Policajti evidujú v týchto dňoch desiatky prípadov, ktoré dokazujú, že zlodeji majú pripravených niekoľko spôsobov, ako sa k cudzej peňaženke dostať.
"Zohraná skupinka umelo vytvorí tlačenicu, najčastejšie v dopravných prostriedkoch MHD a pasažiera šikovne oberú o peniaze, doklady a cennosti. Alebo vás na ulici zastaví človek vydávajúci sa za cudzinca, ktorí vás požiada o rozmenenie peňazí. Odvedie vašu pozornosť a ukradne peňaženku. Ďalší spôsob je, že sa vás opýta na cestu. Kým nad mapou vysvetľujete neznámemu správny smer, on vám medzitým vytiahne veci z tašky. Používajú skutočne rafinované spôsoby, rýchlo sa prispôsobujú a sú veľmi vynaliezaví," hovorí košická policajná hovorkyňa mjr. Jana Demjanovičová.
Dlhoprstí nie sú sklamaní, ani keď v peňaženke namiesto hotovosti objavia iba doklady. Po nejakom čase prídu za okradnutým v úlohe poctivých nálezcov a za vrátenie žiadajú odmenu. Najčastejšími miestami, kde dochádza k vreckovým krádežiam, sú zastávky autobusov na Námestí osloboditeľov, obchody na Hlavnej ulici, blšák na VŠA a trh na Dominikánskom námestí. Vreckárom sa darí v každom ročnom období, no s decembrom prichádza raj. Hoci policajti v tomto čase vyčleňujú na tento druh kriminality viacerých príslušníkov, najúčinnejšie sa pred nimi občania ochránia sami. A nie je to nič náročné. Stačí dodržať niekoľko zásad.
"Nenechávajte si peňaženku na vrchu kabelky alebo tašky, a už vôbec ju nenoste v priehľadných taškách či sieťovkách. Nikdy nenechávajte kabelku alebo peňaženku bez dozoru. Noste ju tesne pri tele, s rukou na zapínaní. Svoju batožinu pravidelne skontrolujte, presvedčete sa, či je poriadne uzatvorená alebo uzamknutá. Peniaze a kreditné karty si neodkladajte do zadných vreciek nohavíc, vhodnejšie sú vnútorné na saku. Peniaze a cennosti nenoste v ruksakoch na chrbte," radí Jana Demjanovičová.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári