tému starostlivosti o deti so zdravotným postihnutím vo východnej európe. Seminár sa uskutočnil pod hlavičkou projektu "Učme sa navzájom!", v rámci partnerskej spolupráce Detského klubu a ukrajinskej mimovládnej organizácie Kinezis.
"S Ukrajinou máme spoločnú minulosť, podobné problémy. I problémy občanov so zdravotným postihnutím boli u nás i tam kedysi diskrétne riešené vo vyčlenených špecializovaných zariadeniach s perspektívou života mimo spoločnosti," vysvetľuje riaditeľka Detského klubu Dagmar Kozáková.
"Hoci za posledných desať rokov sa veľa zmenilo, stále to nie je dostatočné," hovorí. "Dodnes pretrváva deficit zdravotníckych a sociálnych služieb nevyhnutných pre život týchto ľudí v ich prirodzenom prostredí. Existujúce služby nie sú z hľadiska kvality ale i kapacít dostatočné. Preto sa snažíme o pozitívne zmeny i formou výmeny vlastných poznatkov."
V priestoroch detského klubu sa teda spoločne s hosťami z Ukrajiny po oba dni vášnivo diskutovalo o poskytovaní neziskových služieb osobám so zdravotným postihnutím. Obe strany sa prakticky oboznamovali s rôznymi metódami komplexnej rehabilitácie ako sú sociálna terapia, fyzioterapia ale i na Slovensku málo známe metódy kineziterapie a animalterapie (delfinoterapie, hippoterapie a canisterapie).
"Nedostatok rehabilitačných metód pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) je vážnym problémom riešenia pomoci tejto cieľovej skupine. Pociťujú ho aj profesionáli z akademických kruhov z Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach a Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach," pokračuje Dagmar Kozáková. "Výsledky práce našej mimovládnej organizácie sú už známe v rámci celého východného Slovenska. Často za nami prichádzajú ľudia z oblastí, kde je deficit sociálnych služieb, s otázkou, ako vybudovať v ich komunite zariadenie ako je Detský klub. Tak to bolo i v prípade zástupcov Kinezis klubu z Ukrajiny. Prijali sme toto oslovenie i z dôvodu, že máme príležitosť získať z tejto spolupráce nové metódy práce v oblasti liečebnej rehabilitácie osôb s ťažkým zdravotným postihnutím."
Ako dodáva, cieľom spomínaného projektu je zlepšiť situáciu v oblasti starostlivosti o občanov s ŤZP v regióne Košíc i Kyjeva. Výmena informácií, praktických zručností a skúseností má prispieť k zvyšovaniu kvality práce v prospech zdravotne postihnutých klientov. Spolupráca na medzinárodnej úrovni tiež posilňuje autoritu mimovládnych organizácii v oboch krajinách.
"Detský klub chce získať nové metódy práce najmä v oblasti liečebnej rehabilitácie," dodáva Dagmar Kozáková. "Zaujímame sa najmä o oblasť alternatívnych metód, ako je kineziterapia a animalterapia, ktoré nie sú na Slovensku dostatočne známe a skúsenosti sú minimálne. Pre posúdenie účinnosti nových terapií je dôležité zapojiť do spolupráce odborné pracoviská, ako sú rehabilitačné oddelenia vo fakultných nemocniciach. Spolupracujúce organizácie prijali účasť v projekte z dôvodov, že aj v týchto kruhoch pretrváva nedostatok informácií a skúseností pri liečení rôznych zdravotných postihnutí, pričom spektrum v súčasnosti užívaných metód nie je dostatočne efektívne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári