primátorom Milanom Benčom. S ním okrem iného rozoberal aj možnosti príspevkov na ubytovacie zariadenia nízkeho štandardu pre samosprávy. Vláda by o týchto možnostiach mala rozhodnúť v januári.
"Cieľom mojej cesty do Prešova je odštartovať tri projekty z programu Phare," uviedol vicepremiér Csákya a konkretizoval, že prvý z nich je zameraný na vzdelávanie Rómov. Bude sa realizovať na 22 školách v Prešovskom kraji, pričom Európska únia naň poskytla 1,7 milióna eur a Slovenská republika 700-tisíc eur. Zaujímalo nás, na ktorých školách sa bude realizovať. "Projekt je riadený Úradom vlády SR a ministerstvom školstva. Tam, kde došlo k dohode, sú známe školy zaradené do projektu. Po jeho prvej fáze zverejníme všetky mená, v tejto chvíli ešte nie sú známe," konštatoval P. Csáky a podotkol, že doteraz je začlenených do takýchto projektov 70 základných škôl, 20 špeciálnych ZŠ a 20 pridružených škôl. Druhý z uvedených projektov je uvádzanie antidiskriminačnej legislatívy do života. Od EÚ získal podporu 700-tisíc euro, od slovenskej vlády 100-tisíc. Podľa Csákyho nezabráni v jeho realizácii akékoľvek rozhodnutie Ústavného súdu SR, keďže sporný je len jeden paragraf. Ako vicepremiér podotkol, domnieva sa, že "Ústavný súd sa zachová profesionálne a správne a my budeme jeho rozhodnutie akceptovať". Zdôraznil, že v antidiskriminačnom zákone sa vôbec nehovorí o pozitívnej diskriminácii. "Je umožnené štátnym inštitúciám a orgánom využiť dočasné vyrovnávacie opatrenia, pomôcť týmto jednotlivcom dostať sa na úroveň iných." Zákon, ako uviedol, nedáva nikomu žiadne nadpráva, iba možnosť dostať sa na rovnakú úroveň ľuďom, ktorí sa nie vlastnou vinou dostali do nevýhodnej situácie.
Tretím projektom, ktorý prezentoval Pál Csáky je zlepšenie prístupu Rómov k zdravotníckej starostlivosti. Únia naň prispela sumou 1,25 milióna korún, SR 450-tisíc eur.
Ďalším cieľom výjazdu Pála Csákyho bola kontrola prebiehajúcich projektov. Zo štátneho rozpočtu ich je v Prešovskom kraji 67, v celkovej čiastke 23 miliónov korún. V Jarovniciach kontroloval dva projekty. Jeden sa týka vzdelávania, ide o špeciálnu podporu žiakov nultých ročníkov na základnej škole. Druhým je prebudovanie jarovnického kaštieľa na centrum, ktoré bude sprostredkovávať prácu Rómom. Vicepremiér sa vyjadril aj k otázke čerpania eurofondov za tento rok. "V týchto dňoch som dal spracovať prvý odhad finančnej bilancie medzi Slovenskou republikou a Európskou úniou za rok 2004. Hovorí o 11 miliardách korún v prospech Slovenska. Do EÚ sme zaplatili približne 9 miliárd ako členské a čerpali sme viac než 20 miliárd," konštatoval P. Csáky s tým, že sa nenaplnili kuvičie hlasy o tom, že Slovensko nie je pripravené a bude čistým platcom. Na budúci rok očakáva ešte výraznejší rozdiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári