orchester ŠFK so štyrma americkými sólistami a dvoma dirigentmi podieľa na nahrávaní albumu, ktorý by za veľkou mlákou mal výjsť v januári budúceho roka.
B. Ackermann (65) sa celý život venuje muzike - klasickej, jazzovej i improvizovanej. Hrá na flautu, saxofón, klarinet a piáno a na nahrávaní v Košiciach sa podieľa nielen ako autor skladieb, ale aj ako inštrumentalista. "Okrem mojich skladieb tu nahrávame aj diela iných skladateľov, napríklad Angela Musolina," povedal Ackermann, ktorému sa s tunajším orchestrom spolupracuje veľmi dobre. "Je to teleso na vynikajúcej úrovni. Okrem toho tu máme všeobecne veľmi dobré podmienky."
Táto spolupráca je prospešná pre obe strany - Košičania si ňou zvýšia kredit, opäť sa zviditeľnia v zahraničí a získajú finančný prostriedky. Pre amerického skladateľa je to zas šanca byť hraný, čo je v USA veľmi obtiažné. "Americký skladatelia sú v Amerike veľmi málo hraný, pretože je tam ťažké získať prostriedky a zaplatiť si dobrý orchester," vykresľuje situáciu Tristan Willems, ktorý Ackermanna do Košíc pritiahol.
Ten už s košickou filharmóniou spolupracoval viackrát. "Pred rokom sme tu nahrávali projekt amerického skladateľa A. Musolina a keďže sa nám s tunajším orchestrom robilo veľmi dobre, rozhodol som sa vrátiť a urobiť tu ďalšie nahrávky." K tomu si Willems prizval viacerých vynikajúcich amerických hráčov a jedným zo sólistov je aj riaditeľ ŠFK Július Klein.
Zaujímavé je, že na jednej časti projektu sa bude okrem dirigenta, Angličana Kirka Trevora, spolupodieľať aj Larry Newland. Ten v súčasnosti žije v Košiciach, no kedysi hral v New Yorskej filharmónii a neskôr pôsobil ako šéf hudobného oddelenia Delfa Univerzity v New Yorku, kde 10. rokov spolupracoval aj so spomínaným skladateľom Musolinom.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári