klubom, mestom Humenné a Úniou žien Slovenska sa už druhýkrát pokúsilo prispôsobiť ho duchu Vianoc podobne ako tomu bolo v minulosti, keď tieto priestory obývali šľachtici. Každý návštevník tu už od druhej adventnej nedele mohol nasávať pravú atmosféru Vianoc a pomaly sa naladiť na sviatočnú nôtu. Séria aktivít, ktoré tomu napomohli, sa v múzeu koná už druhýkrát pod názvom Vianoce v múzeu. Ako priznal jeho riaditeľ Vasiľ Fedič, leitmotívom bolo zaujať návštevníkov aj mimo letnej sezóny, keď ich je pomenej.
„Reakcie na vlaňajšie múzejné Vianoce boli skvelé a preto sme to zopakovali aj tento rok s ambíciou vytvoriť novú tradíciu, ktorá obohatí atmosféru predvianočného Humenného," vysvetľuje riaditeľ. Ako dodáva, keďže múzeum je akýmsi mostom medzi minulosťou a budúcnosťou, organizátori sa rozhodli ponúknuť Humenčanom možnosť uvidieť a vychutnať si časť tradičných vianočných symbolov práve v historických priestoroch. „Dávame im možnosť akéhosi úteku od predvianočného zhonu. Chceli sme pre nich vytvoriť pre priestor na zamyslenie sa nad skutočnou podstatou Vianoc," hovorí V. Fedič.
Séria podujatí začala v múzeu už druhú adventnú nedeľu, kedy sa popri slávnostnom otvorení Vianoc v múzeu predstavil aj spevácky zbor mesta Humenné. Už od tejto chvíle boli v historickej expozícii múzea prístupné výstavy Symboly Vianoc. „V jednej z miestností je nainštalovaný betlehem v životnej veľkosti - ide o nádherné plastiky z dreva, ktoré vytvoril už nebohý sochár Ján Šarišský z Jánova pri Prešove. Celú cestu, kade vedie exkurzia po kaštieli, lemuje tzv. Cesta jedličky. Ide o sústavu jedličiek, ktoré sú chronologicky usporiadané podľa spôsobu ich zdobenia v jednotlivých historických obdobiach od 18. storočia až po súčasnosť," podotol V. Fedič.
Vianoce a zimu ako výtvarnú inšpiráciu sa iniciátori Vianoc pokúsili naservírovať návštevníkom aj v podobe výstavy diel východoslovenských autorov, nazvanú Zima vo výtvarnom umení. Na tretiu adventnú nedeľu Vianoce v múzeu obohatilo vystúpenie grécko-katolíckeho zboru z Čemerného. „Od minulého pondelka sú v dobovo zariadených miestnostiach nainštalované najkrajšie ikebany, adventné vence a vianočné dekorácie, pochádzajúce zo súťaže, ktorú pripravila Únia žien Slovenska. Nie sú na jednom mieste, ako je zvykom, ale sú harmonickou súčasťou každej miestnosti, čím atmosféru blížiacich sa Vianoc približujú úplne prirodzene," dodáva riaditeľ.
Zaujímavá séria akcií vyvrcholila poslednú adventnú nedeľu vystúpením folklórnej skupiny Starinčanka, počas ktorého v priestoroch kaštieľa otvorili výstavu z ukážok tradičných vianočných jedál. A ako je to so záujmom Humenčanov? „Nuž, už počas vlaňajšej premiéry sa naša stratégia dočkala ovocia - v priebehu pár týždňov si výstavy s témou Vianoc prezrelo okolo 1 500 ľudí, ktorí by inak do múzea asi neprišli. Tento rok už o tom mnohí vedeli a prišli - od najmenších detí až po dospelých," dodáva riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári