Tradícia Akademického Prešova pokračuje
Nedávny 38. ročník Akademického Prešova bol jediným významnejším celoštátnym podujatím umeleckej tvorivosti vysokoškolákov na Slovensku v poslednom čase.
Organizačne ho zabezpečuje Katedra estetiky a vied o umení FF PU. O priebehu populárneho ´apečka´ sme sa porozprávali s jeho dlhoročnými organizátormi - Prof. PhDr. Karolom Horákom, CSc. a Prof. PhDr. Jánom Gbúrom, CSc.
- V slovenskej kultúre ste známy ako dramatik a tvorca alternatívneho študentského divadla. Ako z tohto pohľadu hodnotíte divadelnú časť Akademického Prešova 2004?
KH: "Akademický Prešov je zapísaný v moderných dejinách slovenskej divadelnej kultúry ako podujatie, na ktorom sa zrodila koncom 60. rokov 20. storočia alternatívna divadelné scéna, pričom až dodnes píše dejiny tohto typu divadelného tvaru. Nebolo to inak ani toho roku. Chcel by som zdôrazniť, že študentské divadelníctvo na Slovensku v ostatnom čase, a potvrdilo sa to aj v tomto roku, hľadá spôsoby svojej umeleckej prezentácie. Raz ich nachádza v netradičnej divadelnej poetike, inokedy zasa v témy či v hereckej rovine. Vyrovnáva sa s problémami, ktorými žijú mladí ľudia, ale aj s univerzálnymi témami, ktoré sú náplňou veľkých dramatických sujetov."
- Čo zaujímavé Akademický Prešov 2004 ponúkol divákom z divadelnej produkcie?
KH: "Spomenul by som dvoch zahraničných hostí, a to Cieszyńske Studio Teatralne z Poľska, ktoré uviedlo vynikajúce divadelné predstavenie na motívy A. Mickiewicza s názvom Wschodzenie, a monodrámu s názvom Vy tomu věříte? Aneb Dom Quijote de la Mancha, ktorú majstrovsky zrealizoval M. H. Frys. Veľký divácky úspech mali aj divadelníci z VŠMU z Bratislavy (W. Gombrowicz: Yvonne, princezná burgundská), súbor VYDI z UFK Nitra, Univerzitné divadlo z FF KU Ružomberok a Študentské divadlo FF PU Prešov."
- Aké ďalšie aktivity zaujali na AP?
JG: "Upozornil by som na ďalšie dve súťažné kategórie - umelecký prednes poézie a prózy a vlastná literárna tvorba. Najmä posledne menovaná kategória sa začína výrazne presadzovať v povedomí vysokoškolákov, čo nás veľmi teší. Potvrdením uvedenej skutočnosti je nielen počet prihlásených, ale aj prítomnosť umelecky kvalitných textov. Okrem toho treba pozitívne hodnotiť tvorivé dielne, ktoré viedli viaceré osobnosti divadelného umenia. Zaujali aj večerné výpredaje študentskej zábavy a recesie spojené s obľúbenou súťažou v improvizácii, ktorú študenti poznajú pod skratkou Improliga. Inováciou na tohoročnom Akademickom Prešove bola Univerzita divadla, alebo, inak povedané, dialógy študentov s odborníkmi v oblasti teatrológie na rozličné divadelné témy a krsty najnovších kníh vybraných slovenských spisovateľov, básnikov a prekladateľov."
František Mrva
Foto: archív autora
Text k foto: Vpravo profesor Gbúr, vľavo profesor Horák
!!! VYHODTE ODTIAL MRVU !!!
Práca s mládežou
Zdá sa nám, že súčasný život plynie rýchlejšie ako kedysi. Zvykneme hovoriť, že je to uponáhľaná doba a do popredia sa dostáva stres a nervozita. Pre rôzne problémy zabúdame venovať dostatok času svojim blízkym a predovšetkým deťom. Stačí sa chvíľu zastaviť, uvedomiť si hodnoty svojho života a nápad je na svete.
Vedenie komunitného centra v malebnej horskej obci Švedlár sa rozhodlo poskytnúť občas priestory svojho centra práve mládeži v rámci krúžkovej činnosti. Počas víkendov je síce práce dosť v každom rodinnom dome a zíde sa každá pomocná ruka, ale aj relax je potrebný. Práve správne využitie voľného času našej mládeže je dobrá investícia do budúcnosti. Každopádne oveľa ľahšie je zasadnúť pred zapnutým televízorom, alebo počítačom, ale čo tvorivosť ? Presne nad týmto sa zamyslel vedúci komunitného centra, keď sa rozhodol venovať jedno sobotné popoludnie práve mládeži. Keďže v tomto čase celé Slovensko, žilo v spomienkach na udalosti 17. Novembra, nezabudol na túto udalosť pri výzdobe priestorov centra.
Symbolom týchto uplynulých dní neboli iba politické udalosti, ale aj opadané lístie zo stromov naznačovalo podstatné zmeny v kolobehu života našej prírody. Nuž i listová okrasa našla uplatnenie v týchto priestoroch. Každý mladý človek, ktorého prilákala zvedavosť, bol vítaný. Pravdaže dvere sa nezatvorili, ani pred dospelými, ale vstupenkou malo byť niečo múčne. O pitný režim sa spolu s vedúcim postarali dievčatá pri varení teplého čaju. V takomto príjemnom prostredí pri počúvaní hudby, spoločenských hrách, či pri tanci uplynulo zopár hodín, keď i dospelí mali možnosť sa na chvíľu vrátiť do svojich mladých čias.
Zaujímavá pilotná akcia sa skončila a fantázia sa utáborila v mysliach dospelých. Mali čas sledovať, čo deti zaujíma, ako prebudiť ich záujem o takúto formu trávenia voľného času. Držme im palce, aby zostali verní svojim plánom a aby svojimi nápadmi upútali práve tých, ktorým chcú svoj voľný čas venovať.
Jana Matzová, Prakovce
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári