Košice - Daň z nehnuteľností včera zvýšili poslanci košického parlamentu, keď schválili
všeobecno-záväzné nariadenie (VZN) súvisiace s pokračujúcim procesom decentralizácie verejnej správy a fiškálnej decentralizácie. Ich schválenie si priamo vyžiadalo prijatie zákona o miestnych daniach a miestnych poplatkoch a nariadenie vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov fyzických osôb územnej samospráve.
"Pre Košice bol týmto nariadením schválený koeficient 1,5 čo znamená, že mesto Košice bude mať v budúcom roku o 203 mil. 417-tisíc korún menej, ako sú tohtoročné príjmy mesta zo štátnych dotácií na originálne kompetencie pre školstvo, mestskú verejnú dopravu, náhradu za podielové dane a originálne kompetencie pre opatrovateľskú službu. Mesto bolo týmto nariadením prinútené hľadať vlastné zdroje na zabezpečenie vitálnych funkcií," vysvetlil primátor Zdenko Trebuľa (na snímke).
Najviac očakávaným bolo rokovanie o návrhu VZN o miestnych daniach. Poslanci po veľmi dlhej a búrlivej diskusii schválili s menšími zmenami návrh, ktorý pripravil magistrát mesta po rozsiahlych diskusiách so starostami 22 mestských častí.
Pre účely tohto nariadenia boli určené dve kategórie, ktoré sú tvorené katastrálnymi územiami. V I. kategórii sú katastrálne územia Čermeľ, Stredné mesto, Huštáky, Letná, Severné mesto, Kamenné, Brody, Nové Ťahanovce, Terasa, Grunt, Železiarne, Furča, Južné mesto, Skladná a Jazero. V II. kategórii sú zaradené katastrálne územia Ťahanovce, Kavečany, Lunik, Myslava, Lorinčík, Pereš, Poľov, Šaca, Košická Nová Ves, Vyšné Opátske, Nižná Úvrať, Krásna, Barca, Šebastovce.
Za každý meter štvorcový podlahovej plochy bytu zaplatia občania v budúcom roku rovnako v obidvoch kategóriách 8 korún. Pri byte s priemernou rozlohou zaplatia občania namiesto doterajších 240 korún od nového roka 480 korún ročne. Poslanec Ján Frajt (Smer) zdôraznil, že sadzby dane z nehnuteľností boli v Košiciach dlhodobo podpriemerné oproti iným slovenským mestám.
Pri nebytových priestoroch sa bude platiť daň 50 a 30 korún za štvorák. Za stavby na bývanie, to znamená rodinné domy v I. kategórii 6 korún, v II. kategórii 4 koruny. Za stavby na pôdohospodársku produkciu jednotne 4 koruny. Za rekreačné a záhradkárske chaty a domčeky jednotne 22 korún. Za garáže 30 a 20 korún. Za priemyselné stavby 80 a 50 korún, za stavby na ostatnú podnikateľskú a zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu 120 a 80 korún.
VZN počíta so zvýšením dane pri viacpodlažných stavbách za každé ďalšie podlažie okrem prvého nadzemného o 5 a 3 koruny. "Schválené VZN sa priamo dotknú občanov Košíc cez zvýšenie sadzieb. V niektorých častiach menej, ale niekde výrazne. Najmä u právnických osôb a podnikateľov. Pri veľkých subjektoch pôjde aj o milióny korún," skonštatoval po rokovaní primátor Zdenko Trebuľa, ktorý verí, že deficit rozpočtu bude dôležitým argumentom na preorganizovanie košickej samosprávy-zníženie mestských častí a počtu poslancov tak, aby sa peniaze využívali efektívnejšie ako doteraz. "Mesto doplatilo na vládne nariadenie o rozdelení výnosu dane z príjmov. Viac ako 200 miliónový výpadok musíme nahradiť z vlastných zdrojov. Musím priznať, že ani v najhorších snoch sme nepočítali s takýmto deficitom. Nie je to len náš problém, rozhodnutie sa dotklo všetkých väčších miest nad 50 tisíc obyvateľov, ale my ho v našich ekonomických problémoch cítime podstatne silnejšie. Navyše existujúci reálny rozdiel medzi západom a východom krajiny spôsobuje, že v tejto časti Slovenska bude dopad na obyvateľov oveľa tvrdší."
Poslanec František Zika (SF) pripomenul, že zvýšenie daní z nehnuteľností pre podnikateľov ich výrazne zaťaží a poslancov sa pýtal, či je udržateľné, ak má mesto výpadok v príjmoch, trvať na nezvyšovaní cien v mestskej hromadnej doprave a dotovať DPMK na úkor tých, ktorí električkami nejazdia. "Tento princíp nie je spravodlivý."
O ďalších zmenách daní, ktoré schválilo mestské zastupiteľstvo sa dočítate v zajtrajšom vydaní Korzára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári