gregoriánskeho kalendára, do roku 1582, býval deň menín Lucií považovaný za najkratší v roku. Oddávna s ním preto súvisia mnohé obyčaje, nasmerované na ochranu rodiny,zvierat,úrody domu i celého gazdovstva.
Strídžie dni,naštartované v novembri Katarínou na Luciu vrcholia. Starší ľudia dodnes robia rôzne magické úkony, aby strigám sťažili ich zámer robiť ľuďom zle.Keďže v krátkych, tmavých a studených predvianočných dňoch sa strigy údajne priam vyžívajú vo svojom, a zlo zameranom festivale, latí stará rada - cesnak na ne! Nielen na hrianku či do omáčky. Gazdinky dodnes robia na Luciu cesnakom na všetky dvere v dome a gazdovstve krížiky a modlia sa pritom, aby ich pán Boh ochraňoval a zlo obchádzalo.
Faktom ostáva, že dni sa ešte stále skracujú a jedna z luciovských pranostík výstižne vraví: Lucia noci upije ale dňa nepridá. Iná podčiarkuje: Na Luciu sa deň s nocou bijú. V tomto roku máme navyše možnosť sledovať i pravdivosť dávnej ľudskej skúsenosti, keď ani posledné jesenné dni neprinášajú sneh. Takémuto času hovorili naši predkovia čierna zima. Je to skľučujúci čas nekonečne dlhých večerov, ktorý si do Vianoc hodno skrášliť nádhernými adventnými piesňami a zvykmi. Ale aj pozorovaniami. Do Vianoc ostáva od Lucie ešte 12 dní. Už dnes ráno mali milovníci pranostík starostlivo prihotovené kalendáre na rok 2005. Na ich voľné stránky budú až do Božieho hodu (25. 12.) pozorne vpisovať, aké ktorý deň prinesie počasie,pretože zaveštia,aké počasie nám prinesú jednotlivé mesiace nového roka. Do kalendára to zapisujú kvôli kontrole, či luciovské
veštby vychádzajú. Platí preto, že ako je 13. 12., taký bude január. To potvrdzuje aj pôvabná pranostika: Ak si Lucia šaty zablatí, v januári ich bude prať.
Niektorí detailisti tejto dávnej skúsenosti veria natoľko, že vývoj počasia sledujú počas celého dňa aby mali prehľad o jednotlivých dňoch. Ak však vo dne svieti aspoň chvíľku slnko a v noci hviezdy, znamená to, že počasie sa v tom ktorom mesiaci zadarí.
Lucia je vôbec vešteckou kráľovnou. Niektoré pôvabné spôsoby odhadovania budúcnosti možno vyskúšať aj dnes. Vidiečania napríklad dajú na Luciu do pohárov, označených menami členov rodiny čerešňové vetvičky - čia vetvička do Vianoc rozkvitla, ten sa má dožiť aj nasledujúceho Kračúna. Dievky skúšajú jabĺčkové veštenie - z jedného kusa do Vianoc odhrýzajú, posledné sústa treba zjesť cestou z kostola 24. 12. a koho deva stretne, ten môže byť jej nastávajúci. Iná alternatíva radí, spýtať sa prvého muža na krstné menop, tak sa bude volať aj slečnin nastávajúci.
Nie je pekné klebetiť,a o strigách je to i riskantné ale vraj aj tá najzlostnejšia striga na Luciu skrotne, ak v dome nájde úplatok. Preto v niektorých domácnostiach nechajú pre prípadnú strigu darčeky - na pekne upratanom stole obyčajne pohár s vodou a skyvu chleba, možno však pridať aj jablko,drobný koláčik a mincu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári