Nevybuchnutú zábavku ponorte do vody
Pri oslavách Silvestra a Nového roku sa posledné roky neuspokojíme len s prskavkami, siahame po výkonnejších a väčší rachot, buchot i svetelný efekt vydávajúcich pyrotechnických zábavkách. V obchodoch sa predávajú I. a II. kategórie. Je pri ich ponuke všetko v poriadku?, to už bola otázka pre pracovníčku Inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Košický kraj RNDr. Zlaticu Buranovskú, ktorá spolu s kolegami od minulého týždňa okrem iného preveruje práve tieto pyrotechnické predmety.
"Pred uvedením výrobku na trh sa musí urobiť typová skúška a na jej základe sa vydá vyhlásenie o zhode," uviedla Z. Buranovská. "Bez neho sa výrobok nemôže dostať do predajnej siete, no zisťujeme, že niektorí predajcovia to stále nedodržiavajú. Pri previerkach sme dozerali a do konca roka ešte budeme kontrolovať aj dodržiavanie všetkých ustanovení týkajúcich sa povinností predávajúcich podľa zákona o ochrane spotrebiteľa."
Soikári preverujú aj odbornosť predavačov, ktorí pyrotechnické výrobky predávajú, sledovali, či si plnia všetky informačné povinnosti vyplývajúce z banskej vyhlášky a tiež, či sa pyrotechnické predmety nepredávajú mladším ako 18 rokov. Ich pozornosti neušli ani skladovacie priestory a podmienky skladovania vrátane množstva uloženej pyrotechniky.
"Pri kontrolách sme zistili predaj pyrotechnických predmetov II. triedy 10-ročnému chlapcovi, čo sa samozrejme, nesmie! A toto nie je ojedinelý prípad! Nechápem, že rodičov nezaujíma, kde dieťa použije vreckové... V jednom prípade sme v príručnom sklade našli trojnásobne viac pyrotechnických predmetov ako bola povolená kapacita, čiže nie 300 kg pyrotechniky a 60 kg pyrotechnických zloží, ale až 1200 kg." Predajca musel podľa Z. Buranovskej okamžite skladované množstvo znížiť. Dá sa to riešiť aj tak, že časť z nich ostane v sklade a časť sa presunie do predajne alebo predajnej časti. Ak takéto opatrenie nie je možné, musí sa nadmnožstvo vrátiť dodávateľovi.
Inšpektori SOI v súvislosti s označovaním výrobkov tiež zistili, že na obale bol výrobok označený v štyroch jazykoch, pritom triedou nebezpečnosti bola II. kategória. Pri preklade do slovenčiny a češtiny niekto ale zazmätkoval a uviedol X. kategória, ktorá vôbec neexistuje. "V jednom prípade sme pri značení zase zistili, že k obsahu detského setu zábavnej pyrotechniky mali patriť aj prskavky, ale v balení chýbali. Opakovane, a to prakticky v každej prevádzke, sa stalo, že predavači, ktorí majú osvedčenie o kvalifikácii na predaj pyrotechniky, ´zabúdajú´ byť v predajniach."
A tí nepoučení nevedia dostatočne zákazníka informovať ako treba so zábavkou narábať. Niekedy len prečítajú návod na použitie, no kupujúceho neupozornia na prípadné riziká. "Zábavná pyrotechnika by sa určite nemala ponúkať samoobslužným spôsobom a podstatné je, aby bol zákazník upozornený, čo robiť, ak ak mu náhodou niektorý pyrotechnický predmet nevybuchne. Určite ho nesmie nechať bez povšimnutia, ale treba ho na pár hodín ponoriť do vody, aby sa účinok stratil, nerachol neskôr a nespôsobil niekomu zranenie."
V bežnom maloobchodnom predaji sa môžu ponúkať len I. a II. kategória zábavnej pyrotechniky a len kupujúcim nad 18 rokov. Mimochodom, aj zápalky patria pod pyrotechniku, lebo v hlavičke sa nachádza minimálny obsah pyrotechnickej zlože.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári