Nelegálnu ťažbu dreva, ktorú údajne vykonávali Štátne lesy TANAP
K nelegálnej ťažbe malo dôjsť podľa náčelníka VLK-ov Juraja Lukáča v rezerváciách Mokriny a Studené potoky. V Mokrinách bolo podľa predbežných informácií vyťažených päť hektárov dreva. Obidve chránené oblasti sa pritom nachádzajú na území s najvyššou ochranou, kde je možné ťažiť iba na základe povolenia. Štátne lesy toto povolenie zatiaľ podľa Lukáča nedostali.
"Na miesta sme nasadili strážcov, ktorí majú presne určiť lokalitu a množstvo vyťaženého dreva," uviedol Karol Kaliský zo Správy TANAP-u. Následne chce Správa TANAP-u vyvodiť príslušné dôsledky. Združenie VLK už podľa Lukáčových slov podalo podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.
"Inšpekcia zatiaľ žiadne takéto podanie nedostala, ale na základe informácií z médií sme začali vo veci konať," povedal hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek. Ak však ide o odstraňovanie kalamitného dreva z komunikácií, malých vodných tokov, elektrického vedenia alebo z blízkosti turistických centier, ktoré by mohlo ohroziť život, zdravie alebo majetok občanov, tak sa naň zákaz ťažby nevzťahuje, konštatoval. "Ale v prípade, ak ide o inú ťažbu dreva ako z bezpečnostných dôvodov, je to trestné," dodal. Ak sa potvrdí, že Štátne lesy ťažili drevo nelegálne, hrozí im pokuta do 300-tisíc korún.
Štátne Lesy TANAP-u obvinenia odmietli s tým, že ťažba dreva sa zameriava na zabezpečenie ochrany života, zdravia alebo majetku občanov. "My uvoľňujeme iba infraštruktúru," povedal námestník Štátnych lesov Pavol Fabian. "V lokalite Mokrín sme uvoľnili iba cestu, ale ďalej tam nepôsobíme. Priznávam ťažbu v Studenom potoku, ale ide iba o odstraňovanie kmeňov z koryta potoka," povedal. Potoky môžu podľa neho v prípade rozvodnenia ohroziť majetok a život obyvateľov viacerých obcí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári