neho výrazne navýšil počty i škálu realizovaných kardiologických, kardiochirurgických aj arytmologických výkonov a potvrdil opodstatnenosť svojej existencie.
"Tento rok došlo k výraznému nárastu tak operačnej činnosti, ako aj diagnostických a terapeutických kardiologických zákrokov. Urobili sme vyše šesťsto veľkých operácií srdca, viac ako 1 600 invazívnych kardiologických vyšetrení a zákrokov a cez 450 invazívnych arytmologických výkonov, čo je oveľa viac ako v predošlom roku. Ale nechcem hovoriť iba o kvantitatívnej stránke. Dôležité tiež je, že tento rok začali všetky tri oddelenia (kardiologické, kardiochirurgické i arytmologické) vykonávať nové typy diagnostických a terapeutických zákrokov," hovorí MUDr. František Sabol.
Od nadchádzajúceho roka riaditeľ očakáva ďalší nárast niektorých výkonov a v spolupráci s lekárskou fakultou i možnosť zriadenia výučbových základní, aby v ústave mohla prebiehať nielen výučba medikov, ale aj postgraduálna výchova lekárov. Ďalším želaním je úspešne zrealizovať transformáciu tohto zdravotníckeho zariadenia.
"Veríme tiež, že sa začne stavať nový ústav - v jednej z nedokončených hrebeňových stavieb pri fakultnej nemocnici- čo je pre nás prioritná záležitosť. Nie že by sme neboli spokojní s priestormi, ktoré máme vo fakultnej nemocnici, ale potrebujeme naše pracoviská sústrediť na jedno miesto a vybudovať naozaj špičkový ústav. Náklady odhadujeme na cca štyristo miliónov korún, pričom využijeme finančné prostriedky z predaja budov detskej nemocnice na Moyzesovej ulici a pozemkov pri FNsP, a čiastočne i vlastných zdrojov," vysvetľuje F. Sabol.
Novinkou je aj pričlenenie cievnej chirurgie k ústavu, ktorého názov sa 1. januára mení na Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. O tomto kroku rozhodlo ministerstvo zdravotníctva a riaditeľ ústavu túto aktivitu iba uvítal.
"Má to svoju logiku. Zatiaľ čo v Bratislave a Banskej Bystrici fungujú srdcovo-cievne ústavy, pri našom vzniku, takpovediac, jedno slovíčko vypadlo. Avšak od januára k nám bude pričlenené oddelenie 15A I. Chirurgickej kliniky FNsP, ktoré sa špecializovalo na cievnu chirurgiu. Jeho vedením bude poverená profesorka Mária Frankovičová a v rámci delimitačného protokolu pod nás prejde asi dvadsať zamestnancov," dozvedáme sa.
Východoslovenský ústav srdcových chorôb už začal jednania so zdravotnými poisťovňami o navýšení počtu výkonov v oblasti cievnej chirurgie, pretože v rámci FNsP boli značne poddimenzované. Je tiež zámer skvalitniť jej činnosť rozšírením sortimentu výkonov.
"Naša predstava je taká, že cievna chirurgia na pôde ústavu by mala robiť najšpičkovejšie výkony cievnej chirurgie. Preto plánujeme z vlastných zdrojov investovať do nášho nového oddelenia, jeho jednotky intenzívnej starostlivosti, ktorú chceme vybudovať, i prístrojovej techniky, cca desať miliónov korún. Cievna chirurgia sa zatiaľ nebude sťahovať, ostáva na pätnástom poschodí, avšak budúci rok dostane samostatnú operačnú sálu," uzavrel František Sabol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári