Gamblerstvo dokáže život zmeniť v skutočné peklo...
Gamblerstvo, čiže patologické, chorobné hráčstvo rozvracia rodiny, demoluje sociálne väzby. Má ako ústredná príčina na svedomí aj nejeden ľudský život. Gambleri sú v poslednom štádiu svojej choroby psychicky rozvrátení, neraz sa nachádzajú v tak zúfalej finančnej situácii, že za vyslobodenie z pekla dlhov si zvolia samovraždu. A spoločnosť si z tragédií nič nerobí, postoj legislatívcov je zrejmý - sú to svojprávni ľudia, je to ich slobodné rozhodnutie. Za prevádzkovanie jedného hracieho prístroja sa totiž platí ročný poplatok 40 000 korún, jednoduchým prepočtom vychádza, že štátu iba z týchto poplatkov plynie ročne 400 miliónov.
Tisíce ľudí vyčlenili automatom významné miesto vo svojom živote. Herný automat nikdy výhercom "nevysype" toľko peňazí, koľko "zhltol". Istý zahraničný podnikateľ, ktorý mal na západnom Slovensku asi 20 supermoderných hracích automatov, vyčíslil mesačný zisk z jednej "mašinky" na 50 - 60 tisíc...
Prišiel takmer o všetko
Košičan Marián sa z tejto cesty zatiaľ dokázal vrátiť, niekoľko mesiacov pokušeniu odoláva. Šikovný remeselník je zvyknutý tvrdo pracovať, jeho príjmy sú na slovenské pomery nadpriemerné. Má tri deti, pekný rodinný dom, manželku. A predsa nebol ďaleko od momentu, kedy by o všetko toto prišiel.
"Hrať na automatoch som začal asi pred piatimi rokmi," začína svoju spoveď Marián. "Spočiatku šlo o malé sumy. Hrával som vždy iba v jednej krčme, neďaleko nášho domu. Keď som už začal prehrávať ozaj veľké peniaze, chodil som vždy do inej herne. Stávalo sa, že som nechal v herni aj päťtisíc korún, občas sa prihodilo, že mi v peňaženke neostala jediná koruna." Patologické hráčstvo je choroba. Lieči sa rovnako ako iné ťažké závislosti, v ústave na Prednej hore. Aj Marián tam strávil dva mesiace.
Bol blízko totálnej katastrofy. Žena bola odhodlaná rozviesť sa, podala už návrh. Marián žil zhruba dva mesiace u rodičov, jeho tradičným večerným rituálom bolo vyraziť si do mesta a zapadnúť do herne. Jedného dňa prešla trpezlivosť aj rodičov, kategoricky mu oznámili, že ďalej u nich bývať nemôže. Úpenlivé Mariánovo prosenie dokázalo ešte poslednýkrát obmäkčiť manželku. "Dala mi ešte jednu šancu. Zatiaľ nie som v takom štádiu závislosti, že mi na ničom nezáleží. Mám niekoľkých takýchto známych. Nezáleží im už na ničom. Kašlú aj na vlastné deti, automaty sú v ich živote najdôležitejšie. Ale ja milujem svoje deti, veľmi chcem, aby sme všetci žili kľudne a bez abnormálnych stresov, ktoré moji najbližší prežívali. Stávalo sa, že sme nemali ani na chlieb, a museli nám ho kúpiť moji rodičia. Nikdy viac nechcem takéto trápnosti prežívať." zdrvene prezrádza muž, pre ktorého nie je problém krásne zarobiť, no automat na jeden záťah viackrát "zhltol" plácu za dva týždne tvrdej driny od svitu do mrku...
"Podrobil som sa liečbe na Prednej hore. Bol to múdry krok, hoci som sa tomu dlho vzpieral. Keď raz máte nulovú šancu dostať sa k automatu, proste nehráte. Zoznámil som sa s viacerými ľuďmi, aj s takými, ktorí sa závislosti zbavili a niekoľko rokov nehrajú. Ich životné príbehy sú naozaj tragické. Spoznal som aj smutné ľudské drámy s tragickým koncom, v ktorých bol ústrednou rekvizitou práve hrací automat..." kladie namáhavo Marián slovo k slovu.
Je jedným z približne 50 000 gamblerov na Slovensku, toľko ich je podľa odhadov odborníkov. Reálne číslo je pravdepodobne ešte o čosi vyššie. Neexistuje žiaden sociologický údaj, ktorý by bol pre všetkých chorobných hráčov spoločný. Hrajú muži aj ženy, mladí aj starí, bohatí aj chudobní, vysokoškolsky vzdelaní, aj jednoduchí ľudia.
Našiel silu vzoprieť sa
Kamil je úspešný 26-ročný muž, finančný maklér. Nikdy by nepredpokladal, že ho môže niekto, či niečo úplne ovládnuť. No stalo sa. Ešte pred troma mesiacmi bol jeho svet zredukovaný na podsvietené políčka a primitívne melódie hracích automatov. Pripadali mu úchvatnejšie než Beethovenova Osudová. Jeho osudom sa na 10 mesiacov stali hracie automaty. Keď sa jeho hráčska mánia vystupňovala do extrému, Kamil našiel v sebe silu vzoprieť sa.
"Zdôveril som sa svojmu najlepšiemu kamarátovi, ten so mnou zašiel k psychlógovi. Už tri mesiace sa ambulantne liečim zo závislosti. Ešte zďaleka nemám vyhraté. Voľný čas trávim úplne ináč než predtým, mám čerstvú známosť. Nová priateľka netuší, čo mám za sebou. Stretávame sa takmer denne, a ja by som veľmi chcel, aby sa to nikdy nedozvedela. Aby to bola raz a navždy uzavretá kapitola..." kľudne rozpráva Kamil.
Štyridsaťdvaročný Jozef je rozvedený invalidný dôchodca s dvoma takmer dospelými deťmi. Väčšinu mesiaca je to obyčajný jednoduchý chlap, ktorý nie je ničím nápadný. V deň výplaty jeho dôchodku sa Jozef zmení na nepoznanie. Pravidelne, každý mesiac zapadne aj s dôchodkom do herne a sadne si k automatu.
"Ja to robím pre zábavu, nahádžem tam pár korún," zľahčuje svoju mániu. "Keď si poviem, že nebudem hrať, vydržím aj rok." tvrdí pevným hlasom.
Skutočnosť je iná. Vždy v deň dôchodku sa zašije do jednej prázdnej krčmy, ktorá je doobeda vymretá a prehrá väčšinu svojho dôchodku. Známi z jeho štvrte ho majú za kreatúru, a keď ich svätosvete presviedča, že už dlho vôbec nehrá, rehocú sa. Jozef si nechtiac získal status šaša a slabocha, ktorého slovo nemá absolútne žiadnu váhu. Izoluje sa od ľudí, pretože sa v spoločnosti známych cíti menejcenný. Zároveň sladko sníva, predstavuje si, ako jedného dňa príde a všetkým poplatí. Získa si ich rešpekt.
Závislosť si neuvedomujú
"Spúšťačom niekedy býva túžba napraviť si zlú finančnú situáciu," vraví PHDr. Ingrid Šefčíková, psychologička, ktorá lieči aj tento druh závislosti. "Gamblermi sa teda často stávajú ľudia v sociálnej núdzi. Ale mám aj klientov, ktorí nikdy núdzou netrpeli. Majú nadštandardný príjem, napriek tomu začali hrať. Zväčša ide o ľudí vo veku 20 - 35 rokov."
Máloktorý gambler si uvedomuje, že sa dostal do chorobnej závislosti od hry. Väčšina z nich je presvedčená, že má všetko pod kontrolou. No ich príbuzní, partneri, priatelia, vnímajú veci diametrálne odlišne. Patologický hráč postupne odsúva do úzadia všetko, čo je pre bežného človeka dôležité. Prácu, rodinu, záľuby. V jeho mysli sa uhniezdi nutkavá potreba hrať, ktorá vytláča ostatné veci.
"Základným problémom gamblerov je to, že si nechcú pripustiť svoj problém. Popierajú jeho existenciu. Zvyčajne ich donútia vyhľadať odbornú pomoc partneri, príbuzní, priatelia. Je skutočnou zriedkavosťou, keď ku mne príde človek sám od seba, uvedomujúc si, že potrebuje psychoterapiu." opisuje vnútorný svet gamblerov PHDr. Šefčíková.
Prvoradým cieľom odborníka je zistiť, v akom štádiu hráčskej závislosti sa pacient nachádza. Typickým javom býva to, že hráč zavádza, klame, nie je ochotný priznať, koľko peňazí prehral, koľko si napožičiaval. "U mojich pacientov sa táto suma najčastejšie pohybuje od 50 do 200 tisíc, no sú aj prípady, kedy je dlh vyšší..." konštatuje PHDr. Šefčíková a dodáva: "Ak klient pochopí, že hráčska závislosť je jeho závažným osobným problémom, spravil prvý krok. Samozrejme, musí urobiť ešte veľa ďalších."
Gamblerstvo ľudia vnímajú ako zvláštny, osobitný typ závislosti. Pretrváva názor, že hráčska závislosť je výlučne psychickou záležitosťou. Narkoman, či alkoholik je predsa závislý na návykovej látke, kým gambler nie. "Rada by som to dala na pravú mieru," upozorňuje PHDr. Šefčíková. "Gambler v rozvinutom štádiu závislosti môže trpieť vážnymi psychickými problémami rovnako ako narkoman, alebo alkoholik. Silné depresie, úzkostné stavy, samovražedné sklony. Neprestajné nutkanie hrať. Pravda, všetky tieto príznaky dokážeme čiastočne zmierniť aj vhodnými liekmi. Ale ťažisko liečby spočíva v dlhodobej, systematickej psychoterapii." približuje jednu stránku liečby psychologička.
Štyridsať percent sa závislosti zbaví
Štatistiky uvádzajú, že komplexná odborná liečba je úspešná u štyridsiatich percent gamblerov. Tí sa k hre už nevrátia. U ostatných sa skôr, či neskôr vyskytne recidíva a veľa z nich končí opäť v bludnom kruhu prehier, pôžičiek a večných dlhov.
"Po úspešnej psychoterapii ešte zďaleka nemáme vyhrané," zdôrazňuje PHDr. Šefčíková. "Aj po ukončení liečby hrozby pretrváva. Existujú aj povolania, ktoré sú pre gamblerov vysoko rizikové. Trebárs ak pracujú ako zástupcovia obchodných firiem, majú možnosť narábať s peniazmi. Ak firma robí zúčtovanie napríklad raz za mesiac, má gambler dosť času na finančný hazard. Pamätám si jedného svojho pacienta, ktorý raz prišiel na terapiu celý rozradostnený. Po dlhom období nezamestnanosti dostal ponuku pracovať ako barman v podniku, kde boli aj hracie automaty. Nayvše mal problémy aj s alkoholom, takže to bola priam vražedná kombinácia. Riziko recidívy by bolo v jeho prípade takmer stopercentné..." načiera do spomienok psychologička.
Pri liečbe je veľkým prínosom to, ak sa jej aktívne zúčastňuje jeho partner. Aj on býva konaním blízkeho človeka bolestne zasiahnutý. Bytostne sa ho to všetko týka. Partnerky majú nezrieka podobné psychické traumy ako gambleri. Doľahne na ne silná depresia, obavy z budúcnosti. Žiaľ, sú medzi nimi zaznamenané aj prípady samovrážd. Následkom chorobného hráčstva je popretŕhanie sociálnych väzieb, strata partenrov, priateľov, detí. Nezrieka (v 15 - 20 percentách prípadov) dovedie závislosť gamblera až do väzenia.
Počítačové hry - kroku ku hazardu
V každej herni nájdete veľký nápis: "Zákaz hry na automatoch pre osoby mladšie než 18 rokov!". Ale vidieť mladistvých, úplne zaujatých hrou na automatoch, nie je žiadna vzácnosť.
"Gamblerskému životnému štýlu podľa môjho názoru napomáhajú aj počítačové hry, kombinované s nedostatočnou rodičovskou starostlivosťou" zdôrazňuje PHDr. Šefčíková. "Veľa detí trávi svoj voľný čas tak, že sa celé hodiny venujú počítačovým hrám. Prežívajú tie isté pocity ako skutoční gambleri, náhradné emocionálne uspokojenie, nával adrenalínu, eufóriu z výhry. Nahraté čísla ich vzrušujú, opantávajú, deti unikajú z reality. Prirodzené emócie, aké poskytuje bežný život, im nahrádzajú emócie virtuálne. Mnohí psychológovia tvrdia, že počítačové hry sú maturitou ku skutočným hazardným hrám..."
Automaty majú moc stiahnuť človeka hlboko, až na samé dno bahna. Zúfalých obetí hráčskej vášne je veľa. Ak označíme gamblerstvo na Slovensku za epidémiu, verte, že nepreháňame. Čísla to potvrdzujú.
Renomovaný psychiater MUDr. Karol Hlava sa liečeniu gamblerov systematicky venuje viac rokov. Jeho ordináciou prešli desiatky pacientov, a keby napísal knihu ich príbehov, zrejme by boli pre bežného človeka absolútne neuveriteľné. "Spomínam si na majiteľa úspešnej prosperujúcej firmy, ktorého život rozbili automaty doslova na trosky. Zisky firmy šli do státisícov, ale ten muž dokázal prehrať na hracích automatoch aj 20 000 za noc. V priebehu polroka jeho firma skrachovala, automaty zhltli všetky rodinné úspory i peniaze z predaja luxusného auta. Po čase mu manželka súdnou cestou znemožnila ostať v byte, z ktorého predal všetko, čo sa dalo narýchlo speňažiť. Prespával ako bezdomovec v opustenej garáži, zmenil sa na nepoznanie. Z elegantného, sebavedomého chlapa sa stala ľudská troska..." popisuje šokujúcu premenu konkrétneho človeka MUDr. Hlava.
Kedysi úspešný podnikateľ musel "zdrhnúť" pred svojimi veriteľmi. Stal sa vyvrheľom bez domova, zmenil sa na nepoznanie fyzicky aj duševne. Už štyri roky je nezvestný, a je dosť pravdepodobné, že ho tí, ktorým dlhoval obrovské sumy, fyzicky zlikvidovali.
Stačí sa večer prejsť po Košiciach, nazrieť do niekoľkých krčiem. V každej znie cinkot mincí, automaty šlapú, peniaze sa točia bez prestávky. V prítmí sedia na vysokých stoličkách siluety bez tvárí, podivní naklonovaní duchovia. Nejeden už žije v bizarnom svete mánie, vzdialenom v nedohľadne od toho reálneho. A nejeden tam smeruje...
Na Slovensku je v dlhodobej prevádzke približne 10 tisíc herných automatov. Za rok "zhltnú" 6 miliárd korún, každý Slovák, vrátane batoliat a dôchodcov, teda nahádže do automatov v priemere vyše 1000 korún ročne.
Za prevádzkovanie jedného prístroja sa platí asi 40 tisíc, štátu tieto poplatky "vynášajú" ročne 400 miliónov korún.
Podľa odborníkov je v našej krajine 50 tisíc gamblerov v rozvinutom štádiu závislosti. Každý šesťdesiaty dospelý Slovák teda mal, či má, závažné problémy s hazardnými hrami. Drvivú väčšinu z nich neodolateľne priťahujú hracie automaty.
Marián BETÍK
Autor: Pozor na nehmotný útok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári