. Je to absolútna centralizácia financií, rozhodovania a tým aj moci. Magistrát uvažuje s príjmom našej MČ pre rok 2005 na úrovni nižšej ako jedna desatina predpokladaných daňových príjmov vyzbieraných na území Šace," odznelo na minulotýždňovom zastupiteľstve.
Na názor obyvateľov Šace o tom, či chcú byť pričlenení k mestu, sa v roku 1972 nikto nepýtal. Administratívne bola pričlenená. Keby sa chcela teraz odčleniť, súhlasiť by s tým muselo aj mesto. Aj preto sa pýtajú, či vtedy neboli porušené ich ľudské a občianske práva.
Spôsob výberu daní mestom, ale ani kritériá a spôsob ich prerozdelenia medzi jednotlivé MČ nie je jasný. Predstava magistrátu o príjmoch Šace je niekde na úrovni jednej pätiny tohtoročného rozpočtu a jednej tretiny nimi narátaných minimálnych potrieb na rok 2005, a to bez pripravených investičných akcií. Pritom sa pripravovali dva roky a sú pred realizáciou. Pri takomto financovaní to jednoducho nebude možné.
To sú dôvody, prečo sa Šaca bráni. Táto situácia ich núti vážne sa zaoberať všetkými možnosťami ako daný stav zmeniť. Sú pripravení využiť na to všetky prostriedky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári