po doplnení dokazovania 28-ročnému Adriánovi B. Súčasťou trestu je aj trojročný zákaz činnosti, čo znamená, že v tomto období nesmie vykonávať prácu policajta. Uvedený trest si obžalovaný opakovane vyslúži za zneužívanie právomocí verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s trestným činom krádeže.
Adrián B. bol jedným z dvojice policajtov Obvodného oddelenia PZ Košice Západ, ktorí vlani 3. januára asistovali pri otvorení bytu, v ktorom žila dnes už nebohá mladá žena Bibiana. Zatiaľčo Marián B. po otvorení bytu z miesta činu odišiel a vrátil sa na obvodné oddelenie, aby zabezpečil všetky potrebné úkony, jeho kolega tam zostal strážiť. Podľa obžaloby prokurátora čas, ktorý Adrián B. strávil v byte, využil na jeho prehľadanie, pričom ukradol mobilný telefón značky Trium v hodnote 8600 korún.
"Necítim sa vinný. Z bytu nebohej som nezobral absolútne nič, ani mobil, ani žiadne iné veci. To, že som kvôli tomu prehľadával byt, tiež nie je pravda… Išlo o nešťastnú náhodu, zhodu okolností, že som následne cestou Juraja L. sprostredkoval predaj mobilného telefónu, ktorý predtým mala vlastniť nebohá..." bránil sa pred súdom obžalovaný.
I keď krádež mobilu kategoricky popieral, z dokazovania pred súdom vyplynulo, že s ním prišiel do kontaktu, čo aj priznal. Tvrdil však, že mobil mu ponúkol na predaj Juraj L. Tento svedok k tomu uviedol nasledovné:
"Mobilný telefón značky Trium som kúpil v januári 2002 a to od slečny, ktorá prišla do baru, kde som sedel. Pýtala sa, či niekto nechce kúpiť telefón. Prejavil som záujem, šli sme von a pri bare Pasáž na Luniku VII mi ho predala za 1500 korún. Predtým, ako mi ho odovzdala, vybrala z mobilu kartu. Kúpil som ho bez nabíjačky, dátum si nepamätám, ale bolo to niekoľko dní po Silvestri… Keďže Adrián B. mi predtým volal, že potrebuje mobil, zavolal som mu..."
Slečnu, ktorá mu predala mobilný telefón, svedok však opísať nevedel. Uviedol len toľko, že bola nižšej postavy a mala kratšie čierne vlasy. Z dokazovania pred súdom vyplynulo, že mužom, ktorý ponúkol Trium na predaj Márii F., bol obžalovaný.
"Adrián B. mi zavolal, že má na predaj mobil značky Trium. Chcel za neho dve tisícky, ale ja som mu vtedy povedala, že o kúpu nemám záujem. Neskôr som mu však sama zavolala, pretože som sa dozvedela, že mamina kolegyňa zháňa mobilný telefón. Následne som sa s Adriánom stretla, doniesol mobil značky Trium, ale bez nabíjačky. Povedal, že kúpiť ju v obchode nie je žiadny problém," uviedla svedkyňa, ktorá sprostredkovala kúpu mobilu medzi obžalovaným a Jarmilou Š. Okrem iného potvrdila aj to, že telefón nebol blokovaný.
Z výpovede Jarmily Š. vyplynulo, že neskúmala, odkiaľ ho predávajúci zobral. Zdôraznila, že sa spoliehala na Máriu F., od ktorej vedela, že muž, ktorý ho predáva, je jej známy. "Ja som si potom 11. februára 2002 kúpila telefónnu kartu a aj nabíjačku," dodala svedkyňa. Ku kúpe a vlastníctvu mobilu sa vyjadril aj jej priateľ, s ktorým ho spoločne užívali do 30. apríla lanského roka. "Potom prišli policajti a povedali, že bol ukradnutý. Vyzvali ma, aby som im telefón odovzdal, čo som aj urobil," uviedol Jozef G.
Krádež mobilu je o to absurdnejšia, že sa "vyparil" z bytu, v ktorom jeho majiteľka spáchala samovraždu. Nešťastní rodičia boli dvojnásobne šokovaní, keď zistili, že ich dcéru po smrti pravdepodobne niekto okradol. Chýbali jej šperky a mobil.
"Opýtal som sa technika, ktorý bol v byte, či dcéra mala šperky, keď ju fotil. Povedal, že nemala a potvrdila to aj lekárka," zdôraznil otec nebohej. Zmizla zlatá retiazka s príveskom, dva prstene a obrúčka. To, či ich z bytu po smrti nebohej niekto ukradol, alebo či ich predtým kvôli finančným problémom predala, sa zistiť nepodarilo. Mama, ktorá ju v byte na Nový rok navštívila, však bola presvedčená, že dcéra telefón ani šperky nepredala.
"Mobil ležal na stole, som si istá, že keby ho chcela predať, tak by ho predala aj s nabíjačkou. Tá sa však našla v byte. Keď sa chcela zabiť, peniaze nepotrebovala, navyše v schránke mala oznámenie o sociálnych dávkach, ktoré si už neprevzala… Odišla som od nej o 19.00 hod., keď som jej volala nasledujúci deň, mala mobil vypnutý," uviedla matka nebohej.
V rámci doplneného dokazovania, ktoré nariadil Krajský súd v Košiciach na základe odvolania obžalovaného, samosudkyňa vypočula lekárku a manžela nebohej. Z výpovede prvej svedkyne vyplynulo, že mobil ani šperky v byte nevidela. Ladislav D. uviedol, že jeho manželka predtým mobil nemala. Nežili spolu. Všimol si ho u nej, keď ju asi mesiac pred jej smrťou navštívil v byte na Kežmarskej.
Obžalovaný trval na tom, že si robil len svoju prácu a inkriminovaný byt neprehliadal, ani z neho nič neukradol. Prokurátor na základe vykonaného dokazovania však zotrval na obžalobe. Na druhej strane obhajkyňa navrhla súdu, aby jej mandanta spod obžaloby oslobodil. Argumentovala tým, že jeho vina nebola preukázaná bez akýchkoľvek pochybností. Samosudkyňa sa s týmto názorom nestotožnila a vyniesla hore uvedený verdikt, proti ktorému sa obžalovaný opäť odvolal. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári