tisíc korún, aby sa znížili dlhy na nájomnom a službách spojených s užívaním bytov, sa nenaplnil. Mesačne takto mal správca bytov získať 690-tisíc korún na spomalenie narastania dlžôb. Situácia je neúnosná a BPMK už nedokáže z vlastných zdrojov vykrývať nedoplatky.
"Za mesiac november sme v dvoch splátkach vyinkasovali na Luniku IX iba 375-tisíc korún. Keďže sa dohoda nenaplnila, pristupujeme k odstaveniu domácností na Podjavorinskej ulici od elektriny. Pretože majú spoločné elektromery, bez prúdu zostanú všetci dlžníci. Tieto unimobunky sú napojené cez bytový podnik, ostatné nájomné byty priamo cez elektrárne, takže svojich neplatičov si riešia sami," uviedla ekonomická námestníčka poverená vedením BPMK Božena Stanková.
Byty na Golianovej ulici v Krásnej majú zaplatenú vodu na jeden mesiac. Rovnako je na tom aj lokalita Demeter na Sídlisku Ťahanovce. Dohodnutú čiastku zaplatili. Bez vody zostávajú domácnosti na Herlianskej. Postupne odstavujú od teplej a studenej vody aj ostatné nájomné byty v meste, kde dlhy presiahli 10-tisícovú čiastku. Podľa ekonomickej námestníčky si tretina dlžníkov minulý týždeň nedoplatky vyrovnala. Zaplatili dovedna 270-tisíc korún. Údržbári bytového podniku sú vyťažení naplno - odpájajú neplatičov a po vyrovnaní dlhov ich opäť zapájajú. Inej cesty, ako prinútiť užívateľov bytov k platbám, niet.
V inkasovaní platieb priamo na Luniku IX budú pracovníci BPMK pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch a prijímať adekvátne opatrenia. Ešte vždy sú všetky domácnosti na tomto sídlisku bez vykurovania. V technických suterénoch na Hrebendovej ulici sa stále zdržiavajú rómske rodiny, ktoré znemožňujú opravu poškodených teplovodných systémov. Napriek tomu, že ich už vysťahovali, niektorí sa vrátili.
Inštitút osobitného príjemcu zaviedlo mesto zatiaľ na Popradskej a Sládkovičovej ulici. Postupne sa uvažuje o jeho uplatnení aj na Luniku IX. Nie je to však jednoduchý proces. Situáciu má pomôcť riešiť aj legalizácia nájomných vzťahov. Chýbajúce nájomné zmluvy, bez ktorých je 90 percent užívateľov, umožnia uplatniť si nárok na príspevok na bývanie. Súčasťou musí byť aj dohoda o uznaní dlhu a splátkový kalendár.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári