služieb (DSS) chce totiž vyriešiť problémy s chovancami, ktorí nemajú kam ísť po dovŕšení veku 25 rokov.
"Tieto objekty budú slúžiť v prvom rade pre našich klientov, ktorí podľa sociálneho zákona môžu v DSS zostať len do 25 rokov. Sú to štátne deti, ktoré nemajú kam ísť. Bude to pre nich prechodné bývanie, nezostanú tu nastálo. Verím, že si nájdu zamestnanie a bývanie. Ale zatiaľ sa kam podejú, pod most? To nie. Máme tu telesne postihnuté deti, ktoré sú už v tomto pre nich nevýhodnom veku. Budú si za to platiť, musíme ich naučiť, aby vedeli narábať s financiami. U nás žijú v sklenníkovom efekte, veď majú všetko pripravené. Musia sa naučiť samostatne žiť," povedal nám riaditeľ DSS Ladislav Ósz.
Tretinu z 20-miliónovej investície poskytla Rozvojová banka rady Európy, zvyšok uhradil štát a Košický samosprávny kraj. Zariadenie jednotlivých priestorov zabezpečil U. S. Steel. Samotné objekty posvätil pred odovzdaním do užívania kňaz.
Predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer uviedol, že sa za dva roky od prevzatia kompetencií v sociálnych službách významne zlepšila ich kvalita. "Postavenie klientov, ich sociálna integrácia, podmienky bývania i stravovanie sú na vyššej úrovni.
Dávali sme robiť monitoring kvality služieb teraz a pred dvoma rokmi. Na základe takéhoto objektívneho hodnotenie vidno, že kvalita ide hore," hovorí R. Bauer.
Ako dodal, chránené bývanie je tou najlepšou možnosťou riešenia týchto problémov, pretože v tomto prostredí klienti s ľahším postihnutím majú vytvorené tie najlepšie podmienky aj na terapiu.
V objektoch chráneného bývania nájde nový domov asi dvadsiatka handicapovaných ľudí, ktorí dovŕšili 25 rokov a preto musia ich doterajšie sociálne zariadenie opustiť. A aké podmienky musia splniť ľudia, ktorí chcú nové priestory obývať?
"Musia byť, žiaľ, telesne postihnutí. Časť je určená pre vozíčkarov, časť pre ľudí s ľahším postihnutím. Ak o nich neprejavuje nikto záujem, nemajú rodinu, ubytujeme ich. Veríme, že spoločnosť o niekoľko rokov im umožní, aby sa niekam zaradili. Bývanie však nebude zadarmo. Majú svoje dôchodky a snažím sa zaviesť, aby platili. Hoci minimálne, ale musia, lebo nepoznajú hodnoty. Suma ešte nie je jasná, väčšiu časť nákladov však bude znášať DSS. Hoci tu ubytujeme dvadsať ľudí, pre Košice je to stále málo."
V meste by potrebovalo takéto bývanie asi dvetisíc ľudí... "Trend totiž ukazuje, že sa rodíž viac telesne postihnutých. My sme našťastie výber robiť nemuseli.
Ústav existuje 30 rokov a takýchto ľudí sme mali detí tak akurát. Avšak populácia rýchlo dorastá."
V nových domčekoch budú časom bývať nielen klienti Domova sociálnych služieb na Opatovskej, ale aj z iných sociálnych zariadení v meste. Prví obyvatelia sa do nich nasťahujú v najbližších dňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári