Financial, pridelená inej sudkyni. V súvislosti so zmenou senátu, je potrebné vykonať dokazovanie odznova.
Prvý pokus o začatie pojednávania sa uskutočnil včera. Trestná lavica v súdnej sieni však ostala prázdna. Súkromný podnikateľ Ján P., ktorý si mal na ňu zasadnúť, sa ospravedlnil s tým, že má vážne zdravotné problémy. Lavice pre verejnosť však v hojnom počte obsadili poškodení klienti uvedenej nebankovej spoločnosti. Aby všetci nemuseli opakovane absolvovať všetky pojednávania, súd im ustanovil troch zástupcov, ktorých si sami zvolili. Tí budú hájiť práva všetkých poškodených a udržiavať s nimi kontakt.
Pojednávanie bolo odročené na koniec januára 2005. Predsedníčka senátu ďalej uviedla, že súd vyžiada od ošetrujúceho lekára Jána P. správu o jeho zdravotnom stave, resp., či je schopný zúčastňovať sa pojednávania.
Ján P. čelí obžalobe z pokračujúceho trestného činu sprenevery podľa paragrafu 248 ods. 1, ods. 4, Trestného zákona.
Tento Košičan stál od marca 1996 na čele nebankovej inštitúcie Dexterity Financial so sídlom na Štefánikovej ulici. Jeho firma pôsobila na trhu tri roky, v priebehu ktorých sa mu podarilo získať 106 tichých spoločníkov. Väčšinu z nich prilákali vysoké až 45-percentné úroky. Na základe zmlúv o tichom spoločenstve, o pôžičke a tiež na základe ústnych dohôd, mal Ján P. podľa obžaloby prokurátora, prijať od svojich klientov 17 268 700 korún s tým, že ich peniaze zhodnotí. V skutočnosti použil získané finančné prostriedky na vyplácanie výnosov a pre osobné účely. Takýmto konaním mal spôsobiť škodu 13 miliónov 756 573 korún.
"V čase uzatvárania zmlúv s poškodenými, som nekonal s úmyslom ich poškodiť. Svoje záväzky som plnil do leta 1998. Do nesolventnosti som sa dostal len kvôli mojim dlžníkom. A to potom, čo prestali plniť záväzky, ktoré mali voči mne," bránil sa pred vyšetrovateľom. Zdôraznil, že podľa jeho názoru plnil aj to, čo nebolo jeho povinnosťou. Poukázal na to, že tichí spoločníci nemajú nárok len na výnosy zo zisku, ale podieľajú sa aj na strate. Ďalej uviedol, že z účtovnej uzávierky je zrejmé, že v inkriminovanom období vykazoval každý rok stratu. To podľa názoru obžalovaného znamená, že tichí spoločníci nemali nárok na vrátenie vkladu, ani výnosov. A preto sa necíti byť vinný. Obžalovaný na súde využil právo nevypovedať.
"Obžalovaný mi povedal, že chce peniaze zhodnocovať rôznym spôsobom. Konkrétne uviedol že pôjde o stavebnú činnosť, predaj pozemkov, stroje, kamióny, už si ani nespomínam, čo všetko. Vložil som do jeho spoločnosti dvakrát po jednom milióne a raz 200-tisíc s tým, že mi každý štvrťrok budú vyplatené úroky. Naskladal som mu peniaze celej rodiny a prihral aj ďalších kunčaftov..." uviedol vlani na pojednávaní Oto B. Dodal, že uplynul rok a žiadny výnos nedostal. Ján P. ho vraj len stále ubezpečoval, mu všetko splatí. Hovoril, že má problém s dlžníkmi, ktorí mu nevracajú peniaze čo im požičal.
"Prestal som mu veriť a vypovedal som zmluvu o tichom spoločenstve. Dal mi dlžobný úpis uznanie dlhu, ktorým sa zaviazal, že mi vklad aj výnosy vráti do konca decembra 1998. Neurobil to napriek tomu, že som ho veľakrát urgoval... Celú moju rodinu pripravil o peniaze, ale na sebe nešetril. Viedol bohémsky život, prevážal sa s manželkou na luxusných autách, chodil na nákladné dovolenky..." argumentoval svedok.
Výpovede svedkov, ktorí v prvom kole predstupovali pred súd, by mohli poslúžiť ako námet na dramatické dielo. František D. napríklad uviedol, že do firmy obžalovaného vložil 250-tisíc korún na základe letáčika, na ktorý mu pracovníčka kriminálnej polície napísala telefónne číslo. Pozorne si ho prečítal a zlákali ho sľubované úroky vo výške 25 30 percent.
"Nezaplatil mi ani halier z výnosov a nevrátil ani to, čo som vložil. Chodil som za ním, plakal, prosil som ho, ale on sa mi smial do očí… Dával mi podpisovať ďalšie dohody, a keď som ich odmietal podpísať, kričal na mňa, že nedostanem nič. Poslal ma za právničkou, aby mi vysvetlila, prečo mi nemôže dať tie peniaze...," posťažoval sa ďalší podvedený klient.
Poškodení sa k trestnému stíhaniu Jána P. pripojili so žiadosťou o náhradu škody, ktorá pozostáva z vkladu a ušlých výnosov. Väčšina z nich vypovedala, že o aktivitách spoločnosti Dexterity Financial sa dozvedeli z reklamnej kampane uvedenej firmy a tiež z oznamov vyvesených na verejných miestach. Poškodení tvrdia, že po podpise zmluvy, teda po tom, čo sa stali tichými spoločníkmi, odovzdali peniaze, ktoré chceli zúročiť, Jánovi P.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári