aj poslancami mestských častí, kde si "deficit" bohato vynahradia.
Mimoriadne odmeny nedostáva ani košický primátor Zdenko Trebuľa. "Za šesť rokov, čo som na radnici, som žiadnu mimoriadnu odmenu nedostal. Mám mesačný plat, ktorého výšku mi stanovilo mestské zastupiteľstvo," informoval Korzár Zdenko Trebuľa (Smer), ktorého plat je od mája 2004 vo výške 97-tisíc v hrubom.
Mimoriadne odmeny nedostávajú ani námestníci primátora Eugen Čuňo (SDKÚ) a František Knapík (KDH), ktorých mesačný plat je podľa našich informácií vo výške cca 50 -tisíc brutto. "Dostávajú kvartálne odmeny do výšky 50 percent k základnému platu,"vysvetlil Trebuľa.
Pracovníci magistrátu nemajú 13. platy. "Dostali koncoročné odmeny, ale ich výška nedosahuje ani polovicu mesačného platu. Priemerne ide o cca 10-tisíc korún, samozrejme niekto dostal viac, niekto menej, podľa výkonov. Na magistráte sa peniaze skutočne
nerozhadzujú," zdôraznil primátor.
O mimoriadnych odmenách, ktoré si nadelili poslanci v bohatých mestských častiach ako sú Juh, Staré mesto, Šaca, si primátor myslí svoje. "V budúcom roku sa výrazne zmení financovanie mesta a mestských častí v dôsledku fiškálnej decentralizácie. Peniaze vybrané z miestnych daní mestom Košice budú prerozdelené do rozpočtov mestských častí podľa koeficientu, o ktorom sa stále rokuje. Jedno je už ale isté, v roku 2005 už nebude mať niekoľko mestských častí nadštandardné príjmy oproti iným, ktoré mali ledva na prežitie. Možno tento fakt spôsobil, že si vo veľkých bohatých mestských častiach povedali, že treba využiť možno poslednú príležitosť a dopriať si štedré odmeny," myslí si primátor.
Vplyvom fiškálnej decentralizácie sa situácia v meste zmení tak, že niektoré mestské časti budú na tom lepšie ako doteraz (hlavne tie chudobné sídliskové, kde boli mizerné príjmy - pozn. red.), iné ako sú Juh, Staré mesto a Šaca, ktoré gazdovali s niekoľko desiatkami miliónov, si utiahnu opasky.
"Nasledujúce roky tam budú určite diétnejšie, takže keď budú chcieť zabezpečiť všetky samosprávne funkcie a zvládať aj rozbehnuté aktivity ako napríklad relaxačné centrum na Juhu (ročná strata 2,7 milióna-pozn.red.), nezostanú im na mimoriadne odmeny peniaze v rozpočte."
Zdenko Trebuľa kritizuje fakt, že mimoriadne odmeny sa schvaľujú plošne, takže ich dostáva každý poslanec bez ohľadu na to, či niečo robí alebo nie. "Poznám poslancov, ktorí si zaslúžia za svoju prácu odmenu, pretože venujú veľa času riešeniu problémov občanov, ale poznám aj poslancov, ktorí sa objavia raz za dva mesiace na mestskom zastupiteľstve a inak nerobia nič. Prekáža mi nielen to, ale aj skutočnosť, že výška mimoriadnych odmien je neúmerne vysoká," dodal Trebuľa.
O mimoriadnych odmenách diskutoval primátor aj s námestníkmi. "Kritizovali sme ich, ale nevieme to nejako ovplyvniť, nijako do toho zasiahnúť. Sú to samostatné právne subjekty, ktoré majú vlastné rozpočty, vlastné hospodárenie a nikto im nemôže zakázať, aby si neschválili odmeny."
Na našu otázku, či by jednou z možností nebola zmena štatútu mesta, do ktorého by sa jasne schválili stropy mimoriadnych odmien poslancov, resp. aspoň jasné kritéria, kto má na nich nárok, Trebuľa reagoval:
"To by museli posúdiť legislatívci. Osobne si myslím, že by to bolo vhodné, aby odmeny boli regulované, hlavne v čase, keď budú musieť občania viac platiť na miestnych daniach a dani z nehnuteľností."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári