že mesto svoj rozpočet ešte neschválilo a od neho by sa mali odvíjať aj príjmy mestských častí. O tom, s akými prostriedkami môžu počítať v roku 2005, nie je dodnes jasné. Iba to, že príjem z miestnych daní a poplatkov už nebude napĺňať kasy mestských častí, ale mestskú a mesto rozhodne o tom, koľko peňazí im z toho prerozdelí.
"Pri príprave návrhu rozpočtu sme vychádzali z najnutnejších potrieb na zabezpečenie základných vitálnych funkcií, chodu úradu, zariadení, zimnej a letnej údržby, osvetlenia, dopravy a odpadu. Po mnohých rokovaniach na magistráte sme dospeli ku čiastke 26,6 milióna korún. Ako podklad nám slúžil návrh mestského rozpočtu," uviedol starosta Rudolf Reštei.
V hre boli tri alternatívy prerozdelenia podielu medzi mestom a mestskými časťami. Tretia sa týka malých MČ, medzi ktoré spadá aj Šaca. Podľa nej mala dostať 3200 Sk na 1 obyvateľa. Ďalší návrh hovoril o prerozdelení 200 miliónov na zabezpečenie všetkých funkcií, čo by predstavovalo ďalších 125 až 133 Sk na obyvateľa. Šaca by sa dostala pri takomto prerozdelení na 24 mil. Sk a s vlastnými príjmami cca 1 mil. Sk by sa priblížila k reálnej sume v príjmovej časti. Samozrejme pri maximálne úspornych opatreniach.
Po štvrtkovom rokovaní mimoriadneho mestského zastupiteľstva je však situácia opäť iná. Šaca by mala dostať 3200 Sk na hlavu a dosť, čo je iba cca 13,5 milióna, čo ani zďaleka nezaručuje plnenie najnutnejších funkcií samosprávy. Financovať chod úradu, tri kultúrne zariadenia, športový areál a aspoň prípravu projektovej dokumentácie na rekonštrukciu rozpracovaných investičných akcií, ako je kaštieľ Buzinka, prestavba ubytovne Metalurg na byty či údržba komunikácií, osvetlenie a ďalšie nevyhnutné činnosti, nebude možné.
Ako povedal starosta, pri týchto prostriedkoch táto suma vystačí sotva na pol roka. Vyjadril presvedčenie, že by napriek tomu mali poslanci rozpočet schváliť, aby bol východiskový materiál pre rokovania s magistrátom i mestským parlamentom.
V piatok odznela aj ostrá kritika na adresu mesta. V predchádzajúcich rokoch Šaca prispievala nemalými čiastkami do rozvoja mesta a iných mestských častí. Od roku 2001 to bolo 205 miliónov korún, ktorými dotovala najmä MHD. V rokoch 2001-2002 odviedla z daní v prospech mesta 60 percent, vlani a predvlani 40 percent, čo nie je málo. Sú presvedčení, že pomáhali riešiť celomestské problémy. Šaca je pripravená podať návrh na Ústavný súd SR, aby mesto prostredníctvom mestských častí bolo ako doteraz správcom daní tak, ako je to v Bratislave.
Mesto vo svojom rozpočte neuvažuje s kapitálovými výdavkami pre Šacu, ktorá dva roky pripravovala projekty na rekonštrukciu nehnuteľností. Pritom ich odkúpila od mesta v čase, keď bolo v zložitej finančnej situácii a rátala, že s realizáciou začne v budúcom roku. Tak ako to vyplýva z programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja.
Prijať hypotetický rozpočet v čase, keď nevedia, koľko im z podielových daní kvapne alebo sa rozhodnúť pre rozpočtové provizórium, to bola piatková diléma. Viac boli naklonení tomu, aby sa čakalo na mestský rozpočet a potom sa uvidí. Nečakaný zvrat nastal pri hlasovaní, keď sa poslanci priklonili k návrhu schváliť ho, ale nie vo výške podľa rozhodnutia mesta. Rozpočet síce prijali bez akýchkoľvek úprav, ale je vernou kópiou tohtoročného.
"S takou situáciou som naozaj nerátal a nečakal som takú reakciu. S rozhodnutím poslancov súhlasím. Minuloročný rozpočet bol vo výške takmer 75 miliónov korún. Reakcia mesta bude určite odmietavá. Myslím si, že bude triezvo hodnotiť naše požiadavky. Schválenie rozpočtu je pre mňa východiskovou pozíciou, je to rozhodnutie poslancov, ktorí zastupujú 5000 občanov. Desať rokov bola v Šaci stavebná uzávera, 40 rokov bol rozvoj utlmený. Keď sa konečne začal rozmach, zrazu to zmenilo administratívne rozhodnutie," povedal po zastupiteľstve Rudolf Reštei. S dokumentom ide hájiť farby mestskej časti do mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári