šesťdňovej služobnej cesty na Islande. Spolu s obchodným riaditeľom TEKO Vladimírom Dolným boli skúmať aj to ako by sa dali aplikovať islandské skúsenosti s využívaním geotermálnej energie v ich podniku po nábehu projektu Geoterm v Ďurkove. Služobnú cestu im podpísali dvaja z piatich členov Predstavenstva spoločnosti, kde podľa našich informácií majú väčšinu ľudia blízki ANO.
Podľa našich informácií stála táto služobná cesta okolo 150 000 Sk. O tieto peniaze by mal byť chudobnejší aj hospodársky výsledok TEKO v tomto roku. Presné čísla nám však generálny riaditeľ Teplárne odmietol prezradiť. "Som lojálny k tejto firme," povedal nám Ján Ferenci.
Aj keď ľudia z Teplárne považujú túto služobnú cestu prinajlepšom za zbytočnú, I. Kozák ako aj V. Šnír dôrazne odmietajú názor, že šesť dní na Islande bolo pre nich ich posledným výletom vo funkcii... Svoju pôvodnú reakciu, v ktorej I. Kozák pripustil, že aj optimistický termín realizácie prvých dodávok geotermálnej energie z Ďurkova do Teplárne, už asi vo svojej funkcii nestihne, nám I. Kozák neautorizoval. Namiesto toho nám poslal iné stanovisko.
Podľa rozhodnutia vlády by Tepláreň mala byť sprivatizovaná do júna 2005. Je viac ako pravdepodobné, že obaja nominanti ANO v štatutárnych orgánoch podniku si budú musieť zmeniť svoje vizitky, a tak je otázne, prečo na Island neišiel iba V. Dolný, ktorého funkcia nie je závislá od budúcich majiteľov, ale len od jeho manažérskych schopností. Pravdou je, že projekt využívania geotermálnej energie by mal byť svojím rozsahom najvýznamnejší v Európe a bude podľa odhadov stáť okolo 2,5 miliardy korún. Zatiaľ sa však urobili len prieskumné vrty, keďže na realizáciu projektu aj v obmedzenom rozsahu chýbajú spoločnosti Geoterm peniaze...
Akcionármi Geotermu sú Slovgeoterm, SPP a mesto Košice. Zástupca mesta Ladislav Baločko (SDKÚ) však vidí I. Kozákom spomínanú možnosť, že Tepláreň bude od začiatku roka 2007 vyrábať teplo z geotermálneho vrtu v Ďurkove ako nereálnu. "V súčasnosti ešte nie je vydané ani stavebné povolenie a nerealizoval sa ani výkup pozemkov. Preto je dátum 1. 1. 2007 podľa mňa nerealizovateľný. Ak všetko pôjde podľa predstáv a podarí sa nám získať prostriedky na realizáciu projektu vo výške 2,5 až 3 miliardy korún, čo však tiež môže byť problém, možný termín vidím tak začiatkom roka 2008."
Fond národného majetku (FNM) ako majoritný vlastník Teplárne požiadal aj na základe informáciií z denníka Korzár I. Kozáka, V. Šníra a člena Predstavenstva F. Buchalu, aby im vysvetlili dôvody cesty na Island. Predstavitelia fondu však pondelkové bratislavské stretnutie nechceli príliš medializovať. "Zástupcovia FNM si vyžiadali správu o výsledkoch ich služobnej cesty. Tá by mala dať odpoveď na hospodárnosť tohto kroku. Predpokladám, že výsledok bude k dispozícii už v najbližšom čase," povedala jeho hovorkyňa Tatjana Lesajová.
Oficiálne stanovisko TEKO
V dňoch 3. 11. 2004 7. 11. 2004 sa uskutočnila oficiálna návšteva ministra životného prostredia Lászlóa Mikloša na Islande. Jedným z hlavných bodov programu bola aj exkurzia najvýznamnejších islandských geotermálnych staníc a prerokovanie aplikácií ich technológií na košický geotermálny vrt. Vzhľadom na to, že spoločnosť TEKO, a. s., je priamo zainteresovaná na realizácii tohto projektu boli jej zástupcovia pozvaní na vyššie uvedenú návštevu. Za Tepláreň Košice boli členmi tejto oficiálnej návštevy predseda Predstavenstva a Dozornej rady Ing. Igor Kozák a Ing. Vladimír Šnír. Spolu s obchodným riaditeľom TEKO Ing. Vladimírom Dolným mali možnosť vidieť ako by sa dali aplikovať islandské skúsenosti s využívaním geotermálnej energie v Teplárni Košice. Využitie tejto energie z lokality Ďurkov je súčasťou strednodobej koncepcie, v ktorej Geotherm je zabudovaný ako jeden z dominantných prvkov zabezpečujúcich potrebu tepla pre mesto Košice. K tomu je podpísaná zmluva o budúcej zmluve, ktorej záväznosť by mala byť od 1. 1. 2007. Od tohto dátumu by Tepláreň Košice mala odoberať 2 100 TJ, čo je viac ako 1/3 vyrobeného a 40% dodaného tepla. Z koncepcie vyplýva úloha pripravovať zdroje Teplárne pre tento projekt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári