alokačnému plánu, ktorý Európskej komisii navrhla Slovenská republika. Podľa stanoviska spoločnosti, ktoré včera poskytol jej hovorca Ján Bača, redukcia sa môže negatívne prejaviť na objeme výroby, a teda aj na znížení miezd a počte zamestnancov. Utrpieť tiež môže výhľad Slovenska z pohľadu ďalšieho ekonomického rozvoja. "Neexistuje oprávnenie na akúkoľvek redukciu pôvodného rozsahu kvót. Národný alokačný plán požadovaný Slovenskom na roky 2005 až 2007 zodpovedal limitom Kjótskeho protokolu," uviedol Bača.
Podľa jeho vyjadrenia, spoločnosť U. S. Steel Košice poskytla odborne odôvodnené a správne údaje ako podklad pre časť pôvodného slovenského plánu emisií. Vychádzala pritom z plánovanej produkcie. "Úroveň výroby je už v súčasnosti ohraničená reštrikčnými opatreniami Európskej komisie, ktoré zahŕňajú obmedzenia produkcie odsúhlasené Slovenskou republikou. Akékoľvek zníženie kvót oxidu uhličitého, pôvodne požadovaných U. S. Steel Košice, bude mať negatívny dopad na spoločnosť, ohrozí jej konkurencieschopnosť oproti zahraničným výrobcom ocele a potenciálne aj stovky pracovných miest. U. S. Steel Košice je vo vzťahu k životnému prostrediu zodpovednou spoločnosťou, správa sa aktívne a investuje miliardy korún do modernizácie a inštalácie zariadení na ochranu životného prostredia," píše sa vo vyhlásení.
Vedenie spoločnosti je v stálom kontakte s predstaviteľmi Slovenskej vlády a zdôrazňuje nutnosť obnoviť rokovania s Európskou komisiou a požadovať prijatie pôvodného alokačného plánu Európskou úniou. "Keď sa problém nebude riešiť, spoločnosť zváži všetky nevyhnutné prostriedky, vrátane právnych krokov, na ochranu svojich práv a práv svojich zamestnancov," dodal Bača.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári