domienku poukázal v súvislosti s tým, že mu ochrancovia životného prostredia začali stúpať na päty kvôli dreveným sochám, vyrezaným na jeho pokyn do dvanástich živých stromov na kechneckom cintoríne.
"Na nás útočia kvôli sochám, ale potokom v Sokoľanoch, ktorý považujem za veľmi závažný ekologický problém, sa nikto nezaoberá," povedal nám J. Konkoly.
V správe Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) zo dňa 14. 7. 1999, podľa ktorej došlo v Sokoľanoch k odtoku odpadových vôd z čerpačky (patriacej vtedy VSŽ, a. s., dnes U. S. Steel Košice) cez bezpečnostný prepad do potoka, sa píše, že boli zistené "závažné zafarbenie vody, zápach a plávajúce látky v dĺžke osem kilometrov až po hraničný profil. Prekročenie ukazovateľov CHSK (chemická spotreba kyslíka - pozn red.), NEL, NL (nerozpustné ropné látky) a Fe (železa). V obci Seňa bol vydaný zákaz používať vodu zo studní".
Či sú tvrdenia J. Konkolyho ohľadom znečistenia potoka pravdivé ešte aj dnes, sme sa opýtali starostu Sokolian Rudolfa Kuzmu. "U. S. Steel má vybudovaný kanálový systém odpadových vôd zvedený do krytého kanála, prechádzajúceho popri koryte potoka," povedal nám starosta. "Pri prudkých búrkach, najmä v lete, potrubie nestačí, odpad sa preleje cez takzvanú vypínaciu komoru, čo je vlastne iba obyčajný múr, a odpadové vody končia v potoku. Momentálne neviem o tom, že by mal niekto snahu o nápravu daného stavu. Nehovoriac o tom, že v roku 1999 odpad zaplavil súkromné záhrady štyroch našich občanov. Škody boli vyčíslené na 81 535 korún a týchto ľudí doteraz nikto neodškodnil."
Generálny manažér pre environment U. S. Steel Košice (USSK) Tibor Duchonovič s údajnou hrozbou ekologickej katatrofy a možného výskytu znečistenia vôd potoka v Sokoľanoch nesúhlasí. "Vlani sme do bezpečnostného systému, aký na celom Slovensku vlastní iba niekoľko firiem, investovali 26 miliónov korún," povedal nám T. Duchonovič. "Ani to, čo sa stalo v roku 1999, nemôžeme nazvať ekologickou katastrofou. Vtedy došlo k povodni a počas nej kanál vstupujúci do čističky odpadových vôd nebol schopný pojať množstvo zrážkovej vody do čističky. A tak táto išla korytom potoka. Z našej strany, čo vieme kedykoľvek dokázať a hovorí to aj správa odborníkov na životné prostredie, nedošlo k žiadnemu porušeniu zákona."
Podľa T. Duchonoviča USSK má v súčasnosti v Sokoľanoch taký prepracovaný bezpečnostný systém a kontinuálne meranie škodlivín obsiahnutých v odpadových vodách, ako málokto v SR. V pravidelných a veľmi krátkych intervaloch sú odoberané a chemicky analyzované vzorky odpadových vôd, aby bolo vylúčené čo i len najmenšie znečistenie vody v potoku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári