Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Herci a speváci na Vianoce

Herec Ivan Vojtek každoročne na vianočný stôl vlastnoručne ´chytí´ rybu Z hríbovice si naberie i trikrátHerec Ivan Vojtek si najlepšie užije

Herec Ivan Vojtek každoročne na vianočný stôl vlastnoručne ´chytí´ rybu

Z hríbovice si naberie i trikrát

Herec Ivan Vojtek si najlepšie užije Vianoce doma na dedine. "Každoročne si vychutnám čaro ajkrajších sviatkov roka práve na dedine, s rodinou sa vyberieme na prechádzku, zavinšujeme susedom. Už minulého roku sme takto odišli z mesta. Čo nám para stačila sme utekeli preč z paneláku. Tohto roku takto ´zdupkáme´ opäť," prezradil.

Spomedzi predvianočných príprav má na starosti vraj iba zarobiť peniažky na to, aby ich manželka mohla utratiť pri nákupe vianočných dobrôtok a darčekov. "Varí zásadne manželka. Ja idem na ryby a vždy nejakú chytím, hoc i len tak, že mi ju predavač hodí cez pult. Kapra sme však už dlho nemali, radšej si dáme hejka, pstruha, lieňa."

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže u Vojtekovcov je manželka dušou rodiny, všetky prípravy má na starosti ona. "Je to taká široká sukňa, ktorá prikryje celú našu rodinu. Je radosť sadnúť si večer k stolu, keď sa ona postarala o skvelú hríbovicu - tej si aj zo tri razy naberiem, dám si kalíštek slivovice, cesnak, med, oplátky. Najprv však nakŕmime statok - teda nášho psíka," dodal I. Vojtek.

Speváčka Misha si vianočné ozdoby priniesla do Bratislavy v kufri

Salónky vyjedala z obalov

Na to, že jej domovom sa stala Bratislava, si speváčka Misha pomaly ale isto zvykla. Pochádza z Michaloviec a vždy sa veľmi rada vracia domov a počas Vianoc predsa nemôže obísť svoju rodinu. Preto si počas najkrajších sviatkov v roku trochu zacestuje krížom cez celé Slovensko. "Doma som však i v Bratislave i v Michalovciach, Vianoce chcem stráviť na oboch miestach," prezradila úspešná speváčky, ktorá ako dieťa patrila medzi milióny ďalších, ktoré obchádzali stromček s neprekonateľnou chuťou na vianočné sladkosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Aj ja som vyberala salónky z obalu, obal naspäť zakamuflovala tak, aby to vyzeralo, že tá salónka tam stále je. Rovnako ako to robia hádam všetky deti na svete. Ja som však ako dieťa často rodičom hovorila do toho, ak sa mi nepáčil stromček a potom som ho celý prerobila. Teraz sa v tom doslova vyžívam. V Bratislave si ozdobím stromček a budem sa tešiť z toho, aký krásny si ho spravím." Najlepšie sa jej vraj ozdoby nakupujú na východe Slovenska. "V Bratislave také pekné ozdoby nanakúpite. Plný kufor takýchto vianočných ´čačiek´ som si doniesla do Bratislavy," dodala speváčka.

Herec Maroš Kramár necháva všetko na manželku a predvianočný stres si nevšíma

Na starosti ma zjesť sladkosti zo stromčeka

Herec Maroš Kramár si predvianočnú náladu necháva až na poslednú chvíľu a snaží sa nevšímať si už od októbra vysvietené obchody. "Všetko má na starosti manželka, ja sa teda o predvianočný zhon veľmi starať nemusím. Aj v darčekoch má lepší vkus, takže to rád nechývam na ňu. Vie rozhodnúť, komu sa čo hodí, kúpi to a je po starostiach," prezradil.

Skryť Vypnúť reklamu

Minuloročné Vianoce strávil v Tatrách, tentoraz sa však rozhodol pre posedávanie doma pred televízorom. Aby však predsa len všetko nenechával iba na manželku, na starosti má stromček. "Každý rok sa snažíme vybrať inú farbu, aby sme tie Vianoce nemali stále rovnaké. Mali sme už stromček ozdobený do červena, ružova, do modra, ozdobený slamenými ozdobami... Sladkostí máme na stromčeku každoročne dosť a ja mám vlastne jednú veľkú vianočnú povinnosť - počas sviatkov mám na starosti zjesť všetky tie dobroty," prezradil s úsmevom.

Rovnako si však pochutí aj na koláčoch, najradšej má takzvané medvedie labyk. "Nikdy som nemal rád salónky, a tak ich prenechávam deťom, ale inak si dám zo všetkého. Aj z kapustnice, kapra. Vianočné varenie však nechávam na manželku, lebo tam, kde sa varí, ja veľmi nerád zavadziam," dodal herec.

Herec Stano Dančiak sa teší, že sviatky strávi s vnúčikom

Nerád sa hrá na rybacieho kata

Herec a zabávač Stano Dančiak sa na Vianoce teší každý rok a ako s úsmevom poznamenal, vždy je vďačný, že sa ich vôbec dožije... "Každý rok je pre mňa úžasný a vždy sa na tieto sviatky teším, teraz však o to via, že ich budem prežívať spolu s mojim vnúčikom, ktorý bude mať dva roky. Už je to človiečik, ktorý je veľmi komunikatívny a bude tie Vianoce vnímať inak ako pred rokom. Bude sa na ne dívať očami dvojročného človeka a ja budem pri tom," teší sa nadšený dedko.

Pri výbere darčeka pre vnúčika nemal veľa možností. "Bolo to od prvej chvíle jasné. Je to veľký obdivovateľ áut a všetky ostatné hračky sú pre neho zanedbateľné a nestoja vôbec za pozornosť. Autá sú fajn, ostatné veci ani nepatria do zoznamu hračiek. Čo ma ale teší, je fakt, že má rád knižky. Ja mu ich čítam ´dančiakovským´ spôsobom, na ktorý len tak ľahko nezabudne. Je to taký môj svojský umelecky spracovaný prejav a on už vie, že to len jeho dedo mu vie takto prečítať rozprávku..."

Medzi vianočné povinnosti M. Dančiaka patrí nie len čítanie rozprávok, ale na jeho nešťastie aj zabíjanie kapra. "Vôbec mi to nerobí dobre, veď komu by robilo? Robím to veľmi nerád, no musím, lebo moja žena Darinka si bez kapra Vianoce nevie ani predstaviť... Je to nepríjemná činnosť, no urobím ju a nemám výčitky, veď ak by sme sa za zabitie kapra mali stretnúť v pekle, tak sa tam zídeme všetci muži," dodal s úsmevom.

Herečka Gabika Škrabáková cíti počas decembra v divadle sviatočnú atmosféru

Vianočný stromček má rada zasnežený

Tradične a s rodinou trávi každoročne Vianoce herečka Gabika Škrabáková. "Stretnem sa s rodičmi, sestrou, synovcom, neterou - celá rodina. Nakoľko nemám vlastnú rodinu, večeru sama sebe variť nemusím ale pomáham mojej manke. Keď prídem k rodičom, prípravy sú väčšinou v plnom prúde, kuchyňa vonia koláčmi, hrá vianočná hudba a ja sa pustím do príprav spolu s mamou. Vtedy máme čas sa aj spolu porozprávať," prezradila herečka.

Počas Vianoc - ale i mimo nich - sa po kuchyni obšmietala rada už ako dieťa. "Bola som ako každé dievčatko, ktoré chcelo pomáhať mamine. Občas mi mama dovolila vaľkať cesto alebo polievať koláče čokoládou a ja som bola potom pyšná na to, že som ich urobila sama." Dnes má na starosti hlavne stromček. Vo vlastnom byte si vyzdobí ten svoj a pomáha aj so stromčekom v rodičovskej domácnosti. "Snaším sa to obmieňať, aby Vianoce boli každý rok iné. Mám rada, ak stromček vyzerá ako zasnežený."

Počas sviatkov si síce od divadla oddýchne, no už pred Vianocami vládne v divadle zvláštna nálada... "Keď hrávame v decembri, tak je väčšinou divadlo už vyzdobené a aj diváci sú predvianočne naladení. Predstavenia v tomto čase sú výnimočné, mám pocit, ako keby diváci boli oveľa viac srdeční ako zvyčajne, sviatočnú atmosféru cítiť vo vzduchu."

Spevák Dušan Grúň mal vždy po zabití kapra pokazený celý deň

Darčeky už zháňal aj v posledný deň

Počas celého roka sa na Vianoce teší spevák Dušan Grúň. "Je to krásny a romantický čas, kedy sa človek zastaví, zamyslí, pospomína na pekné obdobie roka. Pochopiteľne nemyslím na Vianoce už od januára, ale keď nastanú jesenné pochmúrne dni, ktoré sa krátia a skoro večer je už vonku tma, príroda je smutnejšia... Vtedy si pomaly začínam uvedomovať, že všetky tieto chmúrne dni smerujú k Vianociam a že čoskoro sú to po roku opäť," prezradil spevák.

Počas svojho pôsobenia v Nemecku si zvykol na to, že vianočná výzdoba je súčasťou obchodných domov už od októbra či od septembra. "Na západe si na to všetci zvykli a ja si myslím, že nám tiež nič iné neostáva. Nakoniec, pochybujem, že niekto má niečo proti tomu, že je všetko krásne vyzdobené, vysvietené..."

O výzdobu domácnosti sa D. Grúň stará spolu s manželkou. Všetky predvianočné prípravné práce majú starostlivo zadelené a spravodlivo podelené. "Ja som pred časom mal na starosti i zabíjanie kapra, no nerobilo to dobrotu. Bolo mi to veľmi nepríjemné a mal so pokazený celý deň," priznal sa spevák.

V nakupovaní darčekov patrí medzi priemer. "Niečo kúpim v predstihu a niečo zháňam na poslednú chvíľu a musím sa priznať, že sa mi už i stalo, že som v predvečer Vianoc zháňal po obchodoch darčeky," dodal.

Herec Marek Ťapák je teplomilný a možno sa raz vyberie na Vianoce k moru

Bude čítať nakúpené knihy

Tohto roku si herec Marek Ťapák užije naozajstné vianočné leňošenie a nič nerobenie. "Tohtoročné Vianoce budeme u mojich svokrovcov, takže na moju hlavu nepripadnú žiadne povinnosti. Spolu s dcérou však určite vyzdobíme stromček, aby ona mala krásny zážitok a nakoniec ja spolu s ňou. Nákupy nechávam na manželku a čo sa týka varenia - to bude mať na starosti svokra."

Tohto roku sa ´vyzliekol´ z predvianočných povinností a zhonov. "Teším sa, že si konečne oddýchnem. Počas roka som si nakúpil množstvo kníh a ešte som sa k žiadnej z nich nedostal. Verím, že práve počas sviatkov si na to nájdem čas. A ak nebude veľmi veľa snehu, tak si pôjdem i zabehať. Svokrovci majú totiž domček pri Žiline s výhľadom na Váh, tam sa mi bude dobre behať."

Na to, aby sa počas Vianoc cítil dobre, potrebuje M. Ťapák najmä pokoj. "U svokrovcov býva krásna zima, keď nasneží, no nevravím, že k vianočnej pohode potrebujem nutne sneh. Ja sa nevyhýbam ani možnosti zbaliť sa a íst na Vianoce do teplých krajín. Možno by mi však chýbala tá pravá vianočná atmosféra. Som však teplomilný človek, takže by mi najviac vyhovovalo osláviť Štedrý deň doma a ráno sadnúť do lietadla a odlietieť za teplom. Možno to raz s rodinou vyskúšame," dodal.

Módna návrhárka Lýdia Eckhardt nakupuje darčeky vždy v predstihu

Nesmú jej chýbať sviečky a oheň v krbe

Módna návrhárka Lýdia Eckhardt patrí medzi málo ´jedincov´, ktorí sa snažia vianočné darčeky si obstarať už v predstihu. "Už začiatkom novembra som mala viac ako polovicu darčekov nakúpených. Občas sa mi ale stane, že nakúpim kadečo, potom to doma poschovávam a tesne pred Vianocami neviem nájsť. Vyriešila som to tak, že som si kúpila veľkú skriňu na darčeky, zamkla ju a tam ich všetky schovávam," prezradila.

Ako dieťa však patrila k ´prieborníkom´ v hľadaní rodičmi kúpených a poschovávaných darčekov. "Stále som skoro všetky našla a porozbaľovaľa. Potom som ich zabalila naspäť a pri stromčeku som sa tvárila veľmi prekvapene." Aj keď má darčeky nakúpené niekoľko mesiacov dopredu, nikdy nie je v pokušení podarovať ich skôr ako pred Vianocami, takže každoročne je na sviatky pripravená viac než svedomito. "Nie je samozrejme jednoduché vedieť kúpiť dobrý darček, no ja som veľmi vnímavý človek, dávam pozor na to, čo kto hovorí a podľa toho viem, komu mám čo kúpiť. Viem rozpoznať túžby ľudí a podľa toho kúpiť darček."

L. Eckhardt však pred Vianocami nemusí obstarať iba darčeky pre svojich najlbižších ale postarať sa o to, aby všetci páni, ktorí zájdu do jej salónu, si odniesli pre svoju milovanú dokonalý vianočný darček. "Viac stresov mám preto pred sviatkomi v práci, ako s prípravou vlastnej domácnosti. Ja si vianočnú náladu viem spraviť niekoľkými sviečkami, doboru hudbou a nesmie mi chýbať oheň v krbe."

kid

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 558
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 194
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 253
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 413
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 599
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 078
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 952
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 10 295
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 080
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 906
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Matovič informuje o ďalšom rekorde, v Bardejove a na Orave pokračuje plošné testovanie (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 159 obetí.

Ilustračná fotografia.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vďaka patrí zodpovedným, ale to najťažšie nás len čaká

V tieto dni neplatia kategórie politickej odmeny alebo odplaty.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop