nie je pokus o pestovanie ľudskej lenivosti ani módny výstrelok. To zvláštne červené "autíčko" so bzučiacim motorom je totiž vynálezom Ladislava Fudalyho na uľahčenie života telesne postihnutých. Zaujímavá mašinka s dômyselným mechanizmom, chráneným pridelením priemyselného vzoru, má pomôcť hendikepovaným ľuďom dostať sa takmer všade. Aj tam, kam by sa s bežným invalidným vozíkom dostali len veľmi ťažko.
"Mal som sestru, ktorá bola odkázaná na invalidný vozík. A keďže bola veľmi rada v prírode, chcel som jej nejakým spôsobom pomôcť, aby sa do tej prírody dostala," naznačil L. Fudaly okolnosti, ktoré predchádzali myšlienke vyrobiť niečo, čo by pomohlo imobilným bez problémov zvládnuť aj horší terén.
Bolo to asi pred siedmimi rokmi, keď spolu so synom podľa vlastných predstáv skonštruovali prvý prototyp. Po preskúšaní nasledovalo vychytávanie múch a neustále zdokonaľovanie drobností tak, aby ďalšie modely, ktoré postupne v priebehu dlhých rokov prichádzali na svet, boli čo najspoľahlivejšie a zároveň nenáročné na ovládanie.
"Amatérski" konštruktéri pracovali pre istotu hneď na dvoch variantoch. Jeden je určený pre ľudí, ktorým stupeň postihnutia dovoľuje vstať z vozíka a presadnúť si za volant trojkolky. Dômyselnosť druhého zas ocenia všetci tí, pre ktorých je invalidný vozík trvalým spoločníkom. Vtip je v tom, že vďaka špeciálnej výškovo nastaviteľnej plošinke trojkolka odvezie človeka aj s vozíkom. "Technické riešenie prešlo, samozrejme, vývojom. Za tých pár rokov sme vyrobili šesť vozíkov a na každom sme niečo vylepšili. Dosiahli sme to, že vozík je jednoduchý na ovládanie, je univerzálny pre všetky možné postihnutia, čo sa týka rúk či nôh, je vhodný pre všetky typy terénov, otočí sa prakticky na mieste a je schopný aj cúvať, pričom stačí len otočiť volantom," poodhaľuje L. Fudaly čo-to zo svojej tvorivej dielne.
Nad fragmentmi technických vylepšovákov však stojí čosi omnoho dôležitejšie. Prinávratený pocit sebavedomia, ktorý niekedy klesá úmerne so stúpajúcou mierou postihnutia.
"Niektorí ľudia môžu mať kvôli svojmu postihnutiu pocit, že už nie sú užitoční. S týmto vozíkom sa dostanú skutočne takmer všade. Ja som si na tom pri skúšaní tiež odjazdil svoje a viem, čo mi ten vozík umožní. Viem si predstaviť, aká je to pre postihnutého pomoc," zdôrazňuje L. Fudaly.
Jeho slová potvrdil i telesne postihnutý Ján Tejbus, ktorý červenú trojkolku preveril skutočne po každej stránke. Dokonca sa na nej vydal aj na vyše stokilometrovú okružnú jazdu zo Spišskej Belej na Popradské pleso a späť.
"Trvalo mi pár dní, kým som sa zorientoval v riadení, naučil sa to ovládať a zistil som, čo všetko sa s tým dá robiť. Môžem povedať, že je to vynikajúci pomocník. Oceňujem najmä to, že s tým môžem ísť všade, na cestu, aj do prírody," dodal J. Tejbus.
Jediným problémom, brzdiacim možno aj hromadnú výrobu, sú (už tradične) financie. A kým zainteresovaní zaryto mlčia, Ladislav Fudaly vytrvalo zaťažuje rodinný rozpočet. "Obracal som sa na všelijaké organizácie, no nepochodil som. Nerobím to však za tým účelom, aby som na tom zarobil. Viem, že investované peniaze sa mi nevrátia, ale drží ma pri tom pocit, že môžem pomôcť ľuďom," uzavrel L. Fudaly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári