Trocha ho síce trápi sluch a na dlhšie vychádzky používa palicu. Z tváre mu však neschádza úsmev, srší z neho životný optimizmus.
Tento oslávenec prežil typický dedinský život bohatý na každodennú drinu a ako sa nám zdôveril, hlad bol počas jeho detstva a mladosti častým spoločníkom. Prežil obe svetové vojny, zvlášť tá prvá sa mu vryla do pamäti.
"Bol som vtedy malým chlapcom, mama nám už nežila a otec musel narukovať. Gazdovstvo ostalo na nás deťoch. Nerád spomínam na tieto roky, veľmi sme sa trápili," so smútkom opisuje Š. Novotný neradostné chvíle.
Nielen rozprávanie o vojne, ale aj škola poznačila jeho začiatky života slzami a bolesťou. S horkou slinou Š. Novotný spomína na pomaďarčovanie detí v škole. "Na mojich učiteľov nemôžem povedať dobré slovo. Mlátili nás tak, že som dva týždne nemohol chytiť lyžicu do ruky," hovorí Š. Novotný. Napriek tejto averzii nám však bezchybne zaspieval maďarskú pieseň, ktorá mu zrejme utkvela v pamäti ešte z detstva.
Celý život ostal verný Slovinkám. Tu si založil rodinu, sedem jeho dospelých detí je roztrúsených po celom bývalom Československu. Predsa len, jeho veľkým snom bolo vycestovať za veľkú mláku do Kanady. V časoch hospodárskej krízy tak učinil nejeden jeho rovesník.
"Nepodarilo sa mi to. Otec sa nám síce z vojny vrátil, ale s ťažkým zranením. Už nebol tým čo niekedy. Všetka starosť o gazdovstvo ostala na mne. Oženil som sa preto a ostal som v Slovinkách," rozpráva nám, ako mu osud nedovolil splniť si sen. Ako však vyplýva z jeho rozprávania, nikdy tento životný krok neoľutoval. S manželkou oslávil ešte 65 rokov spoločného života a potom už, bohužiaľ, ostal sám. Veľmi sa však teší zo svojich detí, všetkých vnúčat a pravnúčat.
Pri takej dlhovekosti zaiste každého zaujíma recept a dobré rady. "Voľakedy takmer každé jedlo pochádzalo z gazdovstva. Syr, maslo, smotana, vajcia, bryndza, mäso, zemiaky, to všetko sme si pripravili doma a vedeli sme, že v tom nie je žiadna chémia," prezrádza oslávenec, ako sa máme stravovať, ak si chceme dlho požiť na tomto svete. Š. Novotný je veľkým nepriateľom tabletiek. Za najlepšiu medicínu pokladá dva štamperlíky rumu denne, ktoré si dá ku káve či čaju. "Dodá mi to silu a vzpruží moje storočné telo," s úsmevom obhajuje svoj liek oslávenec.
Storočnica je dôvod na stretnutie celej rodiny a náležitú oslavu. Š. Novotný väčšinu dní trávi u svojej dcéry Kataríny v Kluknave (na snímke).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári