zákazníka to bude znamenať možnosť vybrať si dodávateľa na základe cenovej ponuky, skúseností, či kvality služieb.
"Dostávame možnosť oslovovať širšiu skupinu ľudí. Doteraz sme boli viazaní len na východné Slovensko. Mali sme síce istotu, že zákazníci kupujú elektrinu od nás, nemali sme však možnosť rastu. Liberalizáciou na jednej strane stratíme monopolné postavenie, ale na druhej nám to ponúka možnosť, osloviť ostatných zákazníkov. Od 1. januára je pre nás Slovensko jeden trh. Síce budeme musieť bojovať o doterajších odberateľov, budeme však oslovovať trojnásobné množstvo zákazníkov," hovorí riaditeľ divízie Obchod Východoslovenskej energetiky, a. s. (VSE) Juan Ramón Hernández Soublet.
Liberalizácia sa však v tomto štádiu netýka domácností... "Od januára nastane druhá fáza liberalizácie. Už v tomto roku bola určitá skupina zákazníkov, ktorá si mohla vybrať dodávateľa. Ako príklad možno uviesť U. S. Steel. V novom roku sa liberalizácia dotkne všetkých ostatných skupín zákazníkov, okrem domácností. To znamená, že napríklad aj majiteľ pizzerie či stolárskej dielne si môže vybrať svojho dodávateľa. V záujme plynulej dodávky elektriny aj po novom roku sme v minulých dňoch listom oslovili 26 tisíc podnikateľov, aby sa do konca tohto roka vyjadrili k návrhom zmlúv o dodávke elektriny. Ich vyjadrenie je dôležité pre nás aj pre nich, aby sme sa vyhli zbytočným nedorozumeniam. Domácnosti zostanú v regulovanom balíku do júla 2007. Po tomto termíne, bude trh s elektrinou na Slovensku úplne liberalizovaný pre všetky skupiny zákazníkov."
Naďalej však ostane časť obchodu s elektrinou regulovaná. Tou je samotná distribúcia elektriny. "Malo by to byť zárukou pre terajšie distribučné spoločnosti ale aj pre nových obchodníkov s elektrinou, že v prípade distribúcie nebudú diskriminované. Distribúcia je totiž viazaná na vlastníctvo siete a slovenské distribučné siete sú vlastníctvom troch spoločností. Princíp nediskriminácie spočíva v tom, že ak získame zákazníka v regióne, v ktorom nevlastníme distribučnú sieť, musíme mať možnosť dodať elektrinu novému zákazníkovi cez cudziu sieť. Dohodneme sa na cene za samotnú elektrinu a k tomu pripočítame poplatok za distribúciu, ktorý bude vždy rovnaký. V našom prípade musíme kalkulovať ako súčasť ceny elektriny aj distribučné poplatky v tej istej výške, v akej by sme ich účtovali cudziemu dodávateľovi, keby oslovil nášho zákazníka."
Nezačne sa však v tejto súvislosti vojna medzi distribučkami a konečný zákazník zostane v spleti chaosu?
"Nie, pretože pri tvorbe nového energetického zákona sme sa poučili z chýb, ktoré urobili v západnej Európe pri liberalizácii trhu. Spoločnosti sa rozdelia na obchod a distribúciu. Od januára pribudne pre nás v zmysle zákona o energetike nová povinnosť. Tou je funkčné rozdelenie. Aj preto sme nedávno dokončili zmeny v štruktúre spoločnosti. Vedúci pracovníci, ktorí rozhodujú o činnostiach v sieťach, totiž nesmú mať pri svojich rozhodnutiach vplyv na obchod a naopak. Podniky, teda aj VSE, sa rozdelia do roku 2007 na dve samostatné spoločnosti. Jedna bude vykonávať len distribúciu a druhá by mala voľne pôsobiť na trhu ako obchodník. Určite prídu na trh aj noví konkurenti, ktorí však nebudú vlastniť siete. Musia však mať rovnaké možnosti, ako tí, ktorí sú vlastníkmi sietí," vysvetlil Juan Ramón Hernández Soublet.
Na otázku, čo sa zmení v súvislosti s elektrinou pre domácnosti od nového roka odpovedal, že v distribučných spoločnostiach nastane zvýšená aktivita. "Hoci trh pre domácností ešte nebude liberalizovaný, začína sa boj o týchto zákazníkov. Žiaden účastník trhu nebude čakať do leta 2007. Od januára spúšťame Linku VSE. Je to služba, ktorá má čiastočne nahradiť naše kontaktné miesta zákazníka. Zákazník zavolá na túto linku a bude si môcť vybaviť všetko, čo dnes robí fyzicky. Všetko, na čo sa podľa slovenských noriem nevyžaduje jeho prítomnosť. Kontaktné miesta zákazníka však zostávajú, no budú sa sťahovať. Všetkých šestnásť centier sa presídlime do centier miest a obcí. Chceme ich nanovo zariadiť tak, aby komunikácia so zákazníkom bola priama a pohodlná. Ľuďom poskytneme poradenské služby v oblasti šetrenia. Ak chce niekto šetriť, poradíme mu, prípadne požičiame meracie zariadenia, aby si doma vedel odmerať spotrebu."
Do schránok dostávajú ľudia v týchto dňoch časopis VSE. "Vytlačili sme ho pre všetky domácnosti. Chceme im povedať, čo je liberalizácia trhu, ako to bude s cenami, ale aj ponúknuť relax. Plánujeme ho vydávať viackrát v roku. Frekvencia bude závisieť od záujmu zákazníkov. Uvažujeme aj o poskytovaní informácií prostredníctvom E -mailov či esemesiek. V januári už bude prístupná nová webová stránka, cez ktorú si ľudia tiež budú môcť vybaviť záležitosti v súvislosti s dodávkou elektriny."
Západoslovenská energetika ceny pre domácnosti na budúci rok nemení, stredoslovenská o osem percent. Prečo je východ na tom lepšie ako stred, ale horšie ako západ?
"Naša cena pre domácnosti sa zvyšuje v priemere o 1,66 percenta, pre priemyselných zákazníkov o 2,4 %. Rozdiel v cenách možno pripísať vlastnostiam zásobovacej oblasti. Kalkulácie na ňu spočívajú v nákladoch na sieť. Na západnom Slovensku je veľký rozmach investícií v priemysle a rastie spotreba. Tie isté siete, s tými istými prevádzkovými nákladmi, distribuujú oveľa väčšie množstvo elektriny, ako na východnom Slovensku. Preto vychádza navýšenie na západe Slovenska nižšie ako na východe. Ak však porovnáme konečnú cenu, tá nebude vyššia. Naša cena pre priemyselných zákazníkov je aj napriek navýšeniu v konečnom dôsledku nižšia. Rovnako je to aj prípade väčšiny našich produktov pre domácnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári