mikulášskych dažďov. Na ne obyčajne nadväzuje zima svätého Tomáša, ktorá prichádza okolo menín Tomáša (v starých kalendároch 21. 12.). Netrvá dlho,pretože po nej prichádza v niektorých rokoch vianočné oteplenie. Po ňom však už zima začne po slnovrate úradovať čas,známy ako novoročná zima. Deje sa tak v zmysle pradávnej múdrosti: Zima nastáva, keď rok dokonáva.
Ochladenie nastupujúce v posledných decembrových dňoch, právom budí obavy. Potvrdzuje to i jedna z veľmi známych pranostík: December končí rok ale zimu začína.
O počasí v práve začínajúcom mesiaci výrečne vravia aj iné staré múdrosti dedov. Napríklad: V decembri ešte zima žartuje, v januári už kraľuje. Alebo: V decembri zimy často niet, neskôr však určite príde. V rámci dosť častého oteplenia na začiatku mesiaca poznáme nemálo poučných pranostík: Pôvabná je napríklad táto: Ak december naleje, január nás zaveje. A tiež: Ak december bystrý (tečie voda), január s februárom mrazom iskrí. Nie vždy však býva december v maske skorej jari. Dávni gazdovia vedeli: Ak zajace prichádzajú do záhrady už v decembri, všade nastane tuhá zima.Ľudová múdrosť konštatuje: Ak je decembru zima, oblečie si biely kožuch. Roľníci sniežik vítali: Pôda musí oddychovať prikrytá, aby ju zimný spánok posilnil. Platí tiež: Keď nebude poriadnej zimy, nebude ani poriadneho leta.
Priebeh mesiaca decembra údajne naznačuje, aké počasie nás prinesie jún.
Odhady vývoja počasia však v priebehu decembra vždy spoľahlivo spresnia ďalšie pranosticky dôležité dni: Mikuláš, Lucia, Tomáš a najmä vianočné sviatky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári