najmä v položke kapitálové výdavky oproti minulosti značne oklieštený. Kým tento rok mohol KSK na rekonštrukciu, resp. zníženie modernizačného dlhu svojho päťmiliardového majetku (bez ciest) použiť 261 miliónov Sk, v tom budúcom to bude vďaka fiškálnej decentralizácii len zhruba 96 miliónov... Nielen riaditeľka úradu KSK Rozália Múdra (SMK), ale aj ďalší predstavitelia regionálnych samospráv na Slovensku považujú takto nastavené parametre v zákone o fiškálnej decentralizácii za zlý sen.
"Tie peniaze nám jednoducho nebudú stačiť a ani nezakonzervujeme súčasný stav. Musíme prioritne dokončiť rozostavané stavby a aj to len tie, ktoré sú tesne pred dokončením. Nevieme začať vôbec nič, lebo nie je ani na projektovú prípravu nových stavieb... Možno si viem predstaviť, že sa teraz maximálne vo všetkom uskromníme, ale dlhodobo je to absolútne neudržateľné. Týmto spôsobom by sme sa postupne dostali do situácie, že aj keby sme o niekoľko rokov peniaze na kapitálové výdavky mali, nemohli by sme ich využiť, lebo projektovo by sme nemali pripravenú žiadnu stavbu. Okrem toho postupne nám začne chátrať majetok. A tak namiesto toho, aby sa modernizačný dlh znižoval, u nás bude ešte ďalej narastať...," nepozdáva sa najbližšia (ne)investičná budúcnosť R. Múdrej (na snímke).
Kraj tak bude pokračovať iba v takých stavbách, kde by v prípade "ničnerobenia" nastali vyššie škody než pri konzervácii stavby. U ostatných stavieb sa bude musieť zmeniť termín dokončenia, napríklad z dvoch na päť rokov. "Vraciame sa do nesprávnych čias a sme nútení robiť nesprávne kroky. Tá investícia sa nám napokon kvôli inflácii aj tak predraží a potom neskôr zaplatíme viac, ako keby sme to robili naraz."
Z košických budov sa tak dočkajú rekonštrukcie iba oplotenie a sociálne zariadenia Športového gymnázia, dielne na SOU stavebnom Kukučínova, fasáda Úradu KSK a Domov dôchodcov na Južnej triede, ktorému pomohlo to, že v opačnom prípade by zostali umŕtvené prostriedky z Rozvojovou bankou Rady Európy a štátneho rozpočtu. Rekonštruovať sa nebudú ani vykurovacie systémy v jednotlivých zariadeniach KSK, hoci by sa tieto investície vrátili v znížení prevádzkových nákladov... Teoreticky by si kraj aspoň na dokončenie rozostavaných stavieb mohol zobrať aj bankový úver. To však zrejme nebude možné, keďže za peniaze z takmer polmiliardového investičného úveru sa budú rekonštruovať najhoršie úseky ciest druhej a tretej triedy, ktoré sú v dezolátnom stave... Ďalšie úvery okrem tých, kde sa peniaze použijú na spolufinancovanie projektov z fondov EÚ, sa už brať nebudú.
Východiskom z tejto neštandardnej situácie je podľa R. Múdrej urýchlené pokračovanie v ďalšej etape fiškálnej decentralizácie, ktorej výsledkom bude spravodlivé prerozdelenie finančných prostriedkov na investičný rozvoj v jednotlivých regiónoch Slovenska.
"Môžeme sa nádejať, že daňové príjmy budú vyššie, ale rozhodne to nebude nejaká extra vysoká čiastka, ktorú bude môcť použiť na zvýšenie kapitálového rozpočtu.
Verím, že do nášho kraja prídu aspoň nejaké prostriedky zo štátnych rozvojových programov, ktoré sú smerované do jednotlivých rezortov. V súčasnosti sú sústredené v jednotlivých kapitolách štátneho rozpočtu, z ktorých nie sú financované investičné a rozvojové programy samosprávnych krajov a to je dôvod, prečo budeme mať také problémy," dodala R. Múdra.
Na pondelkovom zasadnutí zastupiteľstva KSK by poslanci okrem iného mali schváliť VZN o zavedení dane z motorových vozidiel na území KSK, vyhodnotiť plnenie Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja a prerokovať materiál o založení akciových spoločností s predmetom činnosti poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári