ulice na celom severnom obvode mestského parku. Komunikácia tu bola samozrejme už predtým, ale predstavovala parkovú cestu bez pomenovania, ktorá nebola napojená na mestské centrum. Po vybudovaní tejto spojky zústenej do Vizi utca Vodnej ulice sa pôvodne krátka Vodná ulica predĺžila takmer až k areálu železničnej stanice. Nepolitický uličný názov vydržal v maďarskej podobe aj počas druhej svetovej vojny, ba dokonca až do roku 1948. Potom však náš život začal intenzívnejšie ovplyvňovať Sovietsky zväz a z Vodnej sa stala Majakovského ulica. Svojrázny revolučný ruský básnik Vladimír Vladimírovič Majakovskij /1893 1930/, veľký vzor poetov svojej doby nakoniec skončil ako samovrah. Po nežnej revolúcii sa z Majakovského stali ulice dve. Krátka časť ležiaca od koryta mlynského náhona na západ sa vrátila k historickému názvu Vodná a zo zbytku sa stala Rumanova ulica, pomenovaná podľa prvého tunajšieho československého župana, Slováka doktora Jána Rumana /1876 - 1925/. V čase predĺženia Vodnej ulice tu vznikla tiež úplne nová ulica, či skôr len krátka ulička. Spájala Šibrikovu ulicu s Vodnou a Nazvali ju Moyzesova ulica, podľa Štefana Moyzesa /1796 1869/, banskobystrického biskupa, národovca, spoluzakladateľa a prvého predsedu Matice slovenskej. Nenechajte sa pomýliť tým, že dnes leží Moyzesova ulica inde vtedy tam bola Rákocziho okružná. Za maďarského vojnového režimu toto meno zrušili a ulička existovala ako predĺženie Sibrik utca. Po roku 1945 dostala ulička nové meno Lermontovova ulica, podľa ruského romantického básnika a spisovateľa Michaila Jurijeviča Lermontova /1814 - 1841/, ktorý podobne ako Puškin predčasne zahynul ako obeť vyprovokovaného súboja. Tento názov vydržal uličke dodnes.
Na počesť amerického prezidenta, ktorý stál za vznikom predvojnového Československa pomenovali v roku 1919 dovtedajší Baross körút /Barossovu okružnú/, ulicu vedúcu od železničnej stanice až k východnému koncu Masarykovej na Wilsonovu okružnú. Gabriel Baross /1848 - 1898/ bol uhorský politik, minister dopravy. Thomas Woodrow Wilson /1856 1924/, 28 prezident USA v rokoch 1914 až 1922 mal veľký podiel na ukončení prvej svetovej vojny a založení Spoločnosti národov, akejsi predchodkyni dnešnej OSN. V rokoch 1938 až 1945 sa ulici vrátil názov Baross körút a po roku 1945 zase Wilsonova okružná. Po roku 1948 bol buržoázny americký politik z názvu ulice vytesnený jedným z klasikov marxizmu a z ulice sa stala Engelsova. Fridricha Engelsa /1820 - 1895/, nemeckého filozofa a politika a hlavne celoživotného druha Karola Marxa strednej a staršej generácii nemusíme bližšie predstavovať. Po výstavbe komplexu novej železničnej stanice a rozsiahlych úpravách okolia zostal z tejto ulice iba zbytok, ktorý sa od roku 1990 volá Bencúrova ulica. Július Bencúr /1844 - 1920/ bol známy maďarský realistický maliar, ktorý žil dlho v Košiciach.
Uličná sieť Nového predmestia sa pred rokom 1914 zahustila aj severne od dnešnej Masarykovej. Vznikli tu celkom štyri nové ulice. Kuruc utca Kurucká ulica, vyrástla pozdĺž južného okraja skladov vozatajských kasární. Kuruc je všeobecný názov pre uhorského povstalca z čias Thököliho a Rákocziho povstania. Za prvej ČSR sa pre ňu používal názov Kurucká ulica a počas vojny opäť v maďarská varianta tohto mena. Po roku 1945 sa však bola premenovaná ako Bellova ulica, podľa slovenského hudobného skladateľa Jána Levoslava Bellu /1843 1936/. Tento názov nesie ulica dodnes. V popise ulíc budeme pokračovať nabudúce.
duch
Autor: Rozšifrujme odkaz prírody?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári