na východnom Slovensku tvorili partizánsku oblasť. Jeho obyvatelia obetavo podporovali partizánov, príslušníkov zväzku Čapajev. A práve preto tu pred šesťdesiatimi rokmi besneli nemeckí okupanti a ich prisluhovači. Fašistické okupačné jednotky prenasledovali, vraždili, pálili...
Moja rodná obec Mrázovce susedí s Tokajíkom. Rodičia, ktorí prežili ťažké vojnové útrapy, neraz rozprávali a spomínali. Svedkovia otrasných udalostí nikdy nezabudli na novembrové ráno, keď všetkých mužov z obce s putami na rukách sústredili pod lesom zvanom Perelisk. Ženám prikázali, aby im prichystali jedlo, lebo idú kopať zákopy. Pod lesom mužom prečítali neodvolateľný rozsudok: "Za pomoc a podporu partizánom odsudzujú sa na trest smrti zastrelením." Príkaz bol splnený do posledného slova. Zastrelených bolo 32 mužov a dvaja sa zázrakom zachránili. Prežili masakru, aby neskôr vydali svedectvo. Vdovy a siroty evakuovali a obec podpálili. Tokajík prestal existovať. Natrvalo vymazať z mapy Slovenska sa ho však nepodarilo.
Na jar v roku 1948 sa začalo s výstavbou obce. Účinnú pomoc poskytol vtedajší minister národnej obrany generál Ludvík Svoboda, ktorý mal vrelý vzťah k východnému Slovensku. Vo februári 1948 poslal ženijné vojsko, aby vybudovalo cestu do obce. K vojakom sa pridali študenti z ukrajinských gymnázií v Prešove, Humennom a Medzilaborciach. Ani nie za dva roky sa všetci pozostalí nasťahovali do novovybudovaných domov.
Túto smutnú udalosť pripomína pri vstupe do obce pamätník Návrat do vypálenej obce, od Františka Gibalu.
Tokajík žije a pamätá... Je potrebné pripomínať hlavne mladej generácii. Sloboda, ako vidíme aj teraz, nie je samozrejmá vec. Tá naša bola ťažko vykúpená krvou tokajíckych mužov a miliónmi, ktorí položili svoje životy na celom svete, aby sme my mohli žiť v pokoji a mieri.
Mária Tomášová-Tančáková
Z bohatej činnosti našej školy
Dnes, keď dochádza k reformám takmer vo všetkých oblastiach našej spoločnosti, nemôžeme sa im vyhnúť ani v školstve. Novým zmenám sa prispôsobujú aj žiaci a pedagógovia ZŠ na Ul. Ing. Kožucha v Spišskej Novej Vsi. Ju už u nás dlhodobou tradíciou, že talentované deti navštevujú tzv. matematické triedy, no nedávno učitelia podchytili aj jazykovo nadaných žiakov a vznikli jazykové triedy.
Výsledky práce sú zatiaľ veľmi pozitívne. Sú to predovšetkým popredné umiestnenia na olympiádach, pytagoriádach, či športových podujatiach. Naša škola sa taktiež zapojila do projektu Infovek, Zdravá škola, Detský čin roka, projektu sociálno-patologickej prevencie, primárnej prevencie drogových závislostí a iné. Zvýšenú pozornosť venujú učitelia aj práci so žiakmi s vývinovými poruchami, ako aj s poruchami správania. Je toho naozaj ešte veľa. Bohatá činnosť samozrejme zvyšuje nároky na prípravu učiteľov i žiakov, za čo patrí obdiv a poďakovanie všetkým, ktorí sa spomínanej práci venujú s láskou a zodpovednosťou.
Mgr. Vladimír Burík
Deň študentstva v SOU Prakovce
Aj tento rok sme sa zapojili do 9. ročníka protidrogových aktivít venovanému Dňu študentstva a Dňu boja za demokraciu a slobodu. 18. a 22. november v našej škole patril športovo zábavnému dňu. V týchto dňoch vyvrcholili všetky aktivity zamerané na prevenciu drogových a iných protispoločenských aktivít. Začali sa mimoriadnou triednickou hodinou, zameranou na históriu i súčasnosť 17. novembra. Po jej skončení si chlapci i dievčatá mohli pozrieť výstavu Zberateľská vášeň, do ktorej prispeli vlastnými kúskami. Po prehliadke nasledovali medzitriedne hry v telocvični, kde súťažili 10-členné družstvá na čele s triednymi učiteľmi. Odmena nielen pre víťaza,ale aj pre ostatných súťažiacich bola rovnaká a sladká. Neskôr nasledovala činnosť pre žiakov v jednotlivých športových sekciách, ako sekcia volejbalu, aerobicu, futbalu, stolného tenisu a iných. I keď táto činnosť je už dnes minulosťou, v škole i naďalej pokračuje celoslovenská putovná výstava výtvarných prác Prečo som na svete rád/rada.
Mgr. Beáta Tkáčová
Autor: Tokajík spomína...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári