Na Opatovskej ceste pribudlo chránené bývanie
Košický samosprávny kraj sa v rámci projektu transformácie domovov sociálnych služieb uchádzal o získanie finančných prostriedkov z Rozvojovej banky Rady Európy. Z piatich projektov, ako spokojne skonštatoval predseda Košického samosprávneho kraja /KSK/ Rudolf Bauer, tri projekty aj uspeli.
"Je to rekonštrukcia objektu v Matilde Huti, ktorý bude domovom sociálnych služieb pre deti a mládež s celoročným pobytom. Druhým úspešným projektom je výstavba nových objektov určených na chránené bývanie na pozemku v užívaní Domova sociálnych služieb pre deti a mládež s ťažkým telesným postihnutím na Opatovskej ceste. Tretím rekonštrukcia objektu Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb na Južnej triede," bližšie ich predseda špecifikoval.
V rámci projektu Domova sociálnych služieb na Opatovskej ceste pribudnú tri samostatné objekty určené na chránené bývanie. Využívať ich budú ľudia s ťažkým telesným postihnutím, aj klienti s ľahším a stredným mentálnym postihnutím. Zatiaľ sme v Košickom kraji na poskytovanie takejto služby nemali vytvorené podmienky. Výstavba objektu išla z rozpočtu KSK 10,6 milióna Sk, z prostriedkov Rozvojovej banky Rady Európy sa preinvestovalo 6,6 milióna Sk. V domove, ktorý v januári budúceho roku začne svoju činnosť, nájdu ubytovanie 14 obyvatelia.
"Rekonštruuje sa aj objekt Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb na Južnej triede. Cieľom úprav je zvýšiť štandard bývania a oslobodiť zariadenie od nelichotivého prívlastku chudobinec. I keď je pravda, že objekt od roku 1270 slúžil nepretržite na sociálne a zdravotné účely a zujmom KSK je ponechať ho aj v budúcnosti ako sociálne zariadenie pre momentálne 117 klientov, ale na podstatne vyššej úrovni," zdôraznil R. Bauer. Celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú 55 miliónov Sk. Z toho 27 miliónov ide z rozpočtu štátu, 18 miliónov z Rozvojovej banky Rady Európy a 10 miliónov by mal uhradiť KSK. Rekonštrukcia sa má realizovať po etapách a za plnej činnosti zariadenia. S dokončením celkových úprav sa ráta v prvom polroku budúceho roku.
V pôsobnosti KSK je deväť domovov sociálnych služieb. Tri pre deti s denným a týždenným pobytom, tri pre deti s celoročným pobytom a tri pre dospelých s celoročným pobytom. "Po prvýkrát od prechodu zriaďovateľskej pôsobnosti štátu na vyššie územné celky, čo bolo v roku 2002, sa robili v zariadeniach previerky kvality zamerané na bývanie, hygienu, zdravie, stravovanie, sociálne postavenie obyvateľov vrátane možností vzdelávania a výchovy." R. Bauer uviedol, že pri kontrolách sa dozeralo aj na dodržiavanie práv klientov, sociálnu integráciu. Oproti predchádzajúcemu obdobiu zistili výrazný posun vpred, najmä v oblasti sociálneho statusu a spomínanej sociálnej integrácie. Zlepšilo sa tiež stravovanie a bývanie. Rezervy sú zatiaľ v kvalifikovanosti personálu, čím sa bude KSK určite zaoberať a hľadať cesty riešenia. Takýto monitoring zariadení sa bude diať každé dva roky.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári