niekoľko. Novela zákona napríklad zakazuje lekárom určovať pri predpisovaní liekov pacientom, v ktorej lekárni si ich majú vybrať. Ďalej stanovuje povinnosť lekárňam zverejniť informáciu o cenách liekov a výške úhrad poistenca na verejne prístupnom mieste. Lekárnici majú tiež povinnosť informovať na požiadanie pacienta o výške úhrady za predpísaný liek a tiež výške úhrady za náhradné generické lieky. Ich vydanie však musí odobriť lekár na základe požiadavky pacienta. Lekárnik sa teda nemôže rozhodnúť vydať generický liek sám.
"Tu je kameň úrazu. Napriek tomu, že bolo verejne proklamované, že bude môcť lekárnik ponúknuť pacientovi lacnejšie alternatívy lieku, nie je tomu tak. Znenie zákona bolo na poslednú chvíľu zdravotníckym výborom zmenené. Pozorne som si prečítal príslušné ustanovenia prijatého zákona a vyplýva z neho, že iba lekár môže navrhnúť náhradu lieku generickým prípravkom, teda liekom s obdobným zložením. A pacient sa musí rozhodnúť, či chce drahší originálny liek, alebo lacnejšie generikum. Lekárnik je ho oprávnený vydať iba vtedy, ak je na lekárskolm predpise poznámka lekára, že si pacient žiada vydať generický liek," hovorí prezident Regionálnej lekárnickej komory Košice PharmDr. František Tamer. Osobne sa domnieva, že práve táto vec bude prvá, ktorú bude treba novelizovať. Pôvodná snaha ministerstva totiž bola, aby lekárnik mohol zameniť v prípade súhlasu pacienta liek za lacnejší.
"Spomínaná zmena dikcie zákona, ku ktorej nečakane došlo, je na škodu veci. Napríklad nebudeme môcť pacientovi ponúknuť iný liek ani v prípade, že mu lekár predpísal taký, ktorý na trhu dlhodobo nie je. Pacient bude musieť ísť znovu za lekárom a žiadať nový recept. Určite budeme túto vec pripomienkovať, minister nás vyzval, aby sme podali návrhy na zmeny zákona," dodáva.
Ďalšou zmenou, ktorú prináša nový zákon o lieku, je možnosť vydávania iba časti lieku. Ak lekár urobí na recepte namiesto dávkovania poznámku "ad manus medici", lekárnik môže rozbaliť originálne balenie a vydať predpísané množstvo lieku. Takýto prípad môže nastať, ak pacient potrebuje iba niekoľko ampuliek injekcií, pričom v balení je ich napríklad desať. Alebo sa doliečuje a potrebuje už iba niekoľko kusov antibiotík. Podľa PhamDr. Tamera je ale otázkou, či mu môže lekárnik liek vydať.
"Poznámka ‚ad manus medici' znamená do rúk lekára. Keďže zákon presne nešpecifikuje, že môžeme vydať liek aj pacientovi, máme dilemu, ako postupvať. Samozrejme, postráda logiku, že by mal lekárnik vydať liek pre pacienta do rúk jeho lekárovi... Ale keďže znenie zákona nie je zrozumiteľné, nebudeme môcť pacientom vydávať časť balenia. Problém by malo vyriešiť ministerstvo jasným výkladom zákona," poznamenáva.
Oslovili sme hovorcu ministra zdravotníctva Mária Miklošiho, ako si zákon vykladať. Podľa neho je znenie jednoznačné.
"Recept si vyberá v lekárni pacient, preto by mal lekárnik vydať časť balenia jemu. To, že tam chýba slovko ‚pacient' alebo ‚poistenec', nie je rozhodujúce. Zákon nešpecifikuje iba to, akých liekových foriem sa to týka či ide o ampulky, tablety lebo masť," zdôraznil M. Miloši, podľa ktorého netreba hľadať problémy tam, kde nie sú. Podľa neho by teda pacienti mali dostať počnúc dnešným dňom, v prípade, že sa tak rozhodne ich lekár, aj časť balenia lieku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári