konáriky, známe i pod názvom "barborky", im spoľahlivo zasignalizujú, či sa v nasledujúcom roku dostanú pod čepiec. Ak totiž vetvičky obsypali do Štedrého dňa kvety, mohli mladé dámy štartovať s prípravami na sobáš. Barborkový kvietkový zvyk patrí medzi najpopulárnejšie adventné zvyky.
Dnešné oslávenkyne však majú v agende aj iné schopnosti. Štvrtý decembrový deň patrí k pranosticky veľmi významným termínom. Najznámejšia prípoviedka hovorí: Aké je počasie na Barboru, také ostane po celý advent. Ďalšie pranostiky rozvíjajú túto múdrosť dedov detailnejšie. A tak sa hovorí, že ak je Barborka ufúľaná od blata, na Štefana, to znamená 26. 12. možno čakať poriadne mrazy. Ak však býva dnešná oslávenkyňa naškrobená, čo znamená, že mrzne, možno predpokladať príchod mikulášskeho oteplenia. To podľa kočišskej tradície: Ak na Barboru mráz, schovaj sane, chystaj voz.
Ľudia na vidieku aj dnes pozorne hľadia na lúky i na ovocné stromy. Traduje sa totiž, že ak lúky prikrýva sneh, možno sa v nasledujúcom roku tešiť z veľkého množstva nakosenej trávy. V záhradách inovať na stromoch naznačuje, že dobrá by mala byť aj úroda ovocia.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári