alebo vydať pacientovi lacnejší liek, pokiaľ s tým súhlasí lekár. Ako sa tieto záležitosti ujali v praxi, sme zisťovali u Františka Tamera, prezidenta Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach a majiteľa pohotovostnej lekárne Aesculap.
"Napriek tomu, že nový zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach mal veľké ambície, v praxi sa toho veľa nezmenilo. Nejakým nedopatrením totiž došlo k zmene dikcie zákona, kde malo byť uvedené, že lekárnik môže vydať pacientovi lacnejšiu náhradu originálneho lieku, pokiaľ lekár neuvedie na recept svoj nesúhlas. Výsledné znenie je však také, že lekár pri predpisovaní originálneho lieku uvedie na zadnú stranu receptu možné náhrady a ostáva na rozhodnutí pacienta, ktorý liek si vyberie. To sa však míňa účinku a lekárnik bol z hry celkom vyradený. Musím tiež povedať, že za niekoľko týždňov som sa nestretol s receptom, na ktorom by bola vyznačená možnosť vydania generika, ani s pacientom, ktorý by mal záujem o iný liek, než aký mu predpísal lekár," hovorí PharmDr. František Tamer.
Napriek tomu, že parlament napokon schválil iné znenie zákona, než sa pôvodne navrhovalo, lekárnik má v určitých prípadoch právo dať pacientovi iný liek, než je uvedené na recepte. Je totiž povinný vydať liek v prípade, že by jeho nevydanie bolo ohrozením zdravia. To znamená, že ak na trhu nie je medikament, ktorý pacientovi lekár predpísal, môže mu ponúknuť náhradný.
"V urgentnom prípade teda môžeme vydávať pacientom aj generiká - s odvolaním sa na dikciu tohto zákona," hovorí F. Tamer. Podľa neho však lekárnici aj tak budú iniciovať zmenu zákona v tom zmysle, aby mohli aj inokedy sami pacientom navrhnúť generický liek, pokiaľ to lekár výslovne nezakáže poznámkou na recepte.
Na rozdiel od generických liekov, možnosť kúpiť si iba časť balenia lieku či injekcií pacienti využívajú. Aj keď si ju neraz zle vysvetľujú.
"Chodia k nám pacienti pýtať si jednu tabletku! No čosi také nie je možné. My môžeme vydať iba takú časť lieku, ktorá má vlastný obal. To znamená, že môžeme vybrať jeden blister z papierovej škatuľky, ale nemôžeme poskytnúť pacientovi jedinú pilulku. Liek musí byť v takej forme, ktorá obsahuje všetky potrebné náležitosti napríklad jeho napríklad názov a čas použiteľnosti. Rozbalením sa nesmie stratiť identita lieku, preto je počítanie tabletiek do vrecúška neprípustné," vysvetľuje lekárnik.
Ako sa dozvedáme, lekárnici si dikciu zákona vysvetľujú tak, že sú síce pacientovi oprávnení vydať časť balenia, ale nie povinní.
"Pacienti sa domáhajú vydania časti lieku pomerne často, aj keď veľakrát ide o pokus o humor. Náš národ je totiž veľakrát múdrejší, ako jeho vláda. Preto boli aj takí, ktorí si žiadali s úsmevom jeden acylpyrín... Reálne sa ale stáva, že pacienti žiadajú niekoľko kusov antibiotík, ktoré potrebujú na doliečenie, alebo niekoľko ampuliek injekcií. V takomto prípade im vyjdeme v ústrety," konštatoval František Tamer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári