Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Najkrajšia Slovenka - Mária Sándorová sa vrátila z finále Miss World v Číne a tvrdí:

"Nie som o nič škaredšia ako dievčatá v prvej pätnástke"Z ďalekej Číny sa v pondelok v noci vrátila najkrajšia Slovenka - Miss 2004 Mária Sándorová

"Nie som o nič škaredšia ako dievčatá v prvej pätnástke"

Z ďalekej Číny sa v pondelok v noci vrátila najkrajšia Slovenka - Miss 2004 Mária Sándorová z Čane. Mesiac strávila obkolopená vyše stovkou najkrajších dievčat sveta, ktoré bojovali na ostrove Hainan o titul Miss World. Ten si nakoniec odniesla kráska z Peru, no Mária vôbec nie je sklamaná z toho, že nepostúpila do užšieho finále. Veľmi dobre vie, že tieto súťaže už nie sú o kráse, ale o politike a peniazoch...

"Na jednej strane je mi trošku smutno, že je po všetkom, lebo takýto zážitok sa mi už nenaskytne. Ale prevláda u mňa pocit radosti z toho, že som konečne po mesiaci doma," prezradila nám Mária, ktorá sa po niekoľkohodinovej ceste lietadlom z Číny sa ani poriadne nevyspala. Počas celého uplynulého týždňa neúnavne rozdávala rozhovory do všetkých médií, čakajú ju ďalšie pracovné povinnosti ale i škola, v ktorej ju v zimnom semestri neminie osem skúšok...

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac sa tešila na svoju posteľ a súkromie, ktoré si v ázijskom štáte veľmi neužila. Musela sa totiž deliť o kúpeľňu, každý večer bolo na jej izbe veľa dievčat, na každom kroku ju sprevádzala ochranka... "Na finále som šla s presvedčením, že urobím všetko preto, aby som sa pokúsila umiestniť v prvej pätnástke, aj keď som vedela, že celá táto súťaž je o politike a peniazoch, a vyhrať môžu len dievčatá z vplyvných krajín. Stále som si však uchovávala nádej, že sa mi to možno pošťastí, no zhruba tri dni pred finále nám všetkým bolo jasné, ktoré dievčatá budú vo finálovej pätnástke... Po slávnostnom udeľovaní titulu však prišiel za mnou režisér programu. Bol to Londýnčan a vraj mi držal prsty viac ako svojej Angličanke. Bol veľmi nešťastný, že som nepostúpila vyššie."

Skryť Vypnúť reklamu

Považovali ju za Španielku

Všetky dievčatá sa v Číne čo najlepšie sa prezentovať, upútať pozornosť. Našu krásku usporiadatelia odhadli ako Španielku... "Prišli ku mne hneď keď som prišla a pýtali sa - Vy ste Miss Španielsko, však? Často som musela vysvetľovať, odkiaľ to vlastne som a že Czechoslovakia uz neexistuje a že nie som ani Miss Slovenia..."

Najviac pozornosti priťahovala jednoznačne Miss USA. "Prišli sme spolu jedným lietadlom a keď vystúpila, hneď bol okolo nej najväčší rozruch, brali jej kufre... Všetci sa točil najmä okolo dievčat z Peru, Dominikánskej republiky a USA. Tie boli vlastne vo finálovej trojke, a tak nám všetkým bolo hneď jasné, ako to celé nakoniec dopadne..."

Všetko bolo rozhodnuté dopredu a mnohé dievčatá by sa mohli aj ´rozthať´ a nič by im to nebolo platné... "Občas sme všetky mali pocit, ako keby sme boli len taký tovar... Počas celého mesiaca sme mali nabitý program, nemali sme si kedy oddýchnuť. Každý deň sme nacvičovali choreografiu a mali stretnutia s novinármi. Často sme sa nemali ani kedy naobedovať, donesli nám len sendviče... Mali sme kruhy pod očami, boli sme unavené a do jednej v noci sme museli byť v divadle, lebo bolo treba doriešiť osvetlenie scény, nacvičiť to i ono."

Skryť Vypnúť reklamu

Nápor na psychiku a stres niektoré dievčata nezvládali a neraz mnohé od únavy plakali. "V piatok pred finále sme ešte po polnoci boli na javisku a už sme naozaj nevládali. Vyzerali sme ako zombie... Spolu s Miss Grécko sme v autobuse cestou do hotela od únavy začali plakať a povedali sme, že my dve teda počas finále ani len nevyjdeme na javisko... Finále som si však nakoniec užila a bolo to perfektné," prezradila Mária, ktorá však z výsledkov tohtoročnej voľby najkrajšej ženy sveta bola sklamaná. "Mnohé dievčatá nemali medzi postupujúcimi čo robiť. Veď Miss Panama, Libanon či Kostarika boli krásne, žiarili a vôbec nepostúpili... Zo seba som nebola sklamaná, myslím, že nie som o nič škaredšia ako dievčatá v prvej pätnástke. Som hrdá, že som to zvládla."

Silikóny a kolagén

Krajiny Južnej Ameriky už roky patria medzi ´fabriky´ na krásky a mnohé dievčatá sú tam už od detstva pripravované na kariéru Miss a ničím nezvyčajným medzi nimi nie sú ani početné plastické operácie... "Napríklad Miss Venezuela mala zjavne upravený nos. Na mnohých bolo vidno, že majú silikónové prsia a kolagénom vylepšené pery... Ja som si povedala - ako dobre, že vyzerám dobre aj bez plastík," podotkla s úsmevom. "Miss Brazília síce mala plastiku pŕs, ale aspoň bola milá a s ňou sme naozaj dobre vychádzali. Najviac času som trávila s dievčatami z mojej skupiny, boli tam Grékyňa, Poľka, Cyperčanka, Nemka, Nigérijčanka, Miss Kene, Litvy a Bosny a Hercegoviny, s ktorou som bývala na izbe." Najlepšie si Mária rozumela s Kate z Poľska ale i Bulharkou Gerganou či Ange z Litvy. "S Kate sme sa dohodli, že sa určite stretneme. Ja zájdem do Poľska, veď to nie je ďaleko a ona na oplátku príde niekedy k nám."

Veľa času strávila Mária aj s Miss Čiech, ktorá ju však i nepríjemne prekvapila. "Raz za mnou došla Gergana a pýtala sa, či sme my naozaj taká chudobná a zaostalá krajina. Češka jej totiž Slovensko nevykreslila práve najkrajšie. Povedala jej, že sme sa chceli veľmi rozdeliť a že dnes sme na tom oveľa horšie ako Česká republika..." Azda sa Márii podarilo trochu nám vylepšiť reputáciu, každému ochotne ukazovala našu mapu, vlajku, pre ostatné dievčatá mala aj darček - vázičku s našou vlajkou.

Keďže Mária už 12 rokov študuje angličtinu, nemala problém dohovoriť sa. "Bolo tam však - na moje prekvapenie - dosť veľa dievčat, ktoré po anglicky vôbec nevedeli, napríklad Miss Maďarsko ale i všetky dievčatá z Latinskej Ameriky. Tie vedeli po španielsky a bavili sa medzi sebou. Ja som s Poľkou ale i Bulharkou rozprávala tak, že sme používali naše materinské jazyky a celkom sme si rozmeli. Horšie to bolo s mojou spolubývajúcou, ktorej som ja rozumela, ale ona mne nie a po anglicky takmer vôbec nevedela... Často som bola unavená z toho, keď som sa jej niečo pokúšala vysvetliť..."

Keďže v Číne bolo 107 dievčat mesiac pohromade, bol by v tom čert, ak by si trochu nepoklebetili... "Debatili sme o tom, ktorá má silikóny, ktorá najviac túži vyhrať. Každý večer sme si sadli a zo zoznamu vyškrtávali tie, ktoré podľa nás do pätnástky nepostúpia. Presne sme sa trafili..." Mária sa snažila neporovnávať samu seba s ostatnými dievčatami. "Priznám sa však, že som si povedala ´prečo nevyzerám ako Miss

Panama?´ Tá sa mi totiž páčila najviac."

Klebetnica z Hondurasu

Najväčšie klebetnice vraj boli Miss El Salvador a Miss Honduras. "Už sme z nich boli choré, keď sme šli okolo nich, tak na nás škaredo pozerali... Mali strašný pohľad najmä na tie dievčatá, ktoré boli krajšie... Pravdu povediac, bolo tam dosť veľa nepríjemných dievčat. Keď sme sa raz stretli na jednej večeri a mali sme prísť v spoločenských róbach a niektoré dievčatá uvideli, že ostatné majú viac honosné šaty či trochu podobné, rýchlo sa utekali prezliecť. Ja som na jednu akciu prišla v bielom kostýme a mala som k nemu čierne doplnky - topánky, kabelku i ružu do krku. Na druhý deň došla Miss Nikaragua tak isto, ale v bielo-ružovom..."

Samozrejme, mnoho dievčat ´vsadilo´ na vyzývavé oblečenie. Krátke sukničky a hlboké výstrihy neboli ničím nezvyčajným... "Ani jedna sa však ´nechytala´ na Miss Ekvádor. Tá chodila oblečená ako pornohviezda..." Talianka zas mnohé dievčatá doslova ´vytáčala´ svojím neustálym vyspevovaním si. "Bola trochu vtieravá a keď spustila spev aj pri obede, tak sme toho mali všetky naozaj dosť."

Sebavedomia na rozdávanie mali najmä dievčatá z USA, Peru a Dominikánskej republiky. Vedeli totiž, že budú v prvej trojke... "Američanka chodila po chodbe ako horenos, aj Venezuelčanka bola sebavedomá, no aspoň milá. Keď sa dozvedela, že nepostúpila do finálovej pätnástky, zrútila sa a plakala. Rovnako reagovala aj Talianka. Ja som s tým, že nepostúpim, bola zmierená, a tak som sa počas finále usmievala, ako keby som titul vyhrala ja."

Všetky dievčatá poznali zloženie prvej trojky, no nebolo im celkom jasné, aké bude konečné poradie. Favoritkou bola Miss USA. "Keď sme sa dozvedeli, že Američanka to nevyhrala, tak celá naša skupina skákala od radosti. Ešte že sme boli vzadu a kamera nás neukázala," priznala Mária so smiechom. "Okolo Američanky sa vždy totiž točilo najviac ľudí. Počas posledných dní prišli aj jej vizážisti, kaderníci. Rovnako mali okolo seba team ľudí aj ďalšie favorizované dievčatá."

Naša kráska sa o seba musela postarať sa. Mala so sebou jeden plný kozmetický kufrík. Každý deň sa líčila sama, aj o vlasy sa postarala bez problémov. "Pred finále som si dala šampón, ktorý zafarbil vlasy na čokoládovo a ´vyžehlila´ som ich. Základný make-up som si dala sama a uprosila som vizážistu moderátorok, aby mi namaľoval oči. Skryli sme sa na toaletách, aby nás moderátorky nevideli... Bolo mi ľúto, že som v Číne úplne sama, lebo napríklad počas ´Family párty´ mala Grékyňa pri sebe i rodičov..."

Po finále si Máriu vyhľadal ľudia z americkej agentúry Elit Model a vypýtali si na ňu kontakt, rovnako jej krása nadchla i agentúru z Brazílie. "Netvrdím, že sa mi dokorán otvorili dvere ďalším možnostiam, ale mám taký pocit, že niekto na tie moje dvere zaťukal... Viem si celkom pokojne predstaviť, že by som sa na najaký čas vybrala pracovať do USA, lebo tá krajina ma veľmi láka. Uvidíme."

Nevidela ani Čínsky múr

Najviac najkrajšiu Slovenku sklamalo to, že aj keď letela cez pol sveta na iný kontinent, z Číny si vlastne nič neužila. "Nevidela som ani Čínsky múr... Minuloročné finalistky mali na programe aj návštevu pamiatok, a tak sme boli zvedavé, prečo sme my nikde neboli. Povedali nám, že sme neprišli na prázdniny. Ešte aj pri mori sme boli iba na chvíľu a aj to len kvôli tomu, že sme sa boli fotiť v plavkách. Z Číny som videla iba moju izbu na hoteli a divadlo, kde sa konalo finále. Keď sme sa autobusom presúvali z hotela do divadla, videla som ryžové polia a ľudí, ktorí na nich pracovali. Zarazilo ma, že mali na sebe otrhané šaty... Nebolo to nič príjemné."

Občas mala Mária pocit, že je v úplne inom svete - nerozumela nápisom, nerozumela ľuďom. "S Číňami sa nedá dohovoriť. Buď nevedia po anglicky, alebo hovoria veľmi zle. Keď sme si cez hotelovú službu objednali ´one sweet cornflakes´ - jedny sladké ovsené vločky, tak nám priniesli troje, ale nie sladké. A všetci sa tam podobajú ako vajce vajcu... Sú však veľmi milí, no nikdy si nikto z nich nepýtal povolenie fotiť sa s nami. Raz keď som vystúpila z autobusu a dostala som kvety na privítanie, jeden Číňan ma schmatol, že sa chce odfotiť. Spadla som však na kameň a rozbila som si koleno..."

Aj keď doma si na čínskej strave rada pochutná, tieto jedlá jej priamo v Číne vôbec nechutili. "Tak sa mi zdá, že najlepšie čínske jedlo som jedla v reštauráciách na Slovenku. Pred odletom som bola v Bratislave v sushi bare, chcela som si vyskúšať jesť s paličkami. Tam mi sushi chutilo, ale keď som si ho dala v Číne, prišlo mi zle. Vôbec mi nehrozilo, že priberiem, lebo som sa vôbec poriadne nenajedla. Všetko totiž pripravujú nasladko a nechutilo mi to.. Aj cestou domov som si v lietadle dala kura, ale bolo nechutné a odložila som ho nabok. Pri mne však sedela Kórejčanka a pýtala sa, či mi nechutí ázijská kuchyňa. Vyhovorila som sa na to, že som plná, aj keď som bola príšerne hladná..." Doma si zgustla na šiškách s lekvárom...

V týchto dňoch Máriu čakajú pracovné a školské povinnosti. Dokonca bude pracovať aj 24. decembra, a prvý krát strávi Vianoce bez rodiny. Byť Miss však podľa nej stojí za to. "Každej dievčine, ktorá si na to trúfa, by som odporučila, aby to skúsila. Každá doterajšia Miss potvrdí, že je to zaujímavá skúsenosť," dodala Mária, ktorá sa v pondelok posadí do poroty a počas kastingov bude vyberať adeptky na titul slovenskej Miss 2005.

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 19 739
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 521
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 12 418
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 387
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 251
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 745
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 857
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 773
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 670
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 948
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Veterinár napísal Krajčímu. Nechápe, prečo nemôže testovať

Stretol sa aj s prípadom, že tyčinky do nosa ľuďom vkladal masér.

Veterinár najprv Ag testy vyhodnocoval, potom už nemohol.
Dekan Daniel Pella by lyžovanie povolil, ak by mohlo prísť len obmedzené množstvo ľudí.
Rokycany, obecný úrad.

Dôchodca sa vyhrážal sestre zabitím, schovala sa v špajze

Pred pol rokom dostal za rovnaké konanie podmienečný trest, nepoučil sa.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jednou z možností, ako zrýchliť očkovanie, je vakcinácia seniorov.
AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Ilustračná fotografia.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Kranjska Gora. Pozrite si jej program na víkend.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop