liečby vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb previedol primár kardiologického oddelenia Martin Studenčan a Stanislav Juhás. Obidva zákroky, ktoré trvali asi hodinu a prebehli bez akýchkoľvek komplikácií, sa uskutočnili pod dohľadom Jozefa Mašuru z bratislavského detského kardiocentra.
"Defekt predsieňovej prepážky je vrodená srdcová chyba, ktorá môže v detstve ľahko uniknúť pozornosti lekárov, keďže pacienti nemajú žiadne ťažkosti. Až po mnohých rokoch, v dospelosti, na chybu upozornia ťažkosti pacienta - najčastejšie je to sťažené dýchanie pri námahe a opuchy dolných končatín. Ak by sa problém neriešil, stav môže počas nasledujúcich rokov progredovať až do úplného zlyhania srdca," vysvetľuje Martin Studenčan, podľa ktorého sa doposiaľ takéto chyby liečili náročnou operáciou srdca. Pri nej bolo potrebné otvoriť srdcové predsiene a defektnú prepážku zašiť. Takýto zákrok si vyžadoval dlhodobú rekonvalescenciu a zanechával kozmeticky nežiadúcu rozsiahlu jazvu na hrudnej stene.
"Náročnú operáciu srdca začal v posledných rokoch vo svete nahrádzať katetrizačný zákrok. Pri ňom sa prístupom cez stehennú žilu do srdca špeciálnou elastickou trubičkou zavedie malý dáždniček, ktorý sa v srdci rozbalí a uzavrie spomínaný nežiadúci otvor v srdcovej prepážke. V Košiciach sme takúto operáciu realizovali v piatok vôbec po prvýkrát," hovorí primár kardiologického oddelenia.
Nový zákrok, ktorý je bezbolestný a sa robí pri plnom vedomí pacienta, si vyžaduje iba dvoj-troj dňovú hospitalizáciu. Trvá približne hodinu a ostane po ňom ba niekoľko milimetrová jazvička na stehne. Jeho ďalšou výhodou je, že hneď po prepustení z nemocnice sa pacient môže vrátiť do práce.
Na Slovensku sa tieto zákroky u dospelých pacientov doposiaľ vykonávali iba v Slovenskom ústave srdcových chorôb v Bratislave. MUDr. Studenčan očakáva, že vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb ich budúci rok zrealizujú asi dvanásť.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári