Počas štúdií na vysokej škole ekonomickej si urobil aj pedagogické minimum. "Učiť som aj začal na Strednej ekonomickej škole v Bardejove. Splnil sa mi sen. Učil som účtovníctvo a výpočtovú techniku. Potom som sa však dostal do vôd štatistiky, možno aj trochu zásluhou otca, ktorý bol riaditeľom štatistického úradu v Bardejove. Aj som si zo štatistiky začal robiť vedeckú ašpirantúru." Zároveň vysvetlil, že štatistika človeka zaujme až potom, keď sa naučí čítať štatistické čísla. "Lebo čísla človek väčšinou berie ako fakt, ale keď už dokáže za nimi vidieť nejaké vzťahy, procesy, ľudí a súvislosti, tak je to o inom." Podotkol, že najviac sa v poslednom čase venovali demografickým údajom, lebo nedávno bolo sčítanie obyvateľov a domov "spoločnosť z toho bude žiť ďalších desať rokov," skonštatoval.
K demografickým údajoch ešte povedal, že na k ním po ne chodí veľa študentov vysokých škôl, žiadajú vzdelanostnú úroveň, náboženstvo, bývanie a podobne. Podotkol, že aj známy údaj inflácia sa robí na základe údajov zo štatistiky. Volebná štatistika tiež patrí do ich pôsobnosti. "Robíme ju od roku 1990. Boli sme pri všetkých voľbách a dobre sme sa tejto úlohy zhostili. Povedal by som, že volebná štatistika nám pomáha zviditeľniť sa u verejnosti."
Keď vznikli kraje sa Ján Cuper prihlásil do konkurzu na riaditeľa krajskej štatistickej správy a uspel. Teraz už prakticky deviaty rok dochádza denne z Bardejova do Prešova. Pôvodne však, ako hovorí, chcel študovať telesnú výchovu. "Robil som ľahkú atletiku, tiež súťažne basketbal. Potom som presedlal na šach a vydržal som pri ňom od štúdiu na gymnáziu, teda od roku 1970, dodnes. Boli sme v vtedy prvými šachovými elévmi v Bardejove. Dnes hráme v Bardejove prvú šachovú ligu."
Dodal, že všetok svoj voľný čas venuje šachu. Z titulu svojej funkcie, ho síce nemá veľa, lebo musí absolvovať vedľa služobných ciest do Bratislavy, a má aj iné aktivity, pomáha stredným školám s manažérskymi kurzami a pre Trnavskú univerzitu, konkrétne externistov sociálnej práce v Bardejove prednáša základy štatistiky. "Odmietal som do toho ísť, ale nakoniec ma zlomili." Na otázku, aký je k študentom, s úsmevom poznamenal, že doteraz všetci, hoci niektorí na druhý pokus, zápočet spravili.
"A sobota - nedeľa, to sú šachové zápasy," podotkol s úsmevom. Na otázku, či aj musí trénovať, skonštatoval, že samozrejme "aj šach vyžaduje tréning, ako ostatné športy. Tiež sa musí študovať teória. Keď človek totiž dlhšie nehrá, potom ruka je ťažšia. Aj myseľ aj ruka, a prejaví sa to v časových tiesňach." O záľubách ešte povedal, že rád chodí na turistiku a rád lyžuje. Tiež rád sa túla po lese, hlavne v okolí Nižnej Polianky kde má chatu. "Takto relaxujem. Až teraz som si uvedomil, ako moje telo túži po prírode. Nikdy som nevnímal les tak intenzívne ako dnes, pritom som vyrastal na dedine, medzi kravami."
Riaditeľ krajskej štatistiky sa rozhovoril aj o deťoch "už odrastajú. Syn tento rok maturuje. Síce veľmi sa mu učiť nechce, zato športuje, hrá hádzanú. Dcéra je zase tretiačka na technickej univerzite. Tiež chcela študovať telesnú a učiteľstvo, ale jej to nevyšlo. Verím však, že tak ako ja som si našiel svoje naplnenie v štatistike, aj ona si nájde svoju parketu." O sebe, ako šéfovi hovorí "ak sú pracovné úlohy splnené, o ostatných veciach sa so mnou dá vždy dohodnúť." A neresti? Tvrdí, že o nich sa nehovorí. Pivo si však dá. "Prečo nie, hlavne v lete. Nie som nejaký puritán, ale nepreháňam. Týka sa to i vína, keď sú príležitosti, tak neodmietnem." O domácich prácach hovorí, že nemá na ne čas. Robí však nákupy "pred víkendom je to moja pravidelná záležitosť. Ale tiež som presvedčený, že keby som chytil skrutkovač a iné inštrumenty do ruky, tak by som dokázal hocičo opraviť. Aj na chate som si robil všetko sám, strechu, palubky, maľovanie, vodovodné a inštalačné práce. Skrátka neviem o tom, že by som tam mal niekedy majstra."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári