z košického štúdia vtedajšieho Československého rozhlasu.
"Pravidelné vysielanie začalo v ukrajinskom jazyku v roku 1934," načrela do histórie terajšia šéfka národnostno-etnického vysielania Jana Pataráková (na snímke).
Prvým redaktorom bol Andrej Rudlovčák a jeho manželka, ktorá dodnes žije, pôsobila v tomto vysielaní ako externistka. "V jej spomienkach sa dokonca hovorí, že každý deň dochádzala z Mukačeva do Košíc, aby mohla odvysielať."
Redaktori v tom čase vysielali v ruštine alebo ukrajinčine, až v 90. rokoch, keď bola uzákonená rusínčina ako spisovný jazyk, začalo aj špeciálne rusínske vysielanie.
V deväťdesiatych rokov navyše pribudlo k ukrajinskému vysielaniu aj nemecké, rómske, české a poľské. Ešte predtým však redakcia vo vojnových rokoch ´kočovala´ z Košíc do Prahy, aby sa napokon v štyridsiatomôsmom vrátila späť na východ Slovenska - nie však do Košíc, ale do Prešova. Tam sídlila redakcia najdlhšie - až do roku 2003, kedy bola opäť presťahovaná do Košíc.
Oslavy 70. výročia sa SRo rozhodol zorganizovať 10. decembra v Dome kultúry vo Svidníku. "Tieto oslavy budú jednak oficiálne - vedenie Slovenského rozhlasu tam odovzdá siedmim ľuďom ceny za ich pričinenie o rozvoj národnostno-etnického vysielania. A jednak sa tam chystá krst cédečka ´A čija to chyža´. Je to cédečko rusínskych pesničiek, ktoré sú zozbierané z rôznych oblastí a obcí a interpretujú ich najväčšie hviezdy rusínského folklóru."
Tieto skladby si bude môcť v rámci hlavného programu vypočuť aj publikum vo Svidníku a o dva dni neskôr, teda 12. decembra, aj poslucháči v rámci národnostno-etnického vysielania.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári