okrese Košice - okolie, kde za pilčíci od pondelka zlikvidovali 18 z 22 vzrastlých a zväčša zdravých topoľov. Slovné protesty nepomohli, a tak sa včera viac ako 20 chlapov z Budimíra rozhodlo uchrániť posledné štyri stromy vlastnými telami. Zišli sa neďaleko miesta, kde už zrezané stromy ležali na poli krátko po šiestej ráno na čele so starostom obce Radovanom Čarným.
"Predpokladáme, že sa nám stromy podarí týmto malým bojkotom zachrániť," povedal nám počas čakania na príchod pilčíkov. "Aj keď nám bolo povedané, že na výrub dal súhlas obvodný úrad životného prostredia, stromy ležia na súkromných pozemkoch. Ich majiteľom nikto neoznámil, že sa ich ktosi chystá zrezať. Ani mňa ako starostu o tom nikto neinformoval. Pilčíci povedali, že majú príkaz naložiť drevom päť kamiónov a to bolo všetko. Oháňali sa slovne povolením na výrub, ktoré som doteraz nevidel. Vraj je na ceste. Dendrológ, ktorého sme si prizvali na posúdenie, či sú stromy choré povedal, že sú absolútne v poriadku. Topole dlhé roky slúžili ako zvuková bariéra a vetrolam."
Asi po hodine čakania sa na ceste objavila zelená avia s pilčíkmi. Keď vodič zbadal odhodlaných chlapov z obce, otočil voz a k topoľom sa vybral inou cestou. Aviu sprevádzala nákladná V3S a traktor s drvičom drevnej hmoty. Budimírčania ich posádky vyzvali, aby ihneď odišli, lebo sú na súkromných pozemkoch. Po slovách vodičov, že súhlas majiteľov prinesú o chvíľu vozidlá vycúvali, odišli a viac sa nevrátili...
Ako sme sa dozvedeli, o vydanie povolenia na výrub topoľov požiadalo Obvodný úrad životného prostredia Košice - okolie vedenie Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., O. Z. Povodie Bodrogu a Bodvy, závod Košice. Stromy totiž rastú, respektíve rástli, vedľa vodného toku, patriaceho závodu.
"Máme rozhodnutie obvodného úradu a súhlas na odstránenie stromov," uviedol technicko-prevádzkový námestník závodu Ján Čabala. "Keby to nebolo potrebné, súhlas by nám nedali. Prečo vás zaujíma dôvod? Aj keď sú pozemky súkromné, vodný tok je náš. A stromy sú súčasťou nášho, takzvaného sprievodného brehového porastu. Hlavným dôvodom na odstránenie stromov teda je, že sú prestarnuté a hrozí nebezpečenstvo úrazu ľudí, ktorí by sa pohybovali v ich okolí. Ráno sa mi do uší doniesla informácia o proteste Budimírčanov, a tak som rozhodol o pozastavení výrubu."
Po okolnostiach vydania povolenia na výrub sme pátrali u prednostu Obvodného úradu životného prostredia Košice - okolie Mariána Sasáka.
"Bola tam na obhliadke naša pracovníčka, ktorá na mieste zistila, že ide o prestarnuté stromy a dala stanovisko, že ich treba vyrúbať. Ale s tým, že je nutné za ne vysadiť adekvátnu náhradu," zdôraznil prednosta.
Podľa J. Čabalu mali včera v práci rozlúčkový vianočný večierok, a tak sa vraj celej záležitosti nemohol venovať. Opýtali sme sa ho, či teda bude výrub pokračovať, alebo nie. "Pozastavíme ho dovtedy, kým sa neoboznámim bližšie so všetkými podrobnosťami a nebudem v tom mať jasno. Ak zistím, že výrub bol v zmysle platnej legislatívy, bude pokračovať a potom niet o čom ďalej diskutovať. Ak sa ukáže, že to podľa legislatívy nebolo, napríklad, ak pilčíci zrezali stromy na cudzom pozemku, drevná hmota zo zrezných stromov ostane majiteľovi, čiže obci," reagoval námestník.
Ak teda nebolo všetko podľa zákona, Budimírčanom ostane drevná hmota a štyri zachránené topole. Osemnástim stromom však už nikdo život nevráti... Je zujímavé, prečo kompetetntní z povodia Bodrogu a Bodvy začali preverovať, či bolo všetko s výrubom legislatívne v poriadku až teraz a nie predtým, než sa píla zarezala do prvého stromu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári