včera splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová a primátor mesta Zdenko Trebuľa.
"Informoval som pani Orgovánovú o konkrétnych krokoch, ktoré robíme na Luniku IX, ale nielen tam z hľadiska kvality bývania vrátane zabezpečenia dodávky médií," povedal nám po skončení rokovania primátor. "Myslím si, že nové nájomné zmluvy pre ľudí z Lunika IX pripravili bytový podnik, magistrát a dodávatelia energií veľmi dobre. Ak zmluvy podpíšu, uznajú dlhy, a tak môžu mesačne platiť po tisíc korún za byt. Aby na Luniku bolo teplo, voda, elektrina, musíme získať predovšetkým dostatok finančných zdrojov. Momentálne totiž evidujeme na sídlisku dlh zhruba 120 miliónov, sankcie za roky neplatenia predstavujú viac ako 300 miliónov korún. A to sú dlhy, ktoré pri súčasnej legislatíve nedokážeme odstrániť."
Oveľa živšie ako na magistráte bolo priamo na Luniku IX, kde sa K. Orgovánová vari poprvýkrát od nástupu do funkcie otvorene porozprávala o problémoch Rómov s predstaviteľmi miestnej samosprávy. Samozrejme, nechýbali ani zástupcovia Bytového podniku mesta Košice (BPMK). K. Orgovánová hneď na úvod upozornila, že jej úrad nedisponuje žiadnymi financiami a dokáže pomôcť iba poradenstvom, prípadne návrhmi vláde na získanie peňazí z rôznych grantov. Starosta Ladislav Šaňa v súvislosti s podpisovaním nových nájomných zmlúv uviedol, že nie každý obyvateľ Lunika IX ich chce podpísať.
"Sú navádzaní niektorými jednotlivcami, aby to nerobili, lebo zmluvy sú vraj zlé," uviedol L. Šaňa. O tom však, že niet iného východiska, presvedčila vzápätí všetkých zúčastnených Božena Stanková, poverená vedením BPMK.
"Kým sme mali v správe 30 000 bytov a z nich zisk okolo 20 miliónov korún, bolo oveľa ľahšie zafinancovať dlžoby 690 bytov na Luníku IX.," skonštatovala B. Stanková. "V súčasnosti však spravujeme iba 3000 bytov, a tak dlhy viac utiahnuť nevládzeme. Zaráža nás aj skutočnosť, že obyvatelia 690 bytov spotrebujú ročne toľko vody, ako v 7000 iných nájomných bytoch v meste, a predstavuje to okolo 11 miliónov korún. Podotýkam, že byty na Luniku IX sú stále vedené ako byty prvej kategórie."
Podľa B. Stankovej, pointa riešenia problémov na Luniku IX nespočíva iba v eliminovaní dlžôb, ale aj v možnostich zabezpečenia práce pre Rómov. Prvou lastovičkou by malo byť vybudovanie malej fabriky na spracovanie drevnej hmoty, ktorú by spracovávali priamo na sídlisku a využívali ako palivo na výrobu tepla.
"Práve dnes rokuje vo Vysokých Tatrách o možnostiach získať odtiaľ drevnú hmotu viceprimátor mesta Eugen Čuňo. Rómovia by chodili do Tatier na týždňovky. V pondelok by mal z Lunika IX odísť autobus do Prahy, kde budú Rómovia predávať tatranské vetvičky, kus po päťdesiat korún," dodala B. Stanková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári