Vonkajších vzťahov U. S. Steelu Košice. V tamojšej Galérii sa totiž v týchto dňoch udomácnila zaujímavá dvojvýstava Janky Onuškovej a Kataríny Holej.
J. Onušková sa prezentuje monumentálnym paličkovaným šperkom na odev, ale i obrazmi. Je to nielen prierez jej poslednej tvorby, objavujú sa tam i staršie zaujímavé diela. Veľkou inšpiráciou je pre autorku príroda - paličkovanú čipku vo svojich dielach často kombinuje s najrôznejšími prírodnými materiálmi. "Keď som už dobre ovládala klasiku, mohla som si dovoliť začať experimentovať. Snažím sa čipku dávať do iných, netradičných polôh, oživujem ju či už so zrkadlom, tylom, s kožou, drevom. Používam i kresbu niťou. Je to neustále hľadanie," hovorí J. Onušková, ktorá chodievala našu slovenskú čipku učiť aj do Belgicka.
Sama sa k nej dostala ešte ako dieťa. "Mamka pochádzala zo Španej doliny, otec zo Starých hôr a tam som pričuchla k valcu a paličkám," prezrádza pani Janka, ktorá sa síce roky živila ako reštaurátorka, no k paličkovanej čipke sa vždy rada vracala.
Katarína Holá o sebe tvrdí, že je žena v štádiu zistenia, že má plné skrine spomienok. "A kto by sa rád lúčil so spomienkami? Veci, ku ktorým mám citový vzťah, nedokážem vyhodiť. A tak som sa rozhodla, že z týchto vecí budem robiť prikrývky na dušu." A tak začala pred dvoma rokmi robiť patchworkové deky, úplne sa však vyhýba americkým technikám rôznych štvorčekov. Ona s handričkami kreslí a hrá sa aj s farbami. Dôležitá je pre ňu elegancia a skrytý odkaz pre majiteľa.
"Všetky moje deky obsahujú nejaký spomienkový prvok, sú tam napr. plesové šaty, mamin starý závoj. Majiteľom to má niečo pripomenúť a ďalšie generácie tešiť," vraví pani Katka, ktorá síce deky vyrába, no doma má iba jednu jedinú. "V tej je všitá perinka našich detí," dodáva.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári