Korzár logo Korzár Košice

Američania majú oveľa viac vitality ako my, tvrdí Košičan Ján Máriássy, ktorý strávil dva mesiace na Floride

Čajky a rybáre ich kropili nepríjemne páchnucím trusomMinulý týždeň sme priniesli prvú časť rozprávania Košičana Jána Máriássyho na jeho

Čajky a rybáre ich kropili nepríjemne páchnucím trusom

Minulý týždeň sme priniesli prvú časť rozprávania Košičana Jána Máriássyho na jeho dvojmesačnú návštevu Floridy v USA. Spomínal na aligátorov na golfovom ihrisku, vilku Ernsta Hemingwaya či naostrov Key Biscayne. Dnes pokračujeme druhou časťou rozprávania. Za ten čas sa J. Máriássymu podarilo prejsť kus krajiny, ktorú z väčšej časti tvoria koraly, močiare. Známa je 90-percentnou vlhkosťou a tiež tým, že Florida je jedným z najlacnejších štátov USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Miami Beach je predovšetkým ´zimovisko´ lepšie situovaných dôchodcov zo severu. Známe tyrkysovým morom s rôznymi odtieňmi, upravenými svetlými piesčitými plážami a luxusnými výškovými hotelmi. "Do hotelovej záhrady v Hiltone sme aj vošli. Bola úžasná. Samé bazény, terasy, bary i umelá jaskyňa, ktorá spolu s palmami vytvárala tienisté zákutia. Medzi množstvom opaľujúcich sa hostí, hlavne Američanov, Kanaďanov, Nemcov, som zazrel i jednu černošku. Bola to takmer provokácia tmavej pokožky medzi svetlými," pousmial sa pri spomienke J. Máriássy.

Podobný luxus ako v záhrade je aj na plážach, kde sú ležadlá i slnečníky a kde pobehujú čašníci. V diaľke vidieť loď, na ktorej sa dá v kasínach a pri hazardných hrách prísť o veľké peniaze. Toto na vlnách sa vznášajúce miesto míňania korún sa ale musí plaviť za americkými pobrežnými vodami, na Floride je totiž hazard zakázaný. Stačí ale prekročiť, či presnejšie preplaviť sa cez hranice, a kto má peniaze, môže ich tam roztáčať a strácať ...

SkryťVypnúť reklamu

Luxus i na toalete

"Dostali sme sa až na najjužnejší cíp Miami Beach, odkiaľ sa hlboko prehĺbeným prieplavom presúvajú aj zaoceánske lode. Videli sme niektoré naložené aj viacerými poschodiami kontajnerov a pozorovali sme, ako tieto obrovské moderné koráby vyvádza kanálom na šíre more malá pilotná loď."

Keď sa Ján Máriássy s bratom vynadívali na ruch v prístave, zašli na obed. Vybrali si luxusnú reštauráciu. Spoznať sa dá okamžite, podľa toho, že personál prevláda nad počtom hostí. "Andrej si objednal rybu s ´buldočím ksichtom´, moja bola grilovaná bez kostí, a suchým mäsom pripomínala zubáča. Poliata bola sladkokyslou polevou a zrnami kukurice. Prílohou bol šalát."

Ešte viac ako jedlo, pretože zemiaky aj žemľa boli ako nedopočené, upútalo J. Máriássyho sociálne zariadenie. Bolo celé z mramoru a k dispozícii biele saténové uteráky, ktoré ste brali z kopy na polici. Po jedinom použití sa hádzali do prúteného koša.

SkryťVypnúť reklamu

Keď je reč o jedle, kto vie nakúpiť v obrovských obchodných centrách, vystravuje sa aj od 2 do 5 dolárov. Mnohí využívajú tiež systém fast foodov alebo Mc Donald´s. "Nečudo, že interiéry vozidiel Američanov sú často pofľakované kečupom, horčicou či kávou. Veľa Američanov sa stravuje cestou v aute, kusnete do poschodového hamburgera a ´príloha´ lieta kade-tade," podotkol J. Máriássy na gastronomickú tému.

Po obede sa dvojica celkom rada vzdialila z tohto podľa nich nehostinného centra, lebo viacposchodové diaľnice medzi mrakodrapmi aspoň trojprúdové v jednom smere nedávajú možnosť obzerať sa. Tretí prúd je vyhradený pre záchrannú službu a políciu. V dopravnej špičke majú prednosť obsadené autá, autá so sólovodičom musia ísť v prvom, najpomalšom pruhu. Američania napriek veľkým a kvalitným autám i cestám sú ohľaduplní a polícia dôsledná. "Na jednej z týchto nadúrovňových ciest som uvidel vo výške asi 20 metrov, že sa po úzkej ceste bez zvodidiel kolesami 10 centimetrov od okraja presúval malý autobus, pravdepodobne v strede vedený nejakou koľajou, inak by do neho nik nenastúpil."

Nekaždodenní návštevníci

Hoci brat nemal na J. Máriássyho každý deň čas, v záhrade jeho domu mal možnosť zažil nejednu zaujímavosť. "V jedno ráno napríklad priletelo a na palmu zosadlo asi 50 škriekajúcich a úžasne pestrofarebných papagájov. Na oblohe často krúžili supy. Inokedy zase sivastá veverička pobehovala po telefónnom drôte. O exotických jašteričkách s oranžovým hrdielkom nehovorím. Zazrel som aj hranatého pavúka, krásne sfarbeného chrobáka nosorožíka. V jedno ráno sa stalo, že do bratovho bazéna vbehol pásavec. Po vylovení sieťou na lístie skončil v zoologickej záhrade."

Krokodíliu návštevu brat zatiaľ v záhrade nemal, ale ktohovie... Ako ochrana pred zvieratami, prechádzajúcimi z voľnej prírody do obývaných častí, sú strážne psy a medzi záhradami dosť vysoké zelené steny. "Keď človek vchádza do bazéna, je dobré sa najprv pozrieť, či sa v niektorom rohu voda nevlní. Na golfových ihriskách, kde sú vodné prekážky, sa krokodíly vyskytujú a dokonca hráčov na takéto nebezpečenstvo upozorňujú výstražné tabuľky," spomenul J. Máriássy.

Na Floride sú súčasťou života aj komáre - moskyty. Tam, kde sa s nimi musí žiť, k domom sa stavajú veľké terasy celé zasieťované hustými sieťami, kde v období zvýšeného výskytu tejto pliagy môžu hrať deti a obyvatelia stolovať. Výskyt komárov reguluje druh malej rybky, ktorá sa špecializuje na požieranie ich lariev, a tak ich drží na uzde. Pokiaľ je vody málo, mláky sa oddelia od močiarov, rybky sa k larvám nedostanú a invázia komárov je na svete.

J. Máriássy sa dostal i do múzea moderného umenia v centre Miami. Pre neho jedinou zaujímavou expozíciou boli bronzové hlavy s rôznymi výrastkami a výčnelkami vlasovými, hadími i hláv videných zrejme v poslednom štádiu delíria tremens autora sochy. Šokujúce boli tiež aj dva obrazy. Na jednom muž a na druhom žena, ktorá určite nepatrí k mužským snom. Bola tam tiež socha, ktorá sa smerom hore zužovala, dole hlava indiána, k tomu kotúč z cirkulárky, reťaz z bicykla a na vrchole toho neporiadku bábika znázorňujúca Pannu Máriu s Jezuliatkom. "Ostatok tvorili kresby pripomínajúce tvorbu žiakov osobitnej školy. Po absolvovaní jedného krídla budovy som skonštatoval, že je krásna, honosná, ale bolo by načase v nej ´upratať.´ A to bol koniec mojej návštevy v tejto galérii."

Šťastie na neho nepadlo

Oveľa väčší zážitok si sľuboval J. Máriássy z rybačky, ktorá ho na druhý deň čakala. Po zaplatení 20- dolárového poplatku sa aj s bratom dostal na špeciálnu rybársku loď, ktorej dolná vyasfaltovaná paluba so silným kovovým zábradlím a držiakmi na udice bola uspôsobená na rybolov. Tí hostia, ktorí nastúpili bez udíc, dostali ich i s návnadami. Technika lovu spočívala v tom, že po vykľučkovaní z prístavu na oceán loď vplávala do Golfského prúdu /ktorý je akousi svetovou diaľnicou rýb/, pribrzdila a vypla motory. Ešte skôr ako sa silony dostali do vody, objavil sa maklér lode, ktorý od účastníkov vybral po tri doláre. Je to cena pre víťaza, teda pre toho, kto chytí najťažšiu rybu.

´Big fish! Big fish!´, ozývajú sa prvé výkriky šťastných rybárov. Pribehol personál s vylovovacím hákom a hrubou silou stiahol prvého asi 10-kilogramového tuniaka na palubu. Po odvážení a označení poputoval do chladiaceho boxu. Asi po pol hodine lovu zavelil personál - udice von z vody, loď zapla motory, popošla a celé sa to zopakovalo niekoľkokrát. "Počas lovu na nás nalietavali čajky a rybáre, ktoré nás bohato kropili nepríjemne páchnucím oranžovým trusom. Napriek tomu ma šťastie obišlo. Zo štyroch záberov sa mi dve ryby otrhli, jednej pri vylovovaní vrazili hlavou do zábradlia a uvoľnila sa. Jedinú prekrásnu oranžovú asi dvojkilogramovú s veľkými čiernymi očami som vrátil dobrovoľne. Z krásnej rybačky som sa ako jeden z mála vracal bez ryby. Predbehla ma aj 80-ročná stará dáma, ktorú odprevádzal personál i s úlovkom k autu."

Keď už sme spomenuli vek, na Floride je veľa obéznych ľudí. Tí aktívni, väčšinou úspešní ľudia, ale nie. Trávia veľa voľného času vo fittcentrách, bicyklujú, bežia a plávajú. Snažia sa pracovať do 70 rokov. Je to aj tým, že sa nechcú predčasne vzdať svojho vysokého životného štandardu. Je tam totiž dobrým zvykom, že sa doláriky neustále pridávajú k platom, a tak sa za desiatku rokov znásobia. Pracovať sa oplatí. "Američania majú vo všeobecnosti aj oveľa viac vitality ako my. Povedal by som, že rozdiel v ich prospech je až dvadsať rokov," úprimne zazávidel J. Máriássy.

V kokpite raketoplánu

Cape Cannaveral je miesto, odkiaľ štartujú raketoplány do vesmíru. Jeho súčasťou je Kennedy Space Centre, kde sú sústredené rakety, ktoré boli od 60-tych rokov vystrelené do kozmu a vrátili sa z rôznych misií na zem. "Najväčšou atrakciou je ale prevádzkyschopný raketoplán, do ktorého som mal možnosť osobne vstúpiť. Za nosom raketoplánu je malá poschodová kabína." V hornej časti, ako pokračoval v opise, sú dve pilotné kreslá a prístroje, dole trošku väčšia miestnosť, ktorá slúži ako ubytovňa, spálňa, jedáleň i toaleta spolu. Len v týchto dvoch miestnostiach je ochranná atmosféra, prepojené sú dvoma okrúhlymi otvormi, ktorými sa ako tulene presúvajú astronauti vo vzduchoprázdne pri výmene služby." Keď chcú zájsť do zatvorenej nákladnej časti, musia sa navliecť do skafandra, čo v tomto miniatúrnom priestore nie je vôbec jednoduché. Rovnako nie je ľahké ani jedenie, pretože jedlo vybraté z konzervy vidličkou, lieta priestorom a nie vždy sa dostane do úst toho, čo ho práve vybral. Nehovoriac o toalete..."

Pastva pre oči

Vo floridskom Disneylande pri meste Orlando, ktorý je najväčším na svete, strávili s bratom dva dni.

Prvý deň venovali najtypickejšej časti - Magic Kingdomu. Neskutočné parkovisko pre tisíce áut, sekcie sú značené zvieratkami z Disneyho rozprávok. Odtiaľ ich vláčik zaviezol k vstupnej bráne. Tam ich do sveta rozprávok po zakúpení lístka previezla cez jazero vyzdobená kompa asi pre tisíc pasažierov. Aj keď boli medzi prvými, stihli prejsť len 18 z 30 atrakcií.

Vstúpili do živých rozprávok a rôznych dobrodružstiev. Niektoré atrakcie ako let vesmírom boli doporučené len silným a úplne zdravým jedincom. Najviac ich zaujal strašidelný zámok. Tvorcovia tohto zázraku hologramom vytvárali efekty, ktoré sa ani najväčšiemu fantastovi vo sne nedokážu prisniť.

Druhý deň venovali časti EPCOT, ktorá je zameraná najmä na študujúcu mládež. Boli tam pavilónyako krajina - vývoj ako si človek zabezpečoval a bude zabezpečovať potraviny poľnohospodárstvom, horizonty, univerzita energie a mnoho mnoho ďalších. "Stroj tejto svetovej turistickej atrakcie je dokonalý a taký rýchly, že zážitky sa nedajú v mysli spracovať. Ostáva len ilúzia, že človek tu bol, že to všetko videl. Ale čo všetko, na to si už nepamätá, ešte viac si zážitky idealizuje a tak ich podáva ďalej. To je jeden z hlavných zámerov tvorcov tohto obrovského biznisu," zakončil svoje spomienky J. Máriássy.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 102
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 308
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 861
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 818
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 537
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 377
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 159
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 153
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 443
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 233
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 780
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 211
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 027
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 438
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 470
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 44 153
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 443
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 233
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 780
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 211
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 027
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 438
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 470
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu