V. a Petra F., oslobodzujúce rozsudky. To je stručný sumár trestov, ktoré včera uložil senát Krajského súdu v Košiciach v kauze ôsmich "boržovcov". Spod dvoch skutkov obžaloby senát ich údajných aktérov oslobodil.
Uvedený verdikt uzrel svetlo sveta po dvoch rokoch pojednávania a vari najrozsiahlejšieho dokazovania v histórii košických súdov. Muži na trestnej lavici čelili obžalobe z troch trestných činov vraždy, pokusu o ňu, z nedovoleného ozbrojovania, výtržníctva, ublíženia na zdraví, aj poškodzovania cudzej veci. Obžaloba ich vinila z účasti na piatich trestných činoch, ktorých sa mali dopustiť v rokoch 1999 2000 v spolupáchateľstve i jednotlivo.
MT:
V hlavnej úlohe Dušan B.
Kľúčovou postavou štyroch z uvedených skutkov mal byť dnes už 33-ročný Dušan B. prezývaný Borža. Podľa obžaloby prokurátora všetko riadil, organizoval a financoval. Údajne rozhodol aj o fyzickej likvidácii svojho hlavného konkurenta Karola Kolárika.
Dušana B., Petra F., Radka B. a Jozefa S., senát uznal vinnými z pokusu o vraždu Karola Kolárika a prvých troch aj z jeho následného usmrtenia, ktorého sa dopustili ako organizovaná skupina. K vražde došlo po predchádzajúcej dohode a zaobstaraní samopalu kalibru 7,62 mm, ktorý zabezpečil "Borža". Pätnásteho decembra 1999 ráno o 8. hod. zaujali svoje miesta pred blokom na Talinskej ulici v Košiciach, kde býval Karol Kolárik. Čakali, kedy vyjde von, pričom Radko B., ktorý mal výhľad na vchod, bol prostredníctvom mobilného telefónu spojený so strelcom.
Tým bol Jozef S., ktorému zavraždili, údajne "kolárikovci", syna. Otec však pomstu nevykonal, v rozhodujúcej chvíli upustil od usmrtenia Kolárika. O deň neskôr ho však nahradil iný strelec, Miroslav V., ktorý nezlyhal. Doslova vystrelil "Karčimu " mozog a spôsobil mu ďalšie zranenia nezlučiteľné so životom, a to všetko podľa pôvodného scenára. Obžalovaní spáchanie uvedených činov popreli.
Ako vyplynulo z odôvodnenia, súd rozhodol o vine obžalovaných v uvedených skutkoch nielen na základe usvedčujúcej výpovede chráneného svedka Martina T., ale aj výpovede Jozefa S., z prípravného konania, a ďalších zaistených dôkazov. To, že bol svedok zmanipulovaný, senát nezistil.
Jozef S. bol jediným z uvedenej štvorice obžalovaných, ktorý nemal na rováši nič iné okrem nedovoleného ozbrojovania a pokusu o vraždu Kolárika. S prihliadnutím na okolnosti prípadu, ale najmä na fakt, že upustil od konania, mu súd uložil mimoriadne znížený trest 3 roky nepodmienečne, pre výkon ktorého ho zaradil do prvej - najmiernejšej- nápravnovýchovnej skupiny.
Dušana B. a Mariána P. uznal súd vinnými aj z trestného činu poškodzovania cudzej veci vo forme účastníctva. Dopustili sa ho 5. júna 2000 na Krátkej ulici v Čani, okr. Košice - okolie. Na pokyn "Boržu" tam Marián P. spolu s ďalšou nestotožnenou osobou hodili pred dvere garáže pri rodinnom dome Martina T. výbušninu, ktorú iniciovali prostredníctvom zápalnej šnúry. V dôsledku výbuchu došlo k poškodeniu časti rodinného domu a dvoch áut majiteľa domu. Poškodené bolo aj vozidlo jeho suseda, a ďalším sa pod vplyvom tlakovej vlny vysypali sklenené výplne okien. Dvaja poškodení utrpeli sluchovú traumu, v jednom prípade došlo k poškodeniu sluchu...
Podľa rozhodnutia senátu v uvedenom prípade bola vina obidvoch obžalovaných preukázaná. Z výpovede svedkov vyplynulo, že istý človek požiadal "Boržu " o pomoc pri vymáhaní peňazí a on sa vyjadril, že "tam" pošle nejakých ľudí...
V ďalšom skutku figuroval len "Borža". Súd ho uznal vinným z trestného činu lúpeže so zbraňou. Dopustil sa jej 3. júla 2000 o 2.30 hod. A to v Českej republike, na odpočívadle pri "benzínke" na dialnici D1 v smere Praha - Benešov . Spolu s nestotožnenou osobou pod hrozbou použitia noža nasadli do kamióna zn. Scania, za volantom ktorého sedel Milan G. Vodiča prinútili pokračovať v jazde a potom pri obci Zakřany mu prikázali vystúpiť a odpojiť ťahač od návesu. Nechali ho tam a s ťahačom v hodnote 1 578 346 Čk, odišli a následne havarovali. Autodopravcovi spôsobili škodu 310 236 Čk a ďalšiu krádežou fotoaparátu, mobilu a autorádia a drobných mincí...
Senát dospel k záveru, že zo spáchania tohto skutku, usvedčuje Dušana B. najmä vodič kamióna, ktorý ho dvakrát označil za páchateľa.
MT:
Jozef T. vraždil v Martine
Ďalším obžalovaným "sólistom" bol 31-ročný Jozef T., ktorého súd uznal vinným z trestného činu vraždy v jednočinnom súbehu s výtržníctvom a ublížením na zdraví. Za to mu uložil úhrnný trest 11 rokov so zaradením do tretej - najprísnejšej- nápravnovýchovnej skupiny.
Išlo o incident v martinskom bare Alpia, pri ktorom Jozef T. vytiahol legálne držanú pištoľ, pažbou udrel do čela Romana V. a následne 4-krát vystrelil do betónovej podlahy. Od nej odrazená strela zasiahla návštevníka, ktorému spôsobila zástrel ľavého stehna. Pri mele, ktorá sa tam strhla, obžalovaný udrel pažbou Jána P. Potom podišiel k Vladimírovi V., na ktorého zo vzdialenosti 10 cm od tváre vystrelil a prestrelil mu hlavu...
Senát neuveril obrane obžalovaného, ale poškodeným, ktorí opísali ako došlo k hádke a k streľbe. Na mieste činu senát vykonal aj vyšetrovací pokus a v nadväznosti na výpovede svedkov dospel k záveru, že jedinou osobou so zbraňou, ktorú videli svedkovia v bare, bol Jozef T. "Išlo o taký priestor a dynamické konanie, že iná osoba to urobiť nemohla," uviedol predseda senátu.
MT:
Spod niektorých skutkov súd obžalovaných oslobodil
Okrem už uvedených skutkov, boli Dušan B., Peter K., Radko B. Rastislav V. a Jozef T. a Peter F., obžalovaní aj z prechovávania hromadne účinnej zbrane. Mal ňou byť nástražný systém, ktorý podľa výpovede chráneného svedka Martina T., vmontovali do vozidla VW Golf, pričom išlo o 5 - 6 kg plastickej trhaviny, 200 kg železných úlomkov a 20 l benzínu v bandaskách... Vozidlo s nebezpečným nákladom mali odstaviť pred reštauráciou Šport v Košiciach. Neúspešným iniciovaním výbušniny sa tak mali dvakrát pokúsiť usmrtiť Karola Kolárika, o ktorom bolo známe, že reštauráciu často navštevuje.
Súd všetkých obžalovaných spod uvedeného skutku oslobodil s tým, že nebolo preukázané, že sa stal. Z dokazovania vyplynulo, že nástražný systém, ani len jeho torzo, sa nenašiel, a takisto ani auto, do ktorého mal byť vmontovaný. Navyše, ukázalo sa, že reálne ani nemohlo dôjsť k jeho montáži v garáži, ktorú označil chránený svedok...
Ďalší oslobodzujúci verdikt, tentoraz v súvislosti s vraždou Dritona Mehmetiho, ku ktorej došlo 19. mája 2000 v jeho bare v Lemešanoch, sa vzťahuje len na Dušana B. Senát rozhodol, že skutok, pre ktorý ho obžaloval prokurátor, nie je trestným činom.
Senát mal za to, že dokazovaním bolo preukázané, že "Borža" bol v bare Triton, aj to, že strieľal. Súd však dospel k záveru, že tak konal až potom, čo Driton, ktorému už v tom čase nehrozilo žiadne nebezpečenstvo, vyšiel zo skladu a z otvorených dverí začal strieľať. Usmrtil dvoch ľudí, tretieho sa pokúsil zabiť, pričom ho dostal na invalidný vozík, a štvrtého zranil. Mieril do stredu miestnosti, ohrozoval návštevníkov. Vtedy na neho vystrelil "Borža". Podľa názoru senátu, konanie nebohého Dritona, nemalo nič spoločné s nutnou obranou.
Na základe rozsiahleho dokazovania a ďalších skutočností, súd uložil obžalovaným za skutky, z ktorých ich uznal vinnými, hore uvedené úhrnné nepodmienečné tresty. Mariánovi P. vymeral za poškodzovanie cudzej veci a ublíženie na zdraví (Čaňa) 2 roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 30 mesiacov. Rastislava V. a Petra F., ktorí sa mali podieľať na skutku v súvislosti s nástražným výbušným systémom, súd spod obžaloby prokurátora oslobodil.
MT:
Bodku dá až Najvyšší súd
Poslední dvaja obžalovaní a tiež podmienečne odsúdený Marián P. sa vzdali odvolania. Všetci ostatní, vrátane "Boržu", sa po porade s obhajcami odvolali. To isté, urobil aj prokurátor. Výnimkou boli len Jozef S. a Marián P., k nim sa zatiaľ nevyjadril. Bez ohľadu na to, už dnes je jasné, že kauza skončí na Najvyššom súde SR, ktorý rozhodne o odvolaniach obžalovaných.
Súd tiež zaviazal obžalovaných uhradiť spôsobenú škodu, ktorú poškodeným priznal. S ďalšími nárokmi ich odkázal na občiasnko-právne konanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári