Korzár logo Korzár Košice

Ak Vianoce tečú, bude tuhá zima

Lepšie sú Vianoce treskúce ako tečúce, vravia múdri starkí na vidieku a vedia prečo. Platí síce dávna skúsenosť, že v niektorých rokoch prichádza

vianočné oteplenie, ktoré obsahuje aj známa pranostika: Na Adama a Evu očakávaj oblevu, ľudia však vždy vítali mrazivejšie a najmä biele sviatky. Hovorí sa totiž: Ak je cez Vianoce nepohoda, slota, čoskoro nebude blata. To znamená, že prinajmenej v prvých dňoch po nástupe nového roku príde mimoriadne tuhá, mrazivá a na sneh bohatá zima.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A hoci gazdovia vítajú, že zima má byť vtedy, kedy je jej čas, tmavé, zahmlené či upršané vianočné sviatky zároveň naznačujú, že popri urputnosti bude zima aj dlhá. V tom sa vzácne zhoduje hneď niekoľko pranostík. Napríklad: ak sú Vianoce v ďateline (v zeleni), svätodušné sviatky budú v snehu. Mokrý Boží hod, gazdovi nie je vhod. Svetlá koleda, tmavá stodola. Čierny Kračún, biela Veľká noc.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, poriadne tuhá biela zima a teda vžitá vianočná klasika je pre hospodárov dôvodom na radosť, pretože: Ak cez Vianoce fujazdíš na sánkach, bude na poliach veľa obilia. Ak na Vianoce mráz štípe, je to pre polia dar zo samého neba. Ak je na Štedrý deň na stromoch inovať, bude veľa ovocia. Na Boží hod fujavica, urodí sa ovocie.

Vianoce nazývali naši dedovia aj májom zimy. Pôvab tohto názvu sa premieta aj do množstva veľmi milých prognostických experimentov, ktoré mnohí ľudia uskutočňujú aj dnes. Nie je ťažké vyskúšať viaceré i v podmienkach mestských domácností.

Jedným z najpopulárnejších pokusov je cibuľový. Po štedrej večeri treba vziať peknú cibuľu, rozrezať na dve polovice a pozorne povyberať po šesť lupienkov. Tie starostlivo rozostavíme po štedrovečernom stole a označíme názvami 12 mesiacov. Do každej cibuľkovej "nádobky" treba nasypať štipku soli a nechať do rána. V akom stave nájdeme naše veštecké mištičky ráno, tak sa údajne bude vyvíjať aj počasie. Ak ostane v cibuľových čašiach soľ takmer nedotknutá, pôjde o suché mesiace. Ak sa soľ zmení sčasti alebo úplne na vlahu, môžete odhadovať nástup dažďov.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšiu trpezlivosť si vyžaduje orechová próba. Namiesto cibuľových šupiek budeme potrebovať rozpolené škrupiny z vlašských orechov. Na doštičku napíšeme mená 12 mesiacov a pod každú škrupinku nasypeme soľ. Odložíme na pokojné miesto a to až do Nového roka. Potom dosku opäť skontrolujeme. Ak je soľ pod škrupinkou neporušená, pôjde o suché mesiace, ak sa soľ sčasti, či úplne roztopí, treba očakávať dažde.

Vývoj počasia si hodno všímať aj 25. decembra. Ak je Boží hod jasný a slnečný, nadíde na úrodu bohatý a pre ľudí teda i veselý rok. Počasie v tomto dni umožňuje hádať, ako bude i v najbližších dňoch, keď sa hovorí: Mráz na Božie narodenie - zima sa udrží bez premien. Vidiečania dodnes v tento deň mimoriadne pozorne sledujú aj to, odkiaľ fúka vietor. Hovorí sa totiž: Na Boží hod prináša vietor zo západnej strany mor, z východnej strany vojnu, zo severu hlad a z juhu dobrý rok.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavým je aj tvrdenie zo starých storočných kalendárov. To hovorí: Ak Boží hod pripadá na sobotu, bude menej ovocia, ale vydarí sa obilie a bude na chlieb a koláče. Práve tento deň je opravným termínom pre ľudových prognostikov, ktorí pozabudli značiť si vývoj počasia v dvanástich dňcoh od Lucie do Vianoc. Môžu tak urobiť od 25. decembra do sviatku Troch kráľov, nasledujúcich 12 dní vraj tiež zasignalizuje, aké počasie prinesú jednotlivé mesiace budúceho roku.

Najdôslednejší ľudoví pozorovatelia počasia robia kontrolu - a až po Troch kráľoch a štedrovečerných cibuľovo-orechových experimentoch sú ochotní vydať starostlivo overené informácie o tom, čo sa od počasia dočkáme v roku pred nami.

Eva BOMBOVÁ

Autor: PRANOSTIKA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu