neoprávneného odberu, pretože ľudia žijúci na sídlisku elektrinu odobrajú načierno. Elektrárenská distribučná spoločnosť proti čiernym odberatľom bojuje rôznymi spôsobmi. Nič však nepomáha. Ak čiernych odberateľov odpoja, len čo elektrikári odídu, káble putujú späť k rozvodnej skrini. Nepomáhajú dokonca ani žaloby, hoci súdy už vyniesli svoj verdikt nad stovkami čiernych odberateľov.
"V súčasnosti evidujeme viac ako 600 právoplatne odsúdených páchateľov trestných činov v súvislosti s neoprávnenými odbermi elektriny. Väčšinou však ide o podmienečné odsúdenia," hovorí vedúca úseku Komunikácia VSE PhDr. Anna Pančurová.
Niekoľko osôb si však už za krádež elektriny posedelo aj vo väzení. "Raritou je jeden notorický ´odberateľ´, ktorý už sedel za podobný trestný čin trikrát. Najprv tri mesiace, potom šesť a naposledy dostal deväť mesiacov väzenia."
Nie všetky prípady zistené ako neoprávnený odber však končia na súde. Je vecou polície, či skutok posúdi ako trestný čin alebo priestupok. "Drvivá väčšina neoprávnených odberov elektriny odhalených našími pracovníkmi však končí trestným stíhaním. Ročne ich je v priemere viac ako štyristo. Z pohľadu práva totiž nelegálni odberatelia spôsobujú nielen škodu VSE, ale páchajú aj trestný čin krádeže, podvodu, vlámania alebo poškodzovania verejno-prospešného zariadenia."
Za takéto počínanie môže byť od nich vymáhaná úhrada finančnej škody, ale zároveň musia byť podľa slovenských zákonov potrestaní.
Vedúci odboru Inšpekcia predaja elektriny vo VSE Miroslav Miškovič rozdeľuje neoprávnených odberateľov do dvoch kategórií. "Najpočetnejšou sú sociálne odkázaní. Často ide o rómske osady, kde je neoprávnený odber energie spôsobený nelichotivou hospodárskou situáciou. Za nebezpečnejšiu však považujem skupinu ľudí, ktorí podvádzajú vo veľkom. Dokonca už pri stavbe rodinných domov si budujú v stenách tajné odbočky elektrického vedenia a využívajú mnoho prešpekulovaných metód ako sa vyhnúť plateniu za elektrinu," vysvetľuje M. Miškovič.
Na otázku, ako je možné zrealizovať tajné odbočky, inšpektor elektriny odpovedal vyhýbavo. "Detailne vám ich nepoviem, veď by sme mohli dať návod ďalším podvodníkom. Náš odbor však spolupracuje s renomovanými výskumnými pracoviskami pri vývoji špeciálnej meracej techniky na odhaľovanie neoprávnených odberov."
Elektrina sa teda nekradne len na Luniku IX. Energiu chcú mať zadarmo aj ľudia, ktorí neraz neváhajú investovať do stavby svojho príbytku milióny. Ak však príde na platenie elektrickej energie, pokúšajú sa z toho vykrútiť. "Zriedkavosťou v takýchto prípadoch nie sú státisícové sumy, ktoré nám dlhujú. Rekord drží majiteľ rodinného domu, ktorého dlžoba sa vyšplhala na dva milióny korún."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári