dobré z ekologického hľadiska, lebo lyžiari sa nebudú musieť prevážať autami," povedal v relácii Na telo TV Markíza minister životného prostredia László Miklós. Rezort podľa jeho slov podporuje, aby sa lyžiari dostali priamo z Tatier do podtatranského pásma na lyžiach. Ak sa teda budú zjazdovky zväčšovať, tak určite nie do šírky na úkor lesa, ale skôr do dĺžky. Minister sa pri obnove slovenských veľhôr drží idey, že oblasti zničeného lesa treba zalesniť, v zastavaných častiach zas skvalitniť služby. Ubytovaciu kapacitu mesta Vysoké Tatry
Miklós pripomenul, že vláda už v minulosti začala pracovať na tzv. prezónovaní Tatier, ale nemalo ísť o dramatické zmeny. Spadnuté tatranské drevo má hodnotu asi štyri miliardy korún, celkovú výšku škôd v nadväznosti na škody v ekosystéme však minister ešte vyčísliť nevedel. Rezort životného prostredia by ju mal zverejniť v najbližších dňoch. Rovnako minister nevedel vyčísliť výšku materiálnej pomoci, ktorú už občania v rámci rôznych zbierok Tatrám poslali.
Spomenul tiež ponúknutú pomoc od maďarských lesníckych kruhov, ktorá sa týkala sadeničiek i práce. Podľa Miklós však treba pomoc koordinovať, každý deň napríklad na ministerstvo životného prostredia prichádza s návrhom rôznych foriem pomoci až 150 listov. Práve koordinácia tejto pomoci je v rukách vládneho výboru pre obnovu Vysokých tatier, pričom hlavným koordinátorom a odborným garantom je Lesnícky výskumný ústav vo Zvolene spolu s medzirezortnou komisiu ministerstiev pôdohospodárstva a životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári